, wtorek 2 marca 2021
Wystawy, warsztaty i koncerty czyli jesień w Galerii Szara
Ekspozycja "Materia 2.0" obejmuje rzeźby wykonane techniką druku 3D, grafiki oraz 2 kanałową instalację video - / b | w | r / zaprezentowaną wcześniej w Galerii Saatchi w Londynie. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Wystawy, warsztaty i koncerty czyli jesień w Galerii Szara

STEFAN MAŃKA
Po wakacyjnej przerwie do intensywnych działań na polu promocji sztuki współczesnej wraca Galeria Szara z Cieszyna. - Tegoroczna jesień w Galerii Szara zapowiada się wyjątkowo intensywnie i różnorodnie - przekonuje Łukasz Dziedzic i zdradza szczegółowy program wydarzeń w Szarej.

- W tym roku startujemy dosyć wcześnie bo już 13 września i to wystawą wyjątkową z różnych względów. Projekt Materia 2.0 będzie mocno wykorzystywał najnowsze technologie, modelowanie i druk 3D, które zastąpią tradycyjne rzeźby, a rzeczywistość ustąpi syntetycznie stworzonym światom, gdzie biologiczne formy przenikać się będą z cyfrowo generowanymi strukturami - opisuje pierwszą wystawę Łukasz Dziedzic i dodaje, że dzień później autorzy wystawy - Ewelina Aleksandrowicz i Andrzej Wojtas poprowadzą bezpłatne warsztaty druku 3D zatytułowane "Medialiści". Kolejnym punktem w jesiennym programie Szarej będą warsztaty z Joanną Bronisławską, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonają instrumenty z warzyw i wspólnie odegrają na nich utwór muzyczny. - Oba warsztaty są bezpłatne i skierowane do wszystkich chętnych. W sposób szczególny chcielibyśmy jednak zaprosić na nie dziadków z wnukami. Podczas warsztatów będą oni mieli możliwość zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności - zachęca Dziedzic.

W październiku czeka nas kolejna wystawa w ramach projektu SALT prezentującego artystów i artystki związane z Cieszynem. Tym razem będzie to odsłona kobieca. - Agata Agatowska, Aleksandra Polisiewicz i Joanna Wowrzeczka na swój sposób będą podejmować główny temat wystawy czyli “Krajobraz” i z pewnością nie będą to jednoznaczne realizacje - opisuje Łukasz Dziedzic.

Jesienna Galeria Szara to również koncerty. Pierwszym koncertem tej jesieni będzie występ promujący nową płytę Asi Miny inspirowaną wierszami Mirona Białoszewskiego. - To bardzo intymna, ascetyczna muzyka, naładowanasilnymi emocjami na synetzator i głos, dopełniona zaskakującą scenografią - dodaje opiekun Galeria Szara.

Szczegółowy opis jesiennego programu Galerii Szara

Wystawa: Materia 2.0 - Ewelina Aleksandrowicz i Andrzej Wojtas

wernisaż: 13 września, godz.18.00, wystawa: 14 września - 12 października, Galeria Szara, ul. Srebrna 1, wstęp bezpłatny,

Ekspozycja obejmuje rzeźby wykonane techniką druku 3D, grafiki oraz 2 kanałową instalację video - / b | w | r / zaprezentowaną wcześniej w Galerii Saatchi w Londynie. Projekt "Materia" to kilka prac z 2013 roku oraz seria rzeźb, zaprojektowanych komputerowo i wykreowanych przy użyciu technologii druku 3D. Jest naturalną kontynuacją pracy artystycznej z animacją 3D i próbą jej przełożenia na wymiar fizyczny. Formy obiektów, to nowoczesna wariacja na temat rzeźby klasycznej, poddana komputerowej obróbce.

Aleksandrowicz i Wojtas pozostają wierni etosowi DIY, wszystkie swoje prace produkują samodzielnie, od momentu koncepcji aż po fazę końcową. Proces tworzenia, zdobywanie wiedzy dotyczącej narzędzi oraz ich wykorzystywania, jak również wymiana doświadczeń z otoczeniem podczas produkcji, stanowią kluczowy element ich praktyki artystycznej.

Warsztaty: Medialiści: Warsztaty druku 3D

14 września, godz. 13.00-18.00, Galeria Szara, ul. Srebrna 1, wstęp bezpłatny, zapisy: fundacja@strefaszarej.pl, tel. 502 317 887,

Rewolucyjna technologia druku 3D jest powszechnie wykorzystywana do celów edukacyjnych, kreatywnych, artystycznych oraz w takich dziedzinach jak medycyna czy inżynieria. Warsztaty druku 3D mają na celu wprowadzenie uczestników w świat nowoczesnej technologii z zakresu kreatywnej fabrykacji, produkcji obiektów i budowy prototypów w warunkach domowych, przy użyciu drukarki 3D. Projekt edukacyjny "Medialiści" skierowany jest do dzieci oraz ich opiekunów - seniorów. Forma prezentacji będzie zuniwersalizowana, tak aby każdy z uczestników, bez względu na znajomość tematu oraz techniczne zaplecze, miał szansę dowiedzieć się i doświadczyć jak najwięcej. Po warsztatach w Galerii Szara każdy z uczestników otrzyma niewielki obiekt wydrukowany w 3D.

Warsztaty: Medialiści: Warsztaty muzyczne z Joanną Bronisławską (Asi Mina)

4 października, godz. 14.00-16.00, Galeria Szara, ul. Srebrna 1, wstęp bezpłatny, zapisy: fundacja@strefaszarej.pl, tel. 502 317 887,

Warsztaty skierowane głównie do dzieci w towarzystwie osób starszych polegać będą na własnoręcznym wykonaniu instrumentów muzycznych m.in. z warzyw, a następnie stworzenie wspólnej orkiestry.

Koncert: Asi Mina gra Białoszewskiego

4 października, godz. 20.00, wstęp bezpłatny,

Wystawa: SALT: "Krajobrazy"

wernisaż: 18 października, godz. 18.00, Galeria Szara, ul. Srebrna 1, wstęp bezpłatny,

Wystawa "Krajobrazy" jest częścią projektu SALT prezentującego artystki i artystów związanych z Cieszynem i cieszyńską Galerią SZARA. Krajobraz jest obok portretu najbardziej popularnym tematem w sztuce. Przez wieki krajobraz był eksploatowany na wszelkie możliwe sposoby, a wielcy mistrzowie znaleźli licznych pomniejszych naśladowców. Pejzaż w sztuce stał się czymś niezwykle powszednim, wręcz pospolitym. Niemieckie określenie "Landschaft" ma dziś zabarwienie pejoratywne i lekceważące - opisując obraz o błahym temacie. W tym miejscu zaczyna się projekt trzech artystek: Agaty Agatowskiej, Aleki Polis i Joanny Wowrzeczki, które krajobraz traktują w sposób zaskakujący, przecząc przyjętemu stereotypowi. Artystki oprócz tematu krajobrazu łączą jeszcze inne jakości - utopię i idealizm.

Więcej aktualności na temat Galerii Szara znajduje się na stronie www.galeriaszara.pl oraz profilu www.fb.com/galeriaszara.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama