, środa 3 czerwca 2020
Poznają polski język, kulturę i literaturę
Uroczysta inauguracja odbyła się 1 sierpnia w Teatrze im. A. Mickiewicza. fot: DRDodaj do Facebook

Poznają polski język, kulturę i literaturę

DR
Poznają polski język, kulturę i literaturę

W inauguracji wzięli udział przedstawiciele władz uniwersyteckich, samorządowych i licznych organizacji.

Do Cieszyna przyjechali studenci z 32 krajów świata. To oznacza, że właśnie rozpoczyna się miesięczny kurs języka polskiego w 28. edycji Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Uroczysta inauguracja odbyła się 1 sierpnia w Teatrze im. A. Mickiewicza.

W inauguracji wzięli udział przedstawiciele władz uniwersyteckich, samorządowych i licznych organizacji. Studentów niemal z całego świata przywitała dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej prof. dr hab. Jolanta Tambor - Witam przede wszystkim uczestników letniej szkoły, zagranicznych gości, którzy przybyli do Cieszyna na Uniwersytet Śląski, aby tutaj w letnie sierpniowe dni uczyć się języka polskiego, zdobywać wiedzę o Polsce, jej historii i współczesności, godząc wakacyjny wypoczynek z nauką.

W tym roku do Cieszyna przyjechała rekordowa liczba studentów. Jest ich 186, a za tydzień dojedzie jeszcze 25 studentów z Niemiec i Irlandii, którzy są praktykantami, słuchaczami podyplomowych studiów nauczania kultury polskiej i języka obcego jako polskiego. Podczas inauguracji obecni byli zarówno przedstawiciele krajów europejskich, m.in. Belgi, Białorusi, Chorwacji, Finlandii, Francji, Rosji, Ukrainy, Węgier, czy Włoch, jak i tych odległych krajów jak: Argentyna, Brazylia, Chiny, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Tajwan, czy Stany Zjednoczone.

Od 1 do 29 sierpnia pod kierownictwem prof. dr hab. Jolanty Tambor pracownicy i współpracownicy Szkoły poprowadzą intensywne zajęcia z języka polskiego obejmujące 80 godzin kursu. Po południu odbywać się będą wykłady i seminaria z zakresu polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej, prowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni. Nie zabraknie również atrakcji w postaci – gier i zabaw, koncertów i spotkań poetyckich. Przewidziane są także wycieczki dydaktyczno-krajoznawcze do najbardziej interesujących miejsc południowej Polski.

Punktem kulminacyjnym kursu będą dwa wydarzenia, które odbędą się 15 sierpnia, Sprawdzian z polskiego oraz Wieczór Narodów. W czasie międzynarodowego konkursu ortograficznego uczestnicy powalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Ponadto nagrodą jest darmowy udział w kursie za rok. Tego samego dnia na Rynku odbędzie Wieczór Narodów, podczas którego obcokrajowcy zaprezentują swoją kulturę mieszkańcom i turystom. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama