, czwartek 4 czerwca 2020
O "Legendach zamków karpackich"
Widok zamku od strony południowej. fot: L. Vogel, akwarela z 1864 r./cieszyn.plDodaj do Facebook

O "Legendach zamków karpackich"

MMT
O "Legendach zamków karpackich"

Batłomiej Grzegorz Sala, Legendy zamków karpackich, BOSZ: Olszanica 2013, 157 ss., 29,90 zł. fot. mat. pras.

Wśród 20 zamków przedstawionych w książce Grzegorza Bartłomieja Sali znalazł się również zamek w Cieszynie.

Autor, historyk i etnograf, zebrał 65 opowieści mniej lub bardziej związanych z karpackimi zamkami. Przyznaje, że "dobór obiektów zawsze jest w podobnych publikacjach przedmiotem takich czy innych kontrowersji". Postanowił "jednak nie pomijać i tych [zamków], które zostały wzniesiono w bliskim sąsiedztwie wierchów", dzięki czemu książkę otwiera rozdział o Cieszynie.

Schemat poszczególnych rozdziałów wygląda tak, że po krótkim zarysie dziejów miasta autor przedstawia kilka legend, a następnie komentarz do nich. W przypadku Cieszyna zaczyna, jak można było się spodziewać, od podania o trzech braciach. Później mamy legendę o księciu Przemku i jego żonie Dorotce, cieszyński wariant przekazu o Meluzynie oraz podania o Imce Wisełce, o Czarnej Księżnej i o genezie cieszynianki.

Komentarz do legend jest w zasadzie bez zarzutu. Jedynym brakiem jest pominięcie trzeciej, obok Sydonii Katarzyny i Elżbiety Lukrecji, kandydatki na pierwowzór Czarnej Księżnej - a mianowicie Marii Kisielewskiej (Kisielowskiej), żony Fryderyka Cardinala, właścicielki Cierlicka.

Cieszyńskie podania nie będą dla czytelnika z naszego regionu większym zaskoczeniem, bo są dość dobrze znane. Z większym zainteresowaniem przeczyta podania o pozostałych 19 zamczyskach. Książka jest przyjemna w lekturze i fajnie, że pozwoli spopularyzować poza regionem podania związane z nadolziańskim zamkiem, zrujnowanym w czasie wojny trzydziestoletnim i ostatecznie wyburzonym (poza Wieżą Piastowską i rotundą św. Mikołaja) w połowie XIX wieku.

Batłomiej Grzegorz Sala, Legendy zamków karpackich, BOSZ: Olszanica 2013, 157 ss., 29,90 zł

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama