, poniedziałek 1 czerwca 2020
Boże Narodzenie przed stu laty
Fragment strony tytułowej "Ślązaka" z 28 grudnia 1912 roku. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Boże Narodzenie przed stu laty

MMT
W Jabłonkowie urzędnicy zabronili chodzenia kolędnikom, cieszyński bazar świąteczny odwiedziła hrabina Gabriela von Thun-Hohenstein, a na dachu stajni koło ogrodu boromeuszek znaleziono pijanego żołnierza - czyli Boże Narodzenie przed stu laty na Śląsku Cieszyńskim.

Jabłonków. Miejscowy urząd gminny zabronił kolędnikom chodzić "po kolędzie". - Prawdopodobnie podpadły w jego oczach "kolendy" pod paragraf "das Betteln ist veroboten" [żebranie jest zakazane] - pisał "Poseł Ewangelicki" i pod hasłem "Co w życiu umiera, niech zostanie zachowane w księgach" opublikował trzy góralskie kolędy.

***

Cieszyn. Księgarz Edward Feitzinger urządził w jednej z kamienic na Rynku tzw. "bazar świąteczny", gdzie można było nabyć różnego rodzaju podarki świąteczne. W dniu otwarcia zjawiła się tam hrabina Gabriela Thun-Hohenstein. "Dostojna ta dama oglądała dokładnie wszystkie wystawione przedmioty, szczególnie bogatą kolekcyę przyrządów dla sportu zimowego, chwaliła gustowne urządzenie i artystyczne przyozdobienie lokalu" - donosiła "Gwiazdka Cieszyńska".

***

Cieszyn żył nie tylko świętami, ale i nadchodzącymi wyborami. Ówczesnym władzom zarzucano, że topi miejskie pieniądze w niemieckim teatrze i za miejskie pieniądze chce ratować akcjonariuszy spółki, do której należał hotel "Pod Brunatnym Jeleniem". - W interesie obywateli leży, żeby brudna klika została przy wyborach gruntownie pomniejszoną - grzmiał w świątecznym numerze "Robotnik Śląski".

***

Socjalistyczny "Robotnik Śląski" był antyklerykalny, stąd w tym samym numerze w artykule "Pokój ludziom dobrej woli" można było przeczytać: "Z religii biedaków zrobiono religię bogaczy. W zaraniu chrystyanizmu domami modlitwy były podziemne katakomby i ubogie chaty, potem wspaniałe, złocone połace, zwane kościołami. Ludzie łagodni i cisi, gołębiego serca, byli jego pierwszymi apostołami, następcy ich wojowali mieczem i pożogą, królestwa ziemskie zdobywali!"

***

W innych gazetach przeważały bardziej tradycyjne życzenia świąteczne. "Ślązak" przypominał o żołnierzach, którzy spędzali święta z dala od rodziny, strzegąc południowych granic Austro-Węgier (tuż za nią toczyła się I wojna bałkańska). W Bielsku burmistrz Hoffmann zaproponował, aby na gwiazdkę dla żołnierzy, pełniących służbę na granicy, przekazać 1000 koron. Bielscy radni odrzucili ten wniosek. - Dla synów ojczyzny nie ma pieniędzy, ale kiedy chodzi o "Schulvereiny" i "Nordmarki" [niemieckie organizacje], to rada gminna pełną garścią sypie groszem publicznym – komentowała "Gwiazdka Cieszyńska".

***

W nocy z 26 na 27 grudnia 1912 roku w Cieszynie na dachu stajni, przylegającej do ogrodu boromeuszek, znaleziono szeregowego Edwarda Hermanna. Wcześniej jedna z zakonnic widziała go w towarzystwie drugiego mężczyzny na dziedzińcu klasztornym. Ów drugi mężczyzna uciekł, a Hermann miał mniej szczęścia. Wdrapał się na dach stajni Cieślarowej, przylegającej do ogrodu boromeuszek. Zszedł dopiero po przybyciu policji. W czasie przesłuchania zaprzeczył, jakoby chciał się włamać do klasztoru. "Przy badaniu podał, że upił się w gospodzie Wallnera i nie wie co się z nim potem działo".

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wg protokółów posiedzeń rady z 26 grudnia 1912 na Wisłach na wniosek proboszcza, rajcy ukarali "wysoką grzywną" "bluźnierczego poetę" Andrzeja Jaremę za nieobyczajny wiersz bożonarodzeniowy napisany dla "Marysi z Cieślarów":

"W noc narodzin Pana Boga
Byś Marysiu dlugonoga
W tych swiątecznych chwilach hucznych
Dała zaraz mi po jutrzni.
Cudów w tę noc jest niemało
Wstąpię dziś w twe boskie ciało
Od Równicy aż po Stożek
Nikt w nim inny być nie może."

Tak mi się jakoś skojarzyło :) http://www.youtube.com/watch?v=CdC20kvLXGc

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama