, niedziela 28 luty 2021
Kręgi Sztuki 2012: Spotkania, wykłady, panele dyskusyjne
Wykłady, panele dyskusyjne i spotkania to jeden z punktów programu Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości "Kręgi Sztuki".  fot: Paulina OgłódekDodaj do Facebook

Kręgi Sztuki 2012: Spotkania, wykłady, panele dyskusyjne

Agnieszka Kaczmarczyk, mat. pras
W dniach od 4 do 8 lipca w Cieszynie, podczas kolejnej edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości "Kręgi Sztuki", obok bezpłatnych warsztatów, projekcji filmowych oraz koncertów odbędą się równie ciekawe spotkania i wykłady.

Prawo autorskie w filmie, forma w świetle i przestrzeni, strategie w sztuce interdyscyplinarnej, sztuka w przestrzeni publicznej, performance, spotkania z twórcami, reżyserami. To i dużo więcej czeka uczestników podczas tegorocznej edycji Kręgów Sztuki. Warto zapoznać się z programem. Organizatorzy zapewnili ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Wykłady, panele dyskusyjne i spotkania to jeden z punktów programu Festiwalu.

Studio audiofilskie "Hey Joe" - winyle i CD dla miłośników i znawców - Krzysztof Nieporęcki

Właściciel jednego z ostatnich niezależnych sklepów muzycznych w Warszawie. "Największy kolekcjoner najmniejszej muzyki świata", posiadacz jednej z największych kolekcji winyli w Polsce. DJ, dziennikarz muzyczny, prowadzi audycję "Wschodni Front" w 1. Programie Polskiego Radia, muzyk.

- Lata 80 to przede wszystkim komuna, ale i moja młodość i muzyka. Tak zupełnie samodzielnie i świadomie zacząłem słuchać muzyki w roku 1983. To był naprawdę fajny sport, ale co warto podkreślić, sportem było samo zdobywanie płyt, bo sama muzyka miała dużo większe znaczenie. Przede wszystkim teksty. Wiele z nich urosło do rangi hymnów pokolenia - pisał na łamach portalu megazin.megatotal.pl - Pasja do muzyki nigdy mi nie przeszła. Prowadzę dzisiaj sklep muzyczny "Hey Joe", w którym mam jedną z większych kolekcji płyt winylowych. Dzięki temu mam wrażanie, że zatrzymałem czas dla siebie i moich klientów, bo zawsze uważałem i uważam nadal, że dobrego winyla nic nie pokona, nawet płyta CD - mówi.
Spotkanie z Krzysztofem "Hey Joe" Nieporęckim odbędzie się w Cieszyńskim Browarze Mieszczańskim od 5 do 7 lipca w godzinach od 12.00 do 13.00, od 14.00 do 15.00 i od 16.00 do 17.00.

"Co wolno? Prawo autorskie w filmie” - Michał J. Zabłocki

Prawo autorskie w filmie w 90 minut? Tak, to jest możliwe! Spotkanie z wykładowcą i praktykiem da odpowiedź na pytania nurtujące wszystkich początkujących filmowców. Co wolno filmować bez zgody właścicieli obiektów, kogo i w jakich okolicznościach można filmować w filmie fabularnym i dokumentalnym, jak zabezpieczyć się przed roszczeniami właścicieli utworów muzycznych, plastycznych, fotograficznych i innych, które chcemy zacytować w filmie? Czego należy przestrzegać już na etapie pisania scenariusza? Te i inne problemy zostaną przedstawione, w lapidarnej i zrozumiałej dla każdego formie, przez prelegenta znanego z poczucia humoru, producenta, scenarzystę, pracownika kinematografii od 1972 roku w wielu zawodach. Wykład będzie ilustrowany przykładami z polskich filmów oraz oryginalną prezentacją wyjaśniającą podstawowe pojęcia z zakresu prawa autorskiego, włącznie z najnowszymi zagadnieniami jak remiks, DRM, ACTA i Copyleft.
Spotkanie odbędzie się 5 lipca o godz. 13.00 w Cieszyńskim Browarze Mieszczańskim.

Galaktyki Nowych Mediów - 50 lat od Galaktyki Gutenberga - panel dyskusyjny

W tym roku mija 50 lat od wydania książki, której wagę w dniu edycji mało kto doceniał, a autora spotkał niechętny ton krytyków. Galaktyka Gutenberga Marshalla McLuhana, bo niej mowa, oraz podejście autora do problemów naszej cywilizacji w kolejnych jego pracach, były wtedy szokujące. Z upływem czasu sformułowania McLuhana jak "globalna wioska", "wiek informacji", "medium jest przekazem", stały się obiegowymi zwrotami, których używają miliony ludzi na świecie; nie zdając sobie sprawy, że wtedy to on miał odwagę je "prorokować".

 Pół wieku to dobry moment na refleksję - dokąd doszliśmy i gdzie zmierzamy, szczególnie w nauczaniu nowych mediów.

 Panel dyskusyjny poprowadzi prof. Marian Oslislo z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wśród gości są artyści, naukowcy, pedagodzy, publicyści.

Spotkanie odbędzie się 4 lipca, o godz. 16.00 w Cieszyńskim Browarze Mieszczańskim.

Prezentacja i spotkanie z Piotrem Vienio Więcławskim

Piotr Vienio Więcławski, na co dzień raper ze składu Molesta Ewenement z którym gra koncertuje i wydaje płyty. Od kilku lat związany z Radiem Roxy, w którym razem z Tomkiem Lipińskim z Tiltu prowadzi audycję muzyczno-publicystyczną "Wysypisko". Jest twórcą i zarazem reżyserem swoich ostatnich klipów. Ostatnio zrealizował film dokumentalny "Przeblaski", opowiadający Sławku Gołaszewskim - twórcy, poecie, filozofie, teologu, myślicielu, oraz klip dla grupy Miąższ.
Spotkanie 6 lipca o godz. 16.00 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Dom Narodowy.

Spotkanie z reżyserem filmu "Kret" - Rafael Lewandowski

Jego pasją jest kino, ale - jak twierdzi - Warunkiem robienia dobrych filmów fabularnych jest umiejętność obserwowania i reżyserowania rzeczywistości, a tego najlepiej można nauczyć się realizując dokumenty. Lewandowski dotychczas zrealizował cztery. Pierwszym była nakręcona w Polsce w 1996 roku "Cela". W 1998 roku powstał emitowany na antenie CANAL+ Polska "Cień na duszy" (Un ombre dans les yeux), portret scenografa Willy'ego Holta. Trzecim filmem dokumentalnym był zrealizowany w 2000 roku "Audiences", opowiadający o pracy dziennikarzy podczas procesu Maurice'a Papona. Czwartym filmem jest opowieść o przygotowaniach do polskiej premiery opery "Don Giovanni" w reżyserii Mariusza Trelińskiego - "W cieniu Don Giovanniego" (2003).

W 2010 roku Rafael Lewandowski wyreżyserował swój debiut fabularny: "Kret" z Borysem Szycem, Marianem Dziędzielem i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Film miał swoją premierę na 36 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Swoją międzynarodową karierę "Kret" rozpoczął w Montrealu, z główną nagrodą dla Borysa Szyca. W styczniu 2012 roku Rafael Lewandowski został laureatem Paszportu Polityki.
Spotkanie 5 lipca o godz. 17.30 w Kinie Piast.

"I wszystko nadzieją podparte" - Ireneusz Betlewicz

- Lat mi przybywa, więc już nie cichaczem wnioskuję, że może problem nie w rzeczywistości darowanej: w braku zdrowia, pieniędzy, takiego, a nie innego miejsca zamieszkania i może nie "wyborze" partnera na życie. I że to nie jakiś złośliwy zrost kodu genetycznego sprawia, że człek nim obdarzony przez naturę musi "gorączkowo” przez życie pędzić. Tak myślę i jestem - działaniem artystycznym tworzę mego życia nie tylko moment - mówi o sobie Ireneusz Betlewicz, poeta, artysta plastyk.

Od dzieciństwa choruje na postępujący zanik mięśni. Twórczość poetycką i plastyczną prezentuje od lat osiemdziesiątych. Wydaje tomiki poetyckie, pisze felietony i zgłębia różne techniki malarskie, wystawia i prezentuje twórczość poetycką podczas wieczorów autorskich. Tworzy kompozycje pełne ruchu i fantazji, umiejętnie operując nastrojem poszukuje nowych treści, burzy i buduje niepowtarzalne formy wyrazu. W miarę postępu choroby musi zrezygnować z malowania i rysowania rękami - tworzy trzymając narzędzia plastyczne ustami, obecnie skupia się na rysunku piórkiem.
Spotkanie odbędzie się 6 lipca o godz. 17.00 w Cieszyńskim Browarze Mieszczańskim.

Wśród wykładów i spotkań znalazły się również:

Forma w świetle i przestrzeni. Praktyki wystawiennicze - ŻANETA GOVENLOCK
Strategie w sztuce interdyscyplinarnej - DIETMAR SCHMALE
Performance - bez tytułu - ROBERT ALDA
Marta i Maria - o obecności symbolu w "Uczcie Babette - ZBIGNIEW BENEDYKTOWICZ
Fluxus a uroda - KRZYSZTOF SOKÓŁ
Eros na odległość wg Jamesa Joyce'a - CYPRIAN MIELCZARSKI
Spojrzenie na Europę - Jaskinia snów - ZBIGNIEW BENEDYKTOWICZ
Blaski, cienie, prowokacje - sztuka w przestrzeni publicznej - EULALIA DOMANOWSKA

Wszystkie spotkania są darmowe. Więcej informacji na stronie.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystkie spotkania są darmowe.

grubo, ile wlot?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama