, piątek 18 września 2020
W Cieszynie upamiętnili rocznicę odzyskania niepodległoœści przez Naród Polski
Po nabożeństwie w intencji ojczyzny, odprawionym w kościele Jezusowym, odbyła się uroczystość patriotyczna na placu Wolności pod pomnikiem Niepodległości. Stamtąd nastąpił przemarsz w asyście orkiestry dętej "Cieszynianka" na rynek. fot: TSDodaj do Facebook

W Cieszynie upamiętnili rocznicę odzyskania niepodległoœści przez Naród Polski

AGNIESZKA KACZMARCZYK
W Cieszynie upamiętnili rocznicę odzyskania niepodległoœści przez Naród Polski

Tak ważny dzień był również okazją do wręczenia specjalnych nagród. Podczas uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, która jak co roku odbyła się 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, rozdano cieszynianki. fot. TS

11 listopada był okazją do wspomnień, refleksji, ale również dniem, w którym oficjalnie wręczono specjalne nagrody: Laury Ziemi Cieszyńskiej osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności.

- Niech dzień 11 listopada poruszy nasze sumienia, a rządzących naszym krajem zmusi do refleksji. Spróbujmy w sposób odpowiadający czasom, w jakich żyjemy odpowiedzialnie rozwiązywać problemy i zadania, jakie stawia przed nami zmieniający się świat - mówił Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna podczas oficjalnego przemówienia i dodał, że tylko taka aktywna postawa umocni Polskę i pozwoli nam poczuć się pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty narodu i naszej małej ojczyzny.

Na cieszyńskim rynku odbył się piknik patriotyczny zorganizowany przez Komitet Obywatelski Śląska Cieszyńskiego oraz Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z okazji Święta Niepodległości. Cieszynianie wspólnie zaśpiewali wiązankę patriotycznych pieśni, mogli też skosztować wojskowej grochówki.

Tak ważny dzień był również okazją do wręczenia specjalnych nagród. Podczas uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, która jak co roku odbyła się 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, rozdano cieszynianki.

Nagrody te są inicjatywą Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej i zakładają, że samorządy Ziemi Cieszyńskiej corocznie spośród swoich mieszkańców wyróżniać będą osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się dla społeczności lokalnej. Autorem statuetki w postaci rzadkiego kwiatu jest Henryk Jasiński.

Kongres Polaków w Republice Czeskiej ustanowił rok 2012 rokiem Józefa Kiedronia. Jerzy Nogowczyk, starosta cieszyński oficjalną Sesję Rad Samorządów rozpoczął właśnie jego słowami. - (…) Ojczyzna tylko od nas i wyłącznie zależy. Taką jest, jakimi są jej dzieci i jaką Ją sami czynimy(…) Ci, którzy dzisiaj otrzymają srebrne cieszynianki w poszanowaniu dla dziedzictwa kultury ziemi cieszyńskiej tworzą i kreują rzeczywistość wokół nas. To oni zapisują karty współczesnej historii. Nagroda srebrnej cieszynianki jest nagrodą niezwykłą i przyznawaną za to, co cenne i przychodzi z miłości i poświęcenia dla innych. Nagroda zatem przyznawana jest za coś niewymiernego, a najsurowszymi jurorami są wasi najbliżsi, sąsiedzi, radni - przyznał starosta i podziękował za wkład pracy, za pasję i wszystko to, co wykonali na Ziemi Cieszyńskiej tegoroczni laureaci. - Pokazujecie naszą odmienność, indywidualizm równocześnie budując naszą ojczyznę i naszą małą ojczyznę: Śląsk Cieszyński - dodał.

Wśród tegorocznych laureatów "Srebrnych Cieszynianek" przyznawanych przez radnych gmin, znaleźli się: Piotr Madzia (Brenna), Jan Pisarek (Chybie), Ewa Jaślar-Walicka (Cieszyn), Paweł Czupryna (Dębowiec), Andrzej Pustówka (Goleszów), Krystyna Penkała (Hażlach), Józef Broda (Istebna), Irmgarda Gryczka (Jaworze), Ludwik Herok (Skoczów), Ksiądz Paweł Hubczak (Strumień), Kajetan Kajetanowicz (Ustroń), Cezary Drzewiecki (Wisła), Eugenia Sznapka (Zebrzydowice), Ryszard Gabryś (Powiat Cieszyński).

W tym roku Honorową Złotą Cieszyniankę otrzymała Lidia Lankocz, która od ponad 30 lat jest czynną animatorką życia kulturalnego w Gminie Goleszów, miłując swój region, jego tradycje i kulturę. W swojej działalności angażuje się w realizację pomysłów, dotyczących dbałości o zachowanie najważniejszych wartości kulturowych. Jest autorką i realizatorką wielu znaczących i nobilitujących inicjatyw społecznych, mających na celu zachowanie, ochronę i propagowanie rodzimej kultury tradycyjnej. Lidia Lankocz pozyskuje i chroni również wytwory kultury materialnej i duchowej - głównie dotyczy to stroju ludowego, tradycji i zwyczajów, otaczając opieką rodzimych twórców amatorów.

Przyznano również 2 odznaki honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Zasłużony dla Kultury Polskiej Irenie Adamczyk i Marianowi Dembiniokowi, oraz medal okolicznościowy Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej "Stowarzyszenie dziękuje" Januszowi Rokickiemu.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wybacz Igorze, ale schrzaniłeś sprawę.Chyba chciałeś post zamieścić pod tekstem o komisji konkursowej ?
A obchody w porzo były ? Tak to oceniam . Ludek widać było zadowolony był i o to chodzi .

Jeżeli słynny znawca kultury E.Raabe nie jest w komisji konkursowej , to może znaczyć, że sam kandyduje na Dyrektora COK-u?
I co wtedy ?

Piękna pogoda towarzyszyła pięknej imprezie na Rynku. W pikniku uczestniczyliśmy przypadkiem.Szkoda, że GC nie promowała wcześniej , że zapowiada sie tyle atrakcji.Moi goście, którzy byli u mnie w odzwiedzinach byli zachwyceni , że mogli sobie pośpiewać. Stwierdzili, ze było i patriotycznie i sympatycznie . Moi wujostwo mieszkają w Zabrzu , a tam nie ma zwyczaju takiego świętowania.Pękałam z dumy i nie przyznałam się , że u nas takie obchody zdarzyły się pierwszy raz. Przyznaję, że nie zawsze jestem na rynku w tym dniu, ale sądzę, że tegoroczne obchody były bogatsze . Dziękujemy organizatorom.

Tym razem obchody były super , a zwłaszcza impreza na Rynku.Doskonały pomysł ze spiewaniem i śpiewnikami, rozdawanymi za darmo.Wojskowa grochówka była smaczna i ciekawe pokazy . Tym razem było prwdziwe świętowanie , bez nadęcia.Ktoś pomyslał o zwykłych mieszkańcach , nie każdy idzie do teatru.

Święto uległości Polski. Kocham swój kraj pod względem uroków i walorów geograficznych ale co do Polaków mam wielkie uwagi. Trzeba być hipokrytom aby świętować ten dzień w towarzystwie tych którym ten kraj jest obojętny a liczy się tylko władza i kasa. Co to za Polska co swój wrak samolotu pozostawia Ruskim. Wolność kraju to nie wszytko, a gdzie praca- godna płaca itd.

Popatrz Rodaku do lustra i wyraź uwagi. A jak szukasz pracy godnej to popatrz wokoło. Pełno roboty. Lasy podcieszyńskie trza wysprzątać. Śmieci spod dywanu wymieść. Sąsiadowi szambo uszczelnić. Miej też w poważaniu Braci Rosjan. Miłość bliźniego winna zawsze kroczyć przed Tobą. Płać też godnie. Zawsze możesz nie kupić badziewia i prostackiej usługi.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama