, czwartek 19 lipca 2018
Patrząc na teatr
Teatr jest miejscem które może, a nawet powinno łączyć ludzi bez względu na granice, pochodzenie, politykę czy religię.  fot: Karin DziadkovaDodaj do Facebook

Patrząc na teatr

Z kierownikiem artystycznym Sceny Polskiej Bogdanem Kokotkiem rozmawiała Urszula Markowska
Patrząc na teatr

fot: Karin Dziadkova

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są. „
 Tove Jansson

Za niedługo w Teatrze Cieszyńskim rozpocznie się kolejny sezon, a scena na nowo się ożywi. Jest to dobry czas na zerknięcie wstecz i podsumowanie minionego sezonu.

-Bez wątpienia sezon można uznać za ciekawy. Myślę, że oczekiwania udało się zrealizować z nawiązką. Rozpoczęliśmy „Opowieściami Gargantuicznymi”. Było to przedsięwzięcie dość ryzykowne,bo archaiczna literatura stwarza zawsze różnego rodzaju trudności. Uważam jednak, że zespół pod opieką reżysera Andrzeja Sadowskiego bardzo dobrze sobie poradził. Chcemy wrócić do tego tematu,tym razem w wersji plenerowej. Nawiązując do cieszących się dużą popularnością Makbeta, Cyrana i Ondraszka granych od kilku lat na Wzgórzu Zamkowym. Opowieści zaprezentujemy na rynku w Cieszynie, w formie teatru ulicznego, a czy widzowie zaakceptują nasz pomysł okaże się już 15. września o 20.00. Zapraszamy. – mówi kierownik artystyczny Sceny Polskiej Bogdan Kokotek.

-Kolejnym tytułem była prezentowana w ramach jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego „ Rajska jabłonka“. To spektakl przyjęty wręcz entuzjastycznie przez widzów.Przedewszystkim dzięki rolom Karola Suszki i Tomasza Kłaptocza, jako starego i młodego Francka, i tematowi bliskiemu sercu widzom po obu stronach rzeki Olzy. Następnym spektaklem był dramat „ Pani z morza“ Henryka Ibsena w reżyserii Pawła Ondrucha. Również bardzo udany. I tu szczególne brawa należą się Małgorzacie Pikus za świetną rolę Ellidy Wangel. Później przyszedł czas na komedię Moliera „ Skąpiec“. Przedstawienie skierowane głównie do młodzieży szkolnej okazało się również bardzo dobrze przyjęte przez bardziej doświadczonego widza. Mamy w repertuarze sporą ofertę tytułów dla młodzieży jak np.: Ania z Zielonego Wzgórza, Przygody Tomka Sawyera, Tajemniczy ogród lub Lalka,Romeo i Julia, Makbet czy Zbrodnia i kara dla nieco starszej młodzieży. Jesteśmy oklaskiwani w całej południowej Polsce aż po Wrocław, Warszawę czy Lublin. Szkoda, że niekiedy kilka kilometrów za granicą sporo ludzi nie wie, że tak blisko ,w Czeskim Cieszynie, działa profesjonalny teatr grający po polsku. I co niebagatelne oferując bilety wstępu w bardzo przystępnych cenach. Pozwolę sobie tutaj zachęcić dyrektorów szkół i panie polonistki do zapoznania się z naszą ofertą.– podkreśla p. Bogdan.

Kolejnym spektaklem i niezwykłym widowiskiem była „Kolacja na cztery ręce”. To jest według mnie najlepsza wersja tego spektaklu jaką przyszło mi oglądać. Sztuka zrealizowana z ogromnym rozmachem i pokazująca od początku do końca wysoki poziom warsztatu aktorskiego. Budzi w widzu cały wachlarz emocji od śmiechu, złości po łzy wzruszenia. Obnażył wielkość i siłę jaką ma prawda sceny.
-Przyznaję, że wprowadzając ten tytuł do repertuaru nie spodziewaliśmy się aż tak dobrego przyjęcia. To jest bardzo trudny tekst, ale dzięki reżyserowi Michałowi Tarantowi udało się stworzyć piękne widowisko teatralne. Przedtem zaprezentowaliśmy jeszcze sztukę Francisa Vebera „Plotka“ w reżyserii Małgorzaty Siudy z bardzo dobrą rolą Dariusza Waraksy. Spektakl z wykorzystaniem projekcji multimedialnych również przypadł do gustu większości publiczności. Sezon zakończyliżmy tradycyjnie premierą przedstawienia, którego eksploatacja rozpocznie się we wrześniu. Tym razem był to „ Klub kawalerów“ Michała Bałuckiego w reżyserii Adama Sroki– podsumowuje p.Kokotek.

Ten sezon teatralny na pewno nie rozczarował. Był bogaty i różnorodny. Z pewnością pełen niespodzianek. Niewątpliwie odkryciem jest aktor Dariusz Waraksa. Świetnie zagrana główna rola w „Plotce” czy kreowana postać Nieśmiałowskiego w „Klubie kawalerów” zwróciły uwagę widzów i cieszyńskiej krytyki. Niespodzianką tego sezonu był również Tomasz Kłaptocz w „Rajskiej jabłonce” i Małgorzata Pikus we wspomnianej już „Pani z morza”.
-Na kolejne spektakle zapraszamy już od 26. sierpnia, kiedy to zagramy „Ondraszka pana Łysej Góry” w okolicach górnej stacji wyciągu na Poniwcu, nieopodal Małej Czantorii. Szczegółwy repertuar Sceny Polskiej TC znajdziecie państwo na stronach www.tdivadlo.cz, oczywiście w języku polskim. Jesień natomiast zapowiada się festiwalowo. W październiku zapraszamy do nas na premierę „Lampki Oliwnej” Emila Zegadłowicza w ramach Festiwalu bez Granic,a w listopadzie odbędzie się 17. Edycja Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska. – mówi p. Bogdan Kokotek

Publiczność jak zwykle dopisała. Przybywa widzów z Polski co niezmiernie cieszy. Pomimo, że dzieje się to powoli, to jednak jest to zauważalna zmiana. Niestety przy okazji każdego podsumowania zauważa się to co kuleje oraz trudności z jakimi boryka się teatr. Samorządy dbają o sport i rekreację (co oczywiście jest ważne), nieustannie rozpoczyna się nowe projekty inwestycyjne jednak ciągle kuleje informacja kulturalna. Nie ma wyznaczonych miejsc w których plakaty byłyby czytelne dla mieszkańców. Teatr posiłkował się kiedyś możliwością wywieszania bilbordów na ścianie zamku. Z czasem zmuszony był zrezygnować z takiej formy promocji ponieważ konserwator wydał zakaz stosowania takich praktyk. Niestety nie znalazło się w Cieszynie inne miejsce dające taką możliwość. Jest to zarówno w interesie jak polskiego tak i czeskiego Cieszyna by promocja i informacja o spektaklach docierała do mieszkańców. Teatr jest miejscem które może, a nawet powinno łączyć ludzi bez względu na granice, pochodzenie, politykę czy religię. Z pewnością jest miejscem ważnym i cennym dla nas wszystkich.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama