, sobota 19 września 2020
Mieszkanka Strumienia szuka śladów po II wojnie światowej
Mieszkanka Strumienia - Natalia Gabryś szuka śladów po II wojnie światowej. fot: strumien.plDodaj do Facebook

Mieszkanka Strumienia szuka śladów po II wojnie światowej

JM, MAT. PRAS.
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń działające przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie rozpoczęło realizację projektu, który ma upamiętnić osoby wywiezione na przymusowe roboty do Niemiec w czasie II wojny światowej. Jedną z wolontariuszek projektu jest Natalia Gabryś ze Strumienia.

Natalia Gabryś jest studentką drugiego roku historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. - Bardzo chciałabym odnaleźć mieszkańców, którzy pamiętają te bolesne czasy, ich rodziny i bliskich. Od zakończenia II wojny światowej minęło 70 lat i świadków historii z każdym dniem ubywa. Dlatego tak ważne jest ocalić ich wspomnienia - mówi Gabryś.

Mieszkanka Strumienia poszerzyła również swoje zainteresowania o osoby wywiezione na Syberię, do Kazachstanu, do łagrów czy obozów koncentracyjnych. Jej działania popiera Anna Grygierek - Uważam, że to niezwykle ważne pielęgnować pamięć o tamtych czasach, tak żeby przyszłe pokolenia nigdy nie zapomniały jak strasznym okrucieństwem była II wojna światowa - mówi burmistrz Strumienia.

Osoby chcące pomóc Natalii Gabryś w poszukiwaniach lub opowiedzieć jej swoja historię mogą się z nią kontaktować pod nr tel: 792-921-011 lub mailowo: natalia.gabrys@gmail.com.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Życzę pani Natalii ze Strumienia, aby swoją pracą zasłużyła nawet na nagrodę „Świadek Historii”. Wyróżnienie „Świadek Historii” jest przyznawane w poszczególnych oddziałach IPN osobom zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego. Czyli dla tych, którym na sercu leży budowanie szacunku dla narodowej przeszłości.

zwłaszcza w strumieniu

Ile razy jeszcze gdy piszecie o Strumieniu będziecie pokazywać to krzywe zdjęcie z obciętą wieżą.

Z polskich szkół nauka historii Polski została skutecznie "wypłukana" i dlatego takie inicjatywy są szczególnie cenne.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama