, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Grand Champion 2013 uwarzony. Premiera kolejnego Pale Ale w grudniu!
Do warzenia piwa w stylu Imperial IPA piwowarzy wykorzystali aż 7 odmian chmieli (6 amerykańskich i 1 europejską), 4 słody: pilzneński, pszeniczny jasny, monachijski i cara gold oraz drożdże do piw górnej fermentacji American Ale. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Grand Champion 2013 uwarzony. Premiera kolejnego Pale Ale w grudniu!

SM/MAT. PRAS.
Grand Champion 2013 uwarzony. Premiera kolejnego Pale Ale w grudniu!

Do końca tego tygodnia Grand Champion 2013 będzie przechodził proces fermentacji w otwartych kadziach browaru. fot. mat. pras.

Wielkimi krokami zbliża się kolejna ogólnopolska prezentacja Grand Championa 2013, który w tym roku uwarzony został w amerykańskim stylu Imperial IPA (Imperial India Pale Ale). Jego warzenie właśnie zakończył Czesław Dziełak - zwycięzca tegorocznego konkursu Piw Domowych organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Piwo trafi do wybranych sklepów i pubów w całej Polsce tradycyjnie 6 grudnia a jego sprzedaż rozpocznie się o godz. 18.00.

Dokładnie wczoraj 10 października Czesław Dziełak wspólne warzenie z głównym piwowarem cieszyńskiego browaru, zakończył warzenie tegorocznego Grand Championa. - Starałem się z Dominikiem Szczodrym uwarzyć dobre piwo - takie, jak na Festiwal Birofilia w Żywcu. Mam nadzieję, że będzie niemal identyczne w smaku - mówi Czesław Dziełak, zwycięzca najważniejszego konkursu Festiwalu Birofilia w Żywcu.

Do warzenia piwa w stylu Imperial IPA piwowarzy wykorzystali aż 7 odmian chmieli (6 amerykańskich i 1 europejską), 4 słody: pilzneński, pszeniczny jasny, monachijski i cara gold oraz drożdże do piw górnej fermentacji American Ale. Po raz pierwszy w historii 5. edycji Grand Championa odbyło się również chmielenie na zimno, dzięki czemu piwo powinno być wyjątkowo aromatyczne.

Do końca tego tygodnia Grand Champion 2013 będzie przechodził proces fermentacji w otwartych kadziach browaru. Następnie spocznie w tankach leżakowych znajdujących się w piwnicach we wzgórzu nad rzeką Olzą, w których pozostanie do połowy listopada. Piwo zostanie następnie rozlane do półlitrowych butelek. Do sprzedaży trafi równo 50 000 litrów najlepszego piwa 2013 r., która podobnie jak w przypadku pozostałych Grand Championów, rozpocznie się 6 grudnia dokładnie o godz. 18.00. Piwo z Cieszyna będzie dostępne w butelkach w całej Polsce w sklepach specjalistycznych z piwem a także dużej ogólnopolskiej sieci detalicznej.

W Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie Grand Champion przygotowywany jest już po raz piąty. Pierwszym piwem roku był koźlak dubeltowy Jana Krysiaka z Chorzowa. W 2010 r. po najwyższe trofeum sięgnęła po raz pierwszy kobieta - Dorota Chrapek z Pogwizdowa, która uwarzyła Brackie Pale. W 2011 r. międzynarodowe jury konkursu, pod przewodnictwem dr. Andrzeja Sadownika, ojca polskiego piwowarstwa domowego zdecydowało o wyborze jasnego klarownego piwa górnej fermentacji w stylu kolońskim o zdecydowanym profilu chmielowym. Jego autorem był Jan Szała - piwowar domowy z Poznania. W 2012 r. Konkurs Piw Domowych Festiwalu Birofilia w Żywcu wygrał Andrzej Miler ze swoim piwem o aromacie wędzonej śliwki znanej jako Bracki Rauchbock.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama