, środa 3 czerwca 2020
Trzydniowa impreza folklorystyczna w Jabłonkowie „Gorolski Święto”
Jak każdego roku tradycji stało się zadość i po raz 71-pierwszy na ulice Jabłonkowa wyległy liczne zespoły ludowe z kilku krajów. fot: FJDDodaj do Facebook

Trzydniowa impreza folklorystyczna w Jabłonkowie „Gorolski Święto”

FJD
W dniach 3-5 sierpnia Jabłonków tętnił międzynarodowym folklorem, który reprezentowany był przez liczne miejscowe i zagraniczne zespoły ludowe.

Jak każdego roku tradycji stało się zadość i po raz 71-pierwszy na ulice Jabłonkowa wyległy liczne zespoły ludowe z kilku krajów. Oprócz rodzimych zaolziańskich i polskich zespołów zgromadzona ludność mogła podziwiać zespoły m.in. z Turcji, Ukrainy i Słowacji. Przy okazji należy wspomnieć, że pierwsze „Gorolski Święto” odbyło się 12 września 1948 roku. W pierwszych latach impreza ta miała formę festynu, a z czasem przerodziła się w festiwal międzynarodowego folkloru. Święto to jest organizowane przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy oraz grupę folklorystyczną “Gorol”. Jego celem jest między innymi kultywowanie polskiej tradycji ludowej w Czechach. W trakcie festiwalu odbywa się także jarmark rękodzieła z różnych beskidzkich wsi. Na licznych straganach każdy może posmakować jadła przyrządzonego według starych ludowych receptur oraz napitków, w tym słynnej regionalnej nalewki zwanej miodulą. Najważniejszą, a jednocześnie najbardziej widowiskową częścią tego święta jest barwny korowód, który tradycyjnie co roku wyrusza w samo południe z rynku do miejskiego parku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama