, sobota 6 marca 2021
Przyjdź i wspomóż muzeum Jana Wałacha
Pracownia Jana Wałacha jest miejscem, do którego trudno dotrzeć. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Przyjdź i wspomóż muzeum Jana Wałacha

SM
Przyjdź i wspomóż muzeum Jana Wałacha

Już w pamiętniku artysty znajdujemy pełen żalu zapis z roku 1920: "Pani poseł z rady narodowej żałowała bucików na zwiedzenie pracowni, gdyż zwykle droga do mnie jest błotna". fot. mat. pras.

Muzeum artysty Jana Wałacha w Istebnej to miejsce szczególne dla historii i kultury Trójwsi Beskidzkiej. To właśnie tutaj, na setkach drzeworytów, gwaszy, rzeźb i akwareli zatrzymane zostały wartości ponadczasowe dla naszej kultury: tradycje, historia Beskidu Śląskiego oraz postaci naszych przodków.

Niestety pracownia Jana Wałacha jest miejscem, do którego trudno dotrzeć. Już w pamiętniku artysty znajdujemy pełen żalu zapis z roku 1920: "Pani poseł z rady narodowej żałowała bucików na zwiedzenie pracowni, gdyż zwykle droga do mnie jest błotna". Od tego czasu minął prawie wiek, ale do pracowni wiedzie dalej ta sama ścieżka - zwykły polny trakt, który niełatwo jest pokonać jesienią czy wczesną wiosną. Najwyższy już czas, by to zmienić.

- W tym roku obchodzimy ważną rocznicę. Mija bowiem 130 lat od urodzin Jana Wałacha. Zapraszamy wszystkich do uroczystych obchodów jubileuszu. W niedzielę, 14 września o godz. 16.00 w Ośrodku Narciarskim "Złoty Groń", odbędzie się koncert muzyki góralskiej, podczas którego kapele: "Wałasi", "Jetelinka", "Istebna", "Watra" i "Królestwo Beskidu" zagrają najpiękniejsze melodie ze swojego repertuaru. Będzie można także wziąć udział w licytacji dzieł sztuki i zwiedzić nasze muzeum - mówią członkowie stowarzyszenia artysty Jana Wałacha w Istebnej zaznaczając jednocześnie, iż całkowity dochód z koncertu oraz licytacji zostanie przeznaczony na budowę chodnika do pracowni wybitnego artysty z Trójwsi.

- Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym koncercie i dołożenia choćby maleńkiego, symbolicznego kamyczka do budowy ścieżki. Zwracamy się również z prośbą do przedsiębiorców i właścicieli składów budowlanych o to, by w miarę możliwości wsparli nas materiałem. Wierzymy, że dzięki wspólnej inicjatywie, na leśnym bezdrożu powstanie solidny chodnik, który poprowadzi do pracowni mistrza spod Złotego Gronia. Dzięki temu następne pokolenia będą mogły odkrywać kulturę ich przodków, którym Jan Wałach wystawił nieprzemijający, niezniszczalny pomnik - przekonują członkowie stowarzyszenia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama