, sobota 7 grudnia 2019
65. Gorolski Święto: Kultura ludowa echem przeszłości, wartością dnia dzisiejszego
Najważniejsze było spotkanie. Ludzie z Zaolzia, Polski, Moraw i Czech, nowo poznani, często też przyjaciele od lat, przybyli tu, by wspólnie rozmawiać, tańczyć, bawić się.  fot: TSDodaj do Facebook

65. Gorolski Święto: Kultura ludowa echem przeszłości, wartością dnia dzisiejszego

AGNIESZKA KACZMARCZYK
65. Gorolski Święto: Kultura ludowa echem przeszłości, wartością dnia dzisiejszego

Podczas trzech dni prezentowali się instrumentaliści, śpiewacy i gawędziarze. Występowały zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, odbyły się wystawy sztuki ludowej, kiermasze książki, wieczory poezji. fot.TS

Od 3 do 5 sierpnia, w Lasku Miejskim w Jabłonkowie odbyła się najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach. Od 1947 roku Gorolskie Święto przyciąga ludzi, dla których kultura ludowa nie jest tylko zabytkiem, echem przeszłości, ale żywą wartością dnia dzisiejszego i źródłem tożsamości.

Podczas trzech dni prezentowali się instrumentaliści, śpiewacy i gawędziarze. Występowały zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, odbyły się wystawy sztuki ludowej, kiermasze książki, wieczory poezji.

- Nie nazwę tego spotkania folklorystycznym. Źle mi się to kojarzy. To festiwal kultury ludowej, która wciąż żyje dzięki rękodziełu i rzemiośle. Przekazujemy wiedzę naszych przodków, chociaż jest już bardzo nikła, innym, młodszym. Uświadamiamy sobie tutaj, jacy nasi przodkowie byli mądrzy, ile wiedzieli o drzewie, skórze. Teraz mało kto wie tyle rzeczy - mówi Leszek Richter, organizator i dodaje, że na szczęście ludzie wracają do tworzenia, bo żadna technologia nie jest w stanie zastąpić prawdziwej twórczości ludowej. - W dzisiejszym świecie wirtualnym ludzie mają potrzebę bycia w takim miejscu, dotknięcia pewnych rzeczy, zobaczenia i poznania tego, w jaki sposób powstają te cuda, za którymi stoi konkretny człowiek, nie np. fabryka w Chinach - dodaje Richter.

Nieodłącznym elementem Gorolskiego Święta stały się pokazy wiejskiego rzemiosła i rękodzielnictwa. - Mam tu swoją trąbite. Dzieciaki na niej grają. Wybornie tu jest, jak zwykle. Pan Bócek to na pewno był gorol. W piątek padało godzinę przed występem, dzisiaj też, a jak już wszyscy na scenę wychodzili, razem z nimi wyszło też słońce - mówi Jan Czepiec, "człowiek muzyka", zajmuje się korzenioplastyką, tworzeniem trąb owczarskich. - Góralskie święto jest niezwykłe. Trafiło do serc ludzkich i wciąż żyje. Tutaj wyrosłem, dojrzałem. Opuściłem tylko dwa obchody, bo byłem w wojsku, a tak, co roku muszę tu być - dodaje Antoni Szpyrc, który zajmuje się malarstwem na szkle od trzydziestu lat. Inspiracją stały się dla niego ludowe obrazki z XVIII i XIX wieku, które były ozdobą wiejskich wnętrz. Tematy czerpie z obyczajów i tradycji regionu, a także strojów ludowych czy rzemiosła. Interesuje się historią Jabłonkowa, któremu poświęca wiele swoich prac.

Uczestnicy mogli skosztować tradycyjnych specjałów kuchni śląskiej i zobaczyć m.in. jak wyrabia się ser. Jednak te wszystkie rzeczy nie były w tych dniach na pierwszym miejscu. Najważniejsze było spotkanie. Ludzie z Zaolzia, Polski, Moraw i Czech, nowo poznani, często też przyjaciele od lat, przybyli tu, by wspólnie rozmawiać, tańczyć, bawić się przez trzy dni, w niesamowitej atmosferze.

- Odbieram to spotkanie niezwykle pozytywnie. Jestem mile zaskoczona organizacją i czynnym uczestnictwem wszystkich ludzi. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku tu wrócimy. Wszyscy są tu tacy ciepli i otwarci - przyznaje Irena Seliwan z Białorusi. - Przychodzę każdego roku. Ledwo się urodziłem i już tu z braćmi siedziałem - mówi z uśmiechem Władysław Zogata. - Muzyka, tańce, przyjaźń, spokój. Tak bym określił to spotkanie - dodaje Kufa Teofil.

Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych "Gorolski Święto“ jest Koło Miejscowe Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie. Współorganizatorami uroczystości są Miasto Jabłonków, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Zarząd Główny PZKO w RC oraz Folklorní sdružení w RC.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama