, wtorek 9 marca 2021
II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego za nami!
W kongresie udział wzięło 35 prelegentek/ów, 30 wystawców w Parku Kobiet, 60 wolontariuszy i 30 organizatorek.  fot: BŚDodaj do Facebook

II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego za nami!

II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego za nami!

Stoiska z odzieżą, rękodziełem i kosmetykami były chętnie odwiedzane przez panie. fot. BŚ


II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego za nami!

Uczestniczki kongresu miały także okazję do rozmowy w kuluarach teatru, gdzie stworzony został tzw. "park kobiet". fot. BŚ


II Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego za nami!

Kongres Kobiet to doskonała okazja do tego, by kobiety z obu stron Olzy przy okazji dyskusji miały szansę na wymianę doświadczeń, rozwój, przyjemności i pracę. fot. BŚ

Kobiety ze Śląska Cieszyńskiego już po raz drugi spotkały się w Teatrze im. Adama Mickiewicza, by wspólnie wziąć udział w Kongresie Kobiet przygotowanym specjalnie z myślą o nich i dla nich. Impreza była doskonałą okazją do tego, by poruszyć najważniejsze kwestie z życia kobiet, ale także by zmobilizować je do aktywnego i kreatywnego trybu życia poprzez rozwijanie swoich umiejętności.

Kongres Kobiet już po raz drugi odbył się w Cieszynie. Impreza wzorowana na podobnych inicjatywach organizowanych w całym kraju również nad Olzą odnosi spory sukces. Pomysł stworzenia kongresu wyrósł z wielokulturowości. Jak wyjaśnia Roma Rojowska, inicjatorka kongresu: "mamy tuż za granicą Czeszki, ale też Polki z Zaolzia, a bardzo rzadko się widujemy. Nie ma zaproszenia w tamtą stronę, my także nie jesteśmy zapraszane. Chodzi o to, żeby przerzucić jakiś most i powiedzieć, że jesteśmy gotowe do kontaktów. Zależy nam na integrowaniu się, tworzeniu sieci wsparcia".

Tę wielokulturowość podkreśliła także w liście skierowanym do organizatorek i uczestników Kongresu Kobiet Anna Komorowska. - Granica państwowa, która od blisko stu lat rozdziela historyczny region Śląskie Cieszyńskiego nadal osłabia więzy łączące Polski i Polaków z obu stron Olzy. Brakuje wzajemnej wiedzy o realiach codziennego życia, słabną relacje rodzinne i towarzyskie, niewystarczające są kontakty pomiędzy organizacjami i stowarzyszeniami na Zaolziu i polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Kongres w związku z tym ma być okazją do zaciśnięcia współpracy z mniejszością polską czeskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński - napisała prezydentowa.

W tym roku, tak jak i w ubiegłym, ponad pięćset kobiet ze Śląska Cieszyńskiego spotkało się w Teatrze im. Adama Mickiewicza, by wspólnie dyskutować o najróżniejszych problemach dotyczących kobiet. W kongresie udział wzięło 35 prelegentek/ów, 30 wystawców w Parku Kobiet, 60 wolontariuszy i 30 organizatorek. - Ta ziemia i ten region nie byłby tak piękny bez Was. Tego świata by po prostu nie było, bo kobiety od wieków go tworzą i nie mówię tutaj o jego naturalnej roli, ale o urodzie, jakości, o tych najwyższych wartościach, o których decydowała zawsze siła kobiet - powiedziała Anna Olszewska, konsul generalna Rzeczypospolitej Polskiej.

Same zainteresowane mogły wysłuchać wykładów i dyskusji na temat kształtowania swojego wizerunku, edukacji, przedsiębiorczości i nowych technologii. Istotnym tematem minionego wydarzenia była możliwość rozmowy na temat podjęcia trafnych wyborów edukacyjno-zawodowych. Przy tej okazji podczas Kongresu Kobiet nie mogło zabraknąć przedstawicieli cieszyńskich uczelni.

Uczestniczki kongresu miały także okazję do rozmowy w kuluarach teatru, gdzie stworzony został tzw. "park kobiet", czyli strefa wiedzy i rozrywki. Stoiska z odzieżą, rękodziełem i kosmetykami były chętnie odwiedzane przez panie. Każda z nich, niezależnie od wieku, znaleźć mogła coś dla siebie, nacieszyć oko, ale także zasięgnąć porady kosmetycznej, jak i tej dotyczącej samokształcenia i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Kongres Kobiet to doskonała okazja do tego, by kobiety z obu stron Olzy przy okazji dyskusji miały szansę na wymianę doświadczeń, rozwój, przyjemności i pracę. Organizatorki tego wydarzenia zapowiadają już kolejną edycję kongresu i mają nadzieję, że impreza na stałe wpisze się w kalendarz cieszyńskich wydarzeń.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

gdyby była chromowana rurka na scenie...

Pani Rojowska realizuje swoje prywatne zachcianki , to taka propaganda wyborcza.Nie wiem kto liczył uczestniczki tego kongresu , bo nie było ich więcej jak 300.Ale czego się nie robi , żeby się dobrze sprzedać.Ciekawe jakie będą efekty II Kongresu , bo z I Kongresu przecież nic nie wyniknęło.

....bez przesady - byłam tam - w szczycie było tam ze 150 osób góra! z każdą godziną było słabiej i słabiej, a po 13 to już paneliści gadali jedni do drugich i grupy niedobitków - imprezę uważam za nieudaną - rozmyte tematy, gadanina o niczym, promowanie własnych osobowości.....

Aż pięćset kobiet chciało wspólnie dyskutować o najróżniejszych problemach dotyczących kobiet, ale do głosu dopuszczono tylko 35 prelegentek?
No tak, nie bez kozery już w starożytnym Rzymie zauważono, że w zgromadzeniu kobiet najłatwiej o mówcę, a najtrudniej o słuchacza.

Z Wiki o cieszyńskim teatrze: "Widownia posiada 3 kondygnacje mieszczące 630 widzów."
W tym roku, tak jak i w ubiegłym, ponad pięćset kobiet ze Śląska Cieszyńskiego spotkało się w Teatrze im. Adama Mickiewicza.
A na widowni - jak widać na opublikowanym zdjęciu - pustawo... Więc można zapytać parafrazując Jana Pietrzaka: Gdzie te kobiety?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama