, wtorek 2 marca 2021
Filmowe piątki na Rynku w Cieszynie
Festiwal zainauguruje nagrodzony oscarem "Bohemian Rhapsody". fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Filmowe piątki na Rynku w Cieszynie

W najbliższy piątek, 5 lipca, w Cieszynie wystartuje cykl filmów plenerowych pod nazwą Wakacyjne Kadry. Projekcje odbywać się będą w każdy piątek lipca i sierpnia na płycie rynku, zawsze o godz. 21.30. W programie znalazły się takie tytuły jak: "Bohemian Rhapsody", "Najlepszy", "La La Land", "Green Book" czy "Zimna wojna" i inne.

LIPIEC

05.07 – Bohemian Rhapsody
(USA/ Wielka Brytania, 2018, reż. Bryan Singer, 2 godz. 14 min., od lat 15)

Nie tylko fani zespołu Queen będą chcieli zobaczyć ten film. To absolutny, kinowy hit ze świetną muzyką i fabułą. Przedstawia splot wydarzeń, który zaprowadził legendarną, brytyjską grupę na szczyt i zapewnił mu trwałe miejsce w historii muzyki rockowej. Pokazuje również wiele szczegółów z barwnego i skandalicznego życia lidera grupy, Freddie’ego Mercury’ego. 4 Oskary i 2 Złote Globy są najlepszą rekomendacją dla tego filmu.

12.07 – Najlepszy
(Polska, 2017, reż. Łukasz Palkowski, 1 godz. 50 min., od lat 15)

Film inspirowany jest historią życia Jerzego Górskiego, byłego narkomana, który po wygranej ciężkiej walce z nałogiem został sportowcem, zdobył m.in. tytuł mistrza świata w triathlonowych zawodach Double Ironman w Stanach Zjednoczonych. Przedstawione zostają losy dwóch związków Jerzego, z narkomanką Grażyną, która zostaje matką jego dziecka oraz z lekarką Ewą, dzięki której rozpoczyna leczenie. W trakcie pobytu w ośrodku odwykowym bohater poznaje m.in. Marka Kotańskiego. Jerzy postanawia odmienić swoje życie, za cele stawia sobie sport oraz możliwość kontaktu z córką. Film nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orły, zdobywca 6 Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

19.07 – Król rozrywki
(USA, 2017, reż. Michael Gracey, 1 godz. 45 min., od lat 12)

Historia amerykańskiego artysty, P.T. Barnuma, założyciela cyrku z trzema arenami, który przyniósł mu sławę. Oryginalny musical, który ukazuje narodziny amerykańskiego przemysłu rozrywkowego. Film ukazuje historię wizjonera, gotowego na wszystko, by urzeczywistnić ideę olśniewającego widowiska, który stał się sensacją na miarę światową. Fabuła pełna jest zapierających dech występów, od których nie można oderwać wzroku. Film otrzymał nominację do Oskara i zdobył Złotego Globa w kategorii najlepsza piosenka.

26.07 - Baby Driver
(USA, 2017, reż. Edgar Wright, 1 godz. 53 min., od lat 16)

Utalentowanego młodego kierowcę (Ansel Elgort), który zarabia na życie udziałem w napadach, przez życie prowadzi muzyka. To ona pomaga mu być najlepszym w tym, co robi. Kiedy poznaje dziewczynę swych marzeń (Lily James), postanawia porzucić przestępczą przeszłość i zacząć żyć normalnie. Zmuszony przez bossa mafijnego (Kevin Spacey), dla którego pracuje, do udziału w z góry skazanym na niepowodzenie skoku, ryzykuje utratą wszystkiego, co dla niego najważniejsze – miłości, wolności i muzyki. 3 nominacje do Oskara, 1 do Złotego Globu, nagroda i nominacja BAFTA.

SIERPIEŃ

02.08 – La La Land
(USA, 2016, reż. Damien Chazelle, 2 godz. 5 min., od lat 15)

Romantyczna komedia muzyczna Damiena Chazelle opowiada o trudnej miłości dwojga aspirujących artystów. Mia chciałaby zostać aktorką, ale na razie musi zadowolić się podawaniem kawy gwiazdom podczas przerw na planie. Sebastian to utalentowany jazzman, który rozmienia się na drobne grając do kotleta w podrzędnych spelunach. Tych dwoje poznaje się i zakochuje w sobie. Wraz z nadejściem sukcesów na polu zawodowym ich miłość zostaje wystawiona na próbę. Efektowny obraz z gwiazdorską obsadą obsypany wieloma nagrodami, m.in. 6 statuetkami Oskara, 7 Złotymi Globami.

09.08 – Green Book
(USA, 2018, reż. Peter Farrelly, 2 godz. 10 min., od lat 15)

Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni. 3 Oskary, 3 Złote Globy i Nagroda BAFTA.

16.08 - Kształt wody
(USA, 2017, reż. Guillermo Del Toro, 1 godz. 59 min., od lat 15)

Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą, odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata… Zdobywca 4 Oskarów i 2 Złotych Globów.

23.08 – Zimna wojna
(Polska, 2018, reż. Paweł Pawlikowski, 1 godz. 28 min., od lat 15)

Film zdobywcy Oscara, Pawła Pawlikowskiego. Film opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Film był nominowany do Oskara w trzech kategoriach, zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a także 7 Orłów - Polską Nagrodę Filmową oraz 4 Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama