, piątek 26 luty 2021
Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie rusza z nowym sezonem
W sezonie 2014/2015 Teatr Cieszyński zaprosi widzów zarówno na premierowe spektakle, jak i przedstawienia znane publiczności z poprzednich sezonów. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie rusza z nowym sezonem

SM
Wraz z końcem wakacji rusza nowy sezon teatralny w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Intensywnie do pracy scenicznej przygotowuje się Scena Polska, Scena Czeska oraz Scena Bajka, które w sezonie 2014/2015 zaproszą widzów zarówno na premierowe spektakle, jak i przedstawienia znane publiczności z poprzednich sezonów.

Repertuar Sceny Polskiej

W sezonie 2014/2014 oprócz nowych spektakli, Scena Polska wystawiać będzie również najpopularniejsze przedstawienia z poprzednich sezonów takie jak: "Amadeusz", "Bożyszcze kobiet" oraz "Ich czworo". Kontynuowane będą także cykle spektakli plenerowych na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym, gdzie dotychczas wystawione zostały przedstawienia: "Cyrano de Bergerac"", "Makbet" oraz "Ondraszek - Pan Łysej Góry”. Największą atrakcją nowego sezony będą jednak premiery. W tym sezonie będzie ich pięć. Pierwsze spektakle nowego sezonu wystawione zostaną we wrześniu. Szczegółowy program na wrzesień znajduje się tutaj.

PREMIERY SCENY POLSKIEJ:

Alejandro Casona: Drzewa umierają stojąc, premiera: październik 2014 r.

“Drzewa umierają stojąc” to najgłośniejsza ze sztuk hiszpańskiego dramatopisarza Alejandro Casony, napisana w 1949 roku. W latach 60. XX wieku publiczność chętnie oglądała jego sztuki, a aktorzy lubili w nich grać. Dziś dramaty Casony rzadko trafiają na sceny teatrów. A przecież jest w nich i ciepło, i wzruszenie, trochę śmiechu i łez. Prawdy proste i oczywiste, optymistyczna wiara w dobroć i godność człowieka. Nie starzejący się sentymentalizm w dobrym gatunku.

Emil Zegadłowicz: Powsinogi beskidzkie, premiera: grudzień 2014 r.

Powsinogi beskidzkie (1923) to stylizowany zbiór sześciu ballad, uznany za jedno z najważniejszych osiągnięć poetyckich Emila Zegadłowicza. Autor opisuje Beskidy, ich piękno, urok, i ludzi, których spotykał podczas swych wędrówek. We wstępie do pierwszego wydania tomu Zegadłowicz maluje taki obraz powsinogów: "twarze umęczone, oczy wybladłe, wypite słońcem, deszczem zmyte, suszone wiatrem - postacie sękate, żylaste, twarde i wichrowate, jak łyka drzewinowe na wietrznych szczytach rosnące - koślawe, zgarbione, pokręcone”. I daje uwagi inscenizacyjne: "reżyser może tekst dowolnie, byle logicznie skracać, tak jak może wystawiać poszczególne obrazy samoistnie. Reszta uwag i myśli znajduje się w samejże inscenizacji - a te, których nie ma - czuły reżyser w duszy swej dośpiewa”.

Jaime Salom: Intryga, premiera: luty 2015 r.

Bogaty biznesmen stojący na progu bankructwa postanawia sfingować własną śmierć, zgarnąć pieniądze z polisy i zacząć nowe życie. Żeby plan się powiódł, trzeba bardzo dokładnie opracować całą intrygę. Niestety nic nie jest takie, jakie na początku się wydaje. Nic nie idzie tak, jak powinno, kolejne postacie wprowadzają coraz to nowe zwroty akcji. Tajemnice, podejrzliwość, złość i zawiść - w tym dreszczowcu pełnym niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji wszystko miesza się ze sobą, prowadząc do nieoczekiwanego zakończenia.

Frances Hodgson Burnett: Tajemniczy ogród, premiera: kwiecień 2015 r.

Tajemniczy ogród (1909) jest uważany za najlepszą powieść Frances Hodgson Burnett i zaliczany do klasyki literatury dziecięcej. Oprócz warstwy obyczajowej, książka mówi też o ogromnej, uzdrowicielskiej sile natury. Tytułowy tajemniczy ogród jest magicznym miejscem spotkań trojga dzieci: osieroconej Mary, despotycznego z powodu kalectwa Colina i pochodzącego z pobliskiej wsi Dicka. To opowieść o przyjaźni pomimo różnic i początkowych uprzedzeń, która pomaga pokonać życiowe tragedie.

Nikołaj Kolada: Gąska, premiera: maj 2015 r.

Sztuka jednego z najbardziej znanych współczesnych dramatopisarzy rosyjskich. Nikołaj Kolada - obok Czechowa - jest najczęściej wystawianym rosyjskim autorem na świecie. Komedia opowiada życiu w prowincjonalnym teatrze, o artystach walczących o karierę, ale przede wszystkim o własne szczęście. Prywatne życie prowincjonalnych aktorów oglądamy niejako od środka, widzimy nie tyle ich sukcesy na scenie, ale przede wszystkim codzienne utrapienia i rywalizację. Dwie dojrzałe aktorki, ich zawiedzione marzenia o wielkich karierach, i ona, tytułowa Gąska, młodziutka aktorka, której pojawienie się wywołuje burzę. I dwóch panów: dyrektor teatru i administrator. Wszystko niby śmieszne, ale przykryte maską smutku, rozczarowania. O sprawach poważnych z przymrużeniem oka i zaskakującym finałem.

Repertuar Sceny Czeskiej

O jedną więcej premierę, w sezonie 2014/2015 przygotowuje Scena Czeska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Zasilą one i tak bogaty aktualnie repertuar, który zawiera takie spektakle jak: "Báthoryčka", "Sprytna wdówka", "Don Juan", "Diagnoza", "Lucerna", "Królewna Śnieżka", "Mrówka Ferda", "Igraszki z diabłem", "Kopciuszek" oraz "Noc na Karlštejně".

Pierwsze spektakle nowego sezonu wystawione zostaną we wrześniu. Szczegółowy program na wrzesień znajduje się tutaj.

PREMIERY SCENY CZESKIEJ:

Charlotte Brontëová - Simona Nyitrayová: Dziwne losy Jane Eyre, premiera: 6 września 2014 r.

"Dziwne Losy Jane Eyre" czyli powieść napisana przez Charlotte Brontë, opowiada historię dziewczyny, która bardzo ciężko doświadcza poszukiwań swojego miejsca na świecie. Mimo, że los jej nie oszczędza, Jane Eyre odnajduje sens życia i zaczyna rozumieć, że prawdziwe szczęście jest takie, które można dzielić z drugą osobą.

Sean O'Casey - Jiří Krejčík: Pensjonat dla singli, premiera: 20 września 2014 r.

W 1933 roku pisarzowi i dramaturgowi Seanowi O´Caseyowi wydawca odmówił wydania opowiadania "Chcę kobiety", które opowiadało o mężczyźnie, który poszukuje prostytutki. Siedemnaście lat później O'Casey powrócił do niego tworząc "pensjonatową" farsę "Bedtime Story". Po latach po tekst ten sięgnął jeden z najważniejszych czeskich twórców filmowych Jiří Krejčík , który w 1967 roku wyreżyserował jego filmową adaptację zatytułowaną "Pension pro svobodné pány". Od tego czasu farsa cieszy się wielkim powodzeniem na czeskich scenach, a jedna z jej słynnych inscenizacji grana była od chwili premiery przez kolejnych 16 lat.

Vítězslav Nezval: Manon Lescaut, premiera: 31 października 2014 r.

Wiersze Vítězslava Nezvala i gra Manon Lescaut były używane jako biblia zakochanych. Teraz, po długim czasie wracają na scenę i dobrze, bo trochę poezji i romantyzmu, przecież nikogo nie skrzywdzi.

Artur Miller: Czarownice z Salem, premiera: 10 stycznia 2015 r.

Czarownice z Salem to pochodzący z roku 1952 dramat amerykańskiego autora Arthura Millera oparty na procesach o czary, które rozegrały się w miasteczku Salem, pod koniec XIX wieku.

Wiliam Shakespeare: Wiele hałasu o nic, premiera: 7 marca 2015 r.

Komedia Williama Shakespeare'a "Wiele hałasu o nic" z 1588, jest jednym z najczęściej inscenizowanych przedstawień tego autora. Spektakl opowiada losy dwójki kochanków i mimo że jest to główny temat utworu, to śledzimy także losy Benedicka i Beatrice, których niecodzienne stosunki mają duży wpływ na całość przedstawienia.

Gustav Oplustil - Pavel Trávníček: Śnieżny romans, premiera: 25 kwietnia 2015 r.

Gustaw Op;ustil i Pavel Trávníček stworzyli swingowy romantyczny, a momentami nawet naiwny musical, który przenosi widzów w latach czterdzieste XX wieku. Prosty w budowie utwór wzbogacony jest jednak o wspaniałą muzykę Glenna Millera.

Repertuar Sceny Bajka

Aktualnie w repertuarze Sceny Bajka znajdują się trzy spektakle: "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Śpiąca królewna" oraz "Rumcajs". Wraz z nowym sezonem teatralnym wzbogaci się on o kolejne 3 spektakle, których premiery przewidziane zostały na wrzesień 2014 roku, a następnie marzec i kwiecień 2015 roku. Pierwsze spektakle nowego sezonu wystawione zostaną we wrześniu. Szczegółowy program na wrzesień znajduje się tutaj.

PREMIERY SCENY BAJKA:

Sergiusz Michałkow: Trzy świnki, premiera: wrzesień 2014 r.

Sztuka opowiada o przygodach trzech zabawnych prosiaczków. Zbliża się jesień i najstarsza z świnek namawia pozostałe do budowy wspólnego domu, który ochroni je przed zimnem i niebezpieczeństwem. Dwie świnki nie mają jednak ochoty na wspólne budowanie, wolą wygrzewać się na słoneczku i baraszkować, a kiedy przyjdzie pora - wybudować własne domki. Tłumaczą, że do zimy jeszcze daleko, a wilki nie istnieją, bo... zające dawno je wytępiły. Tymczasem najstarsza świnka, nie zważając na kpiny, zbiera kamienie i własnymi siłami przygotowuje schronienie.

Bracia Grimm: O kiju samobiju, premiera: marzec 2015 r.

O tym, jak trzej bracia, wygnani z własnego domu rodzinnego, dorobili się w świecie czarodziejskiego stolika i zaczarowanego osiołka, jak wszystko stracili, a potem za pomocą kija samobija ponownie odzyskali.

Irena Jurgielewiczowa: Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla, premiera: kwiecień 2015 r.

Poetycka, pełna emocji bajka o poszukiwaniu szczęścia. Malarz namalował motyla i próbuje sprawić, by motyl stał się szczęśliwy. Niestety nie udaje mu się pomóc motylowi. Dopiero mała Hania z łatwością rozwiązuje problem. I okazuje się, że to co dorosłym sprawia kłopot, dla dziecka jest proste i oczywiste.

Bilety i karnety na poszczególne Sceny Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie można zamawiać internetowo poprzez stronę www.tdivadlo.cz. Abonament zwykły i ulgowy na 6 spektakli Sceny Polskiej kosztuje odpowiednio: 420 Kč i 330 Kč. Karnet na spektakle Sceny Czeskiej kosztuje: 490 Kč (I miejsca) i 420 Kč (II miejsca). Emeryci i studenci mogą zakupić karnet w cenie: 385 Kč (I miejsca) i 315 Kč (II miejsca). Z kolei abonament na spektakle teatru lalek Bajka obejmujący trzy spektakle kosztuje 150 Kč. Wspólny cennik biletów dla Sceny Polskiej o Sceny Bajka dostępny jest tutaj. Cennik pojedynczych biletów na przedstawienia Sceny Czeskiej dostępny jest tutaj.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetny program. W tym roku już na pewno wykupię karnet.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama