, piątek 26 kwietnia 2024
Krzysztof Kukuczka: Wyczarowane z drewna
Krzysztof Kukuczka serce i wolny czas poświęcił również na wykonanie kościółka, który stoi nieopodal ich domu. fot: AK



Dodaj do Facebook

Krzysztof Kukuczka: Wyczarowane z drewna

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Krzysztof Kukuczka: Wyczarowane z drewna

Pod okiem dziadka, Józefa Bocka, uczył się rzeźby i snycerki już od 10 roku życia, stolarstwa nauczył go ojciec - Józef. fot. TS

W Istebnej, która zaprasza w gościnę szczytami gór, są takie miejsca, gdzie kawałek od drogi można spotkać inny świat - dawny, ale wciąż żywy, pieczołowicie pielęgnowany przez ludzi tutaj żyjących. To tutaj Krzysztof Kukuczka kontynuuje długoletnie tradycje rodzinne.

Tradycja i kultura tego regionu wciąż jest żywa i mocno trzyma się korzeniami ziemi. Ciągle jeszcze mieszkają tu ludzie, dla których tradycja i przywiązanie do ojcowskiej ziemi i domu są silniejsze ponad wszystko. Tu tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Krzysztof Kukuczka kontynuuje długoletnie tradycje rodzinne. "Na końcu świata", w Istebnej, pod okiem dziadka, Józefa Bocka, uczył się rzeźby i snycerki już od 10 roku życia, stolarstwa nauczył go ojciec - Józef.

- Urodziłem się w domu obok, mieszkałem jeden dom dalej, a teraz tu, na swoim - mówi z uśmiechem Krzysztof Kukuczka, otwierając drewniane drzwi do domu z wyrytymi w drewnie jabłkami. - Tu kiedyś był sad. Dziadek, oprócz tego, że był rzeźbiarzem, był również sadownikiem. Wyhodował swoje odmiany jabłek, które wytrzymywały długie, mroźne zimy. Dom wybudowaliśmy właśnie w tym miejscu - opowiada Kukuczka.

Jako młody chłopak chciał grać w piłkę, być sportowcem lub kucharzem. - Ojciec miał trzech synów i chciał bardzo mieć swojego następcę. Trafiło na mnie i teraz tego nie żałuję - mówi rzemieślnik, który od 7 klasy podstawówki pomagał dziadkowi. Podpatrywał i uczył się tradycyjnych technik, rodzinnych wzorów, tradycyjnych sposobów pracy z drewnem.

Motywy rzeźb i sposób wykonania mebli są wzorowane na dziełach dawnych twórców, w tym dziadka i wiążą się z tradycją regionu. Pierwszą rzeczą którą zrobił, była płaskorzeźba górala. Teraz w jego warsztacie powstają meble tradycyjne rzeźbione (ławy, skrzynioławy, "zydle", stoły, kredensy, półki, łóżka, kołyski itp.) metodą tradycyjną wykonuje elementy wyposażenia wnętrz związane z tradycją i regionem (drewniane lampy, tace ozdobne, "śćwiertki" - formy do masła, ramki na zdjęcia, obrazy, lustra itp.). Ozdoby ogrodowe (studnie kryte "szindziołym" - gontym, drewniane wiadra, donice, ławki ogrodowe), rzeźby i płaskorzeźby (tablice pamiątkowe, tace okolicznościowe).

W jego ogrodzie stoi drewniany domek i zabawki dla dzieci. W domu na ścianach wiszą półki drewniane z tradycyjnymi wzorami, stoją ławy, stoły. - Nasi synowie chodzą do sklepu z zabawkami, żeby wypatrzyć ciekawe wzory. Potem przychodzą do mnie i wszystko wspólnie wykonujemy z drewna - mówi Kukuczka. Szafa jego synów to istny arsenał: drewniane miecze, proce, włócznia, tarcze. - Cieszę się, że zaczynają się interesować pracą z drzewem. Kto wie, może i ja będę mieć następcę.

Krzysztof Kukuczka serce i wolny czas poświęcił również na wykonanie kościółka, który stoi nieopodal ich domu. Jego część została przeniesiona w 1996 roku z Jaworzynki. Resztę budowali i upiększali mieszkańcy.

Tak jak dłuta przekazywane z pokolenia na pokolenie, leżą teraz w warsztacie pana Krzysztofa, tak on sam przekaże je potem swoim dzieciom razem z tajemnicami rodzinnymi związanymi z obróbką drewna, kartonem pełnym wzorów od dziadka i doświadczeniem zdobytym przez wiele lat.

Krzysztof Kukuczka wykonuje meble i rzeźby na zamówienie. Pytania można kierować osobiście pod numerem telefonu: +48 507 503 307

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama