, niedziela 5 lipca 2020
Co w nowym "Kalendarzu Cieszyńskim"?
Kalendarz Cieszyński 2014, zredagowało kolegium pod przew. Mariusza Makowskiego. fot: MMTDodaj do Facebook

Co w nowym "Kalendarzu Cieszyńskim"?

MMT
Omówienie wszystkich tekstów, które ukazały się w najnowszym "Kalendarzu Cieszyńskim" (a jest ich ponad 50), zmieniłoby się w monotonną wyliczankę, dlatego chcę zwrócić uwagę na te, które wydają mi się szczególnie ciekawe.

"Kalendarz Cieszyński 2014" to już trzydziesty numer rocznika, wydawanego od 1985 roku przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej. Wydawnictwo to ma już ustaloną markę w regionalnym środowisku i bieżący tom jest jej potwierdzeniem.

Jako, że w 2014 roku mija setna rocznica wybuchu I wojny światowej, temu wydarzeniu poświęcono cztery teksty. Wojciech Grajewski w artykule U progu wielkiej wojny przenosi nas w gorące (dosłownie i metaforycznie) lato 1914 roku. Wykorzystując głównie źródła prasowe, przedstawia nastroje, towarzyszące ówczesnym mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego. Nikt nie spodziewał się, że wojna z Serbią przerodzi się w światowy konflikt. Także żaden z żołnierzy nawet nie przypuszczał, że po zakończeniu walk, trwających cztery lata, nie będzie już "austriackiej ojczyzny, za którą wyruszyli walczyć". Z kolei Michał Kawulok (Z karabinem i paletą) opisuje wojenne losy Jana Wałacha, artysty z Istebnej. Powołany do armii austriackiej, na początku 1918 roku otrzymał on zlecenie na namalowanie Bitwy pod Gorlicami. Ukończyć obraz dane mu było dopiero w okresie międzywojennym.

Dawniejszych czasów dotyczy tekst Jerzego Polaka Grodziec - wioska Królów, w którym autor poddał drobiazgowej analizie księgę gruntową, gdzie odnotowano akta kupna-sprzedaży chłopskich gospodarstw w tej miejscowości z lat 1770-1850. Wartościowa zwłaszcza dla genealogów, którzy szukając przodków często nie uwzględniają tego rodzaju źródeł.

W części "Sylwetki" Wojciech Święs przypomniał postać Józefa Chociszewskiego, pisarza rodem z Wielkopolski, który w latach 1861-1862 pracował w redakcji "Gwiazdki Cieszyńskiej". Artykułów doczekały się też osoby niedawno zmarłe: Emanuel Pońc (1916-2012) (tekst Jana Króla pt. Pionier cieszyńskiego chłodnictwa) i major Tadeusz Krzystek (1919-2013) (tekst Grzegorza Kasztury pt. Najstarszy lotnik z góry Chełm).

Oprócz tego mamy m.in. tradycyjnie część wspomnieniową (w tym o Hildegardzie Wurcjan zwanej "Mościnką", właścicielce zamku w Kończycach Małych) oraz literacką (tam z kolei można znaleźć przedruk jednego z przedwojennych tekstów Gustawa Morcinka).

Kalendarz Cieszyński 2014, zredagowało kolegium pod przew. Mariusza Makowskiego, Cieszyn: Macierz Ziemi Cieszyńskiej, 2013, 248 ss.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest "Kalendarz Cieszyński 2014", ufundowany przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Kto jest aktualnym prezesem Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej?

Odpowiedź prosimy przesłać na adres: konkursy@gazetacodzienna.pl.

Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź na pytanie.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w redakcji portalu w Cieszynie (ul. Bielska 184).

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama