, piątek 16 kwietnia 2021
Czeski Cieszyn: Chcą zachować schron i szukają dla niego miejsca
Jednoosobowy schron obserwacyjny Einmannbunker z czasów II Wojny Światowej.  fot: Dorota HavlíkováDodaj do Facebook

Czeski Cieszyn: Chcą zachować schron i szukają dla niego miejsca

STEFAN MAŃKA
Podczas gdy w Cieszynie trwa walka miłośników militariów o zachowanie betonowego schronu bojowego, w Czeskim Cieszynie to władze miasta chcą zachować nietypową pamiątkę i poszukują miejsca dla jednoosobowego schronu obserwacyjnego z II wojny światowej.

W trakcie II wojny światowej betonowy, jednoosobowy schron obserwacyjny Luftschutz - Splitterschutzzelle zwany również Einmannbunker (z niem. Ein-Mann-Bunker) służył obronie bardzo istotnego szlaku komunikacyjnego i wykrywaniu niewypałów. Teraz, w trakcie prowadzonych prac remontowych, schron został wykopany przez pracowników kolei, którzy w ramach realizowanej inwestycji postanowili pozbyć się pamiątki z czasów wojny. Właściciel terenu na którym znajdował się schron postanowił więc się go pozbyć i wywieźć na składowisko odpadów.

- Skontaktowaliśmy się z właścicielem obiektu pochodzącego z czasów II wojny światowej informując go, iż jesteśmy nim zainteresowani. Jest on bowiem silnie związany z historią naszego miasta i z ważnym szlakiem komunikacyjnym, który tu przebiegał. Zarząd Czeskiej Infrastruktury Kolejowej (SŽDC) wyraził zainteresowanie bezpłatnym przekazaniem schronu i umieszczeniem go w nowym miejscu - wyjaśnia Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna i dodaje, że teraz poszukiwane jest nowe miejsce, gdzie schron mógłby zostać przeniesiony. Teren taki powinien być własnością miasta, a dodatkowo z racji tego, iż schron musi być wkopany do ziemi, nie przez niego przebiegać żadna instalacja. W przyszłości uzupełnilibyśmy obiekt o tablicę informującą o jego historii - dodaje burmistrz.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama