, środa 14 kwietnia 2021
Spełnione marzenie prof. Jana Szczepańskiego
Uroczysta inauguracja Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego miała miejsce w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza fot: Czesław BrachaczekDodaj do Facebook

Spełnione marzenie prof. Jana Szczepańskiego

Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego doczekała się inauguracji.

Pomysł uruchomienia szkoły jest próbą realizacji marzenia jednego z najsłynniejszych polskich socjologów, urodzonego w Ustroniu profesora Jana Szczepańskiego, który w swoich "Dziennikach" wysunął ideę jej powołania. Inspiracją dla sformułowania zamysłu wolnej szkoły nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu mogły być dla Szczepańskiego Wakacyjne Kursy Uniwersyteckie urządzane w Cieszynie przez Polskie Towarzystwo Pedagogiczne w Księstwie Cieszyńskim. W zamierzeniu profesora szkoła ta miała stać się trwałym i ważnym elementem życia kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim. Dzięki staraniom wielu osób reprezentujących zarówno samorządy jak i ośrodki akademickie udało się to marzenie zrealizować.

Zajęcia i wykłady programu Szkoły odbywają się w Ustroniu i w Cieszynie. Uroczysta inauguracja Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego miała miejsce w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza. Poprowadzili ją wspólnie Stanisław Kubicius, przewodniczący rady powiatu cieszyńskiego oraz Stanisław Malina, przewodniczący rady miejskiej w Ustroniu. Wykład inauguracyjny wygłosił dr Artura Szczepański - syn prof. Jana Szczepańskiego, a w ramach cyklu Wykłady Mistrzów głos zabrał m.in. prof. Jan Miodek.

Ważnym punktem pierwszego dnia Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego był Panel Samorządowców, który odbył się w centrum konferencyjnym Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w którym uczestniczyli m.in. wicewojewoda śląski Piotr Spyra, starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk oraz samorządowcy z powiatu cieszyńskiego.

Program szkoły im. prof. Jana Szczepańskiego został podzielony na dwie części. Dwa pierwsze dni mają charakter naukowy. W kolejnych dniach program szkoły zostanie skierowana do uczniów i nauczycieli z terenu powiatu cieszyńskiego. W ramach Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego zostanie zorganizowana również gra miejska śladami Jana Szczepańskiego. - Mamy nadzieję, że Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń szkolnych, edukacyjnych i kulturalnych organizowanych na Śląsku Cieszyńskim. Mamy zarazem nadzieję, że dobrze przysłuży się integracji dziedzin wiedzy w kontekście refleksji i analizy filozoficznej. Nazwa Szkoły trafnie ukazuje integralne powiązanie dziedzin wiedzy, dla których badań niezbywalną podstawą jest rzetelna refleksja nauk filozoficznych. O tej zasadniczej roli analiz filozoficznych przekonuje aktywność naukowa profesora Szczepańskiego, magistra filozofii, którego twórczość przesycona jest filozoficzną refleksją - mówią organizatorzy szkoły.

Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego odbywa się w dniach od 8 do 11 września w Ustroniu i w Cieszynie. Jej szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Stachu M widać że w formQie, a tak wybory tuż tuż to trzeba pokazać się w mediach a potem do barmana piwo stawiać.. ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama