, piątek 26 kwietnia 2024
W starym kinie
Reklama Teatru Elektrycznego w Cieszynie ("Głos Ludu Śląskiego" 1912, nr 1) fot: MMT



Dodaj do Facebook

W starym kinie

MMT
W starym kinie

Zapowiedź premiery "Pasji" w kinie w Skoczowie w 1914 roku ("Gwiazdka Cieszyńska" 1914 nr 28)


W starym kinie

Aktorka Wanda Treumann, pochodząca z "poważanej ostrawskiej rodziny". fot. Alexander Binder / wikipedia.de

- Ile to zepsucia, zgorszenia i podniet niemoralnych szerzy się za pomocą tak wielkiej liczby kinów. Wszak wiemy dobrze, że filmy przedstawiają zazwyczaj sceny pieprzne, lubieżne, podniecające niiniższe instynkty. A sale kinoteatrów zapełnia przeważnie młodzież - narzekano w 1918 roku na łamach "Gwiazdki Cieszyńskiej”.

Początki kina na Śląsku Cieszyńskim mają sięgać 1896 roku, kiedy to w Hotelu Cesarskim w Bielsku otworzono salę kinową. Prawdziwy "boom” na teatry elektryczne - jak zwano wówczas kina - nastąpił dopiero około 1910 roku. Na zamku w Solcy, należącym do hrabiego Larischa, "instalowano teatr kinematograficzny” z okazji wizyty niemieckiego cesarza Wilhelma II i arcyksięcia Franciszka Ferdynanda (tego samego, którego zabójstwo oznaczało początek I wojny światowej). W 1908 roku powstało kino w Cieszynie i Boguminie, w 1913 roku wystartowały kina w Skoczowie i Suchej Dolnej. Oprócz tego działy kina m.in. w Polskiej Ostrawie, Niemieckiej Lutyni i Frydku.

Przed I wojną światową najciekawszy repertuar na Śląsku Cieszyńskim miało bodaj kino Palace w Polskiej Ostrawie. Inne "teatry elektryczne” nie chciały pozostawać w tyle i starały się pokazywać także ówczesne mega produkcje jak "Quo vadis”, "Ostatnie dni Pompei”, "Sen austriackiego rezerwisty” czy "Pani Nilu” (oryg. Marcantonio e Cleopatra). Przed premierą tego ostatniego we frysztackim kinie "Robotnik Śląski” informował, że zdjęcia kręcono na Sycylii i w Kairze, a "16.000 mężczyzn pracowało w Afryce przez 4 miesiące przy odbieraniu filmu”. Dobre wyczucie biznesowe miał Antoni Strzyż, właściciel kina w Skoczowie, który z okazji Wielkanocy w 1914 roku ściągnął film "Pasja”.

Kino było prawdziwym wabikiem dla publiczności. Przykładowo, przed marszem pierwszomajowym we Frysztacie w 1914 roku zapowiadano, że na koniec będzie można obejrzeć film o życiu górników zatytułowany "Fermiual” (pewnie chodziło o "Germinal”). Przynosiło też duże zyski. W Bielsku od 1912 roku miasto z dochodów, które uzyskiwano z kina, finansowało teatr.

Z drugiej strony pojawiały się głosy, że filmy mają zły wpływ na widzów, zwłaszcza młodzież. Kiedy w 1913 roku władze Lutyni Niemieckiej odmówiły dwóm przedsiębiorcom, chcącym założyć kino, w "Gwiazdce Cieszyńskiej” pojawiła się następująca korespondencja: "My obywatele lutyńscy jesteśmy wdzięczni wydziałowi gminnemu, iż tak postąpił, bo mamy to przeświadczenie, iż skutki przedstawień kinematograficznych dla naszego ludu i młodzieży są wręcz przeciwne, aniżeli te, o których wspominały podania piśmienne owych panów”.

Rok później we Frysztacie złapano czteroosobową szajkę młodych złodziei. "Dwóch aresztowano wprost na przedstawieniu w kinoteatrze. Wieczór po spełnionej zbrodni udali się rabusie na przedstawienie w kinoteatrze, na drugi dzień do lupanaru, a wieczór znowu do kino, gdzie ich aresztowano” - donosiła "Gwiazdka Cieszyńska”. "Uczęszczali też pilnie do kinoteatru na przedstawienia różnych Dedektiv-Schalgerów. Tesarczyk zeznał nawet, że wzorem dokonania rabunku na kasyera firmy Blumenthala był mu obraz widziany w kinematografie” - informował "Robotnik Śląski”.

Bazy filmowe milczą o osobach pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego, które działały w przemyśle filmowym przed 1918 rokiem. Jedynym wyjątkiem jest znana wówczas niemiecka aktorka Wanda Teumann, "pochodząca, jak wiadomo z jednej poważanej ostrawskiej rodziny” ("Głos Ludu Śląskiego”, 1914, nr 28). W latach 1910-1922 wystąpiła w ok. 35 filmach.

Uwaga: w cytatach zachowano pisownię oryginalną.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Film jest najważniejszą ze sztuk - mawiał Lenin.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama