, poniedziałek 8 marca 2021
 Fundacji im. Zofii Kossak grozi upadłość
Na oficjalnej stronie Fundacji im. Zofii Kossak pojawiło się oświadczenie o zamiarze ogłoszenia upadłości. Niewątpliwie miejsce to jest perłą zarówno historyczną jak kulturalną Brennej i regionu. Czy uda się je uratować ? fot: arch. Dwór KossakówDodaj do Facebook

Fundacji im. Zofii Kossak grozi upadłość

UM
Na oficjalnej stronie Fundacji im. Zofii Kossak pojawiło się oświadczenie o zamiarze ogłoszenia upadłości. Niewątpliwie miejsce to jest perłą zarówno historyczną jak kulturalną Brennej i regionu. Czy uda się je uratować ?

W 1998 roku rodzina Zofii Kossak wraz z Gminą Brenna założyli Fundację im. Zofii Kossak, która działa do dzisiaj prowadząc Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Jak Państwo pamiętacie, inwestycja budowy obiektu wraz z otoczeniem została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO dla województwa śląskiego w 2010 roku. Placówka została utworzona, by zachować pamięć o Zofii Kossak, której działalność literacka i zawodowa w czasach PRL była skazana na zapomnienie. W mieszczącym się obok Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej od. Muzeum Śląska Cieszyńskiego (ul. Stary Dwór 2) znajdują się osobiste pamiątki po pisarce, z kolei fundacja w Dworze Kossaków (ul. Stary Dwór 4) prowadzi działalność kulturalną dla dzieci, młodzieży i seniorów, utrzymuje zabytkowy park dworski. Nieprzerwanie od 2008 roku w Górkach odbywa się Artystyczne Lato u Kossaków, które wpisało się na stałe w kulturalny kalendarz regionu. W najbliższym otoczeniu znajduje się także opuszczony 20 lat temu kompleks budynków, gdzie Aleksander Kamiński założył i prowadził szkołę instruktorską, obiekt wspomniany w Kamieniach na Szaniec, gdzie Rudy, Alek i Zośka spędzili wakacje w czerwcu 1939 roku.

Właściciel kompleksu budynków harcerskich, Gmina Brenna od jakiegoś czasu aktywnie stara się o rewitalizację obiektu. Fundacja im. Zofii Kossak oraz przedstawiciele gminy zgodnie uważają, że miejsce związane z  postacią Zofii Kossak oraz Aleksandrem Kamińskim powinno mieć ponadlokalny charakter, a wspomniane dziedzictwo kulturowe zasługuje na zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jednakże, ani utworzona przez rodzinę pisarki fundacja, ani Gmina Brenna, nie posiadają środków i możliwości, by zapewnić utrzymanie i odpowiedni rozwój tych placówek. Wnuki pisarki nie są w stanie finansować działań fundacji, ani zapewnić jej dalszego rozwoju. Istnieje spora obawa, że miejsce to zniknie z mapy historii Polski.

Fundacja zwracała się już o pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale tutaj odesłano ich do władz samorządowych. Zgodnie z zaleceniem ministerstwa zwrócili się do powiatu cieszyńskiego, w sprawie przekazania darowizny celowej w postaci utrzymania funkcji kulturalnej, historycznej i edukacyjnej miejsca związanego z rodziną Kossaków, a w szczególności z Zofią Kossak i jej spuścizną duchową i materialną. Darowizna dotyczyła całego majątku fundacji, w skład którego wchodzą: budynek Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w ruinach dworu przy ulicy Stary Dwór 4 w Górkach Wielkich, budynek Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej przy ulicy Stary Dwór 2 w Górkach Wielkich, budynek spichlerza stojący na działce nr 19/34, działki o numerach 34/58, 19/34, 82/46, 82/48. Jednocześnie wnuczka Zofii Kossak – Anna Fenby Taylor, właścicielka Schroniska Młodzieżowego KOSS prowadzonego w zaadaptowanych budynkach dworskich, złożyła powiatowi propozycję kupna majątku spółki KOSS (ul. Stary Dwór 14, Górki Wielkie). Schronisko KOSS ściśle współpracuje z fundacją przy organizacji wielu wydarzeń kulturalnych (plenery, warsztaty) i jest doskonałym zapleczem dla działań Dworu Kossaków. Ponadto, rodzina Zofii Kossak także postanowiła przekazać darowiznę w postaci działki ok. 0,7 ha poniżej Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.
28 maja 2019 roku podczas sesji rady powiatu cieszyńskiego odrzucono propozycję przyjęcia majątku fundacji i kupna majątku spółki KOSS! Za przyjęciem uchwały było 9 osób, 15 przeciwko, a 5 wstrzymało się od głosu.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej oraz Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich wspólnie tworzą unikalne w skali kraju miejsce spotkań z historią, miejsce dialogu pokoleniowego i wymiany doświadczeń. W związku z tym niezwykle istotne jest, by w Górkach Wielkich powstał ośrodek historyczno-edukacyjny, który będzie wykorzystywał istniejące dziedzictwo kulturalno-intelektualne przedwojennej inteligencji jako czynnik edukacyjny, integrujący społeczeństwo. Właściwy rozwój i funkcjonowanie ośrodka zapewni jedynie jego finansowanie i zarządzanie przez podmiot o odpowiednich zasobach finansowych i ludzkich. Fundacja im. Zofii Kossak nie jest w stanie dłużej prowadzić działalności kulturalnej na dotychczasowym poziomie i nosi się z zamiarem ogłoszenia upadłości.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

naszymi podatkami bolszewicki rząd z logo PiS hojnie obsypuje biskupów i Rydzyka, ci im zrobią elektorat - Górki Wielkie i Kossakówke mają w doopie czerwone buraki

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama