, sobota 19 września 2020
Nowa książka o parafiach protestanckich na Śląsku Cieszyńskim (i nie tylko)
"Radość z domu Bożego…" jest jedyną dostępną na rynku książką, w której przedstawiono dzieje wszystkich parafii ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Nowa książka o parafiach protestanckich na Śląsku Cieszyńskim (i nie tylko)

MMT
Nowa książka o parafiach protestanckich na Śląsku Cieszyńskim (i nie tylko)

Jan Kliber, Radość z domu Bożego. Parafia ewangelickie na Śląsku Cieszyńskim i Opawskim po patentach tolerancyjnym i protestanckim, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Augustiana [2013], 248 ss. fot. www.ptew.org.pl

"Radość z domu Bożego. Parafie ewangelickie na Śląsku Cieszyńskim i Opawskim po patentach tolerancyjnym i protestanckim" Jana Klibera jest pewnego rodzaju połączeniem książki historycznej z przewodnikiem - udanym połączeniem, dodajmy.

Autor przedstawia losy parafii ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim i Opawskim (oraz w Białej, co jest decyzją jak najbardziej słuszną). Podzielił je na trzy grupy, a cezurę wyznaczają daty wydania patentów tolerancyjnego (1781 r., praktyczny koniec kontrreformacji) i protestanckiego (1861 r., gwarantował równość wyznania). Jan Kliber nie ogranicza się do encyklopedycznych opisów, wzbogacając pracę o szereg ciekawostek, jak np. o funkcjonującym pod koniec XIX wieku na plebani w Nawsiu "telefonie" - pod tą nazwą kryła się metalowa rura, służąca do porozumiewania się między kancelarią na parterze a sypialnią na pierwszym piętrze.

Jan Kliber we wstępie zastrzega, że "Być może pasjonaci historii poczują pewien niedosyt. Jednak publikacja wyczerpująca ich oczekiwania byłaby zbyt obszerna. Bardziej chodziło o to, aby sprowokować czytelników do potraktowania jej jako przewodnika i skłonić ich do odwiedzenia bliższych i dalszych miejscowości, aby na miejscu zobaczyć historię ewangelicyzmu w tej części Sląska". Jako przewodnik książka sprawdza się idealnie. Plusem są zdjęcia, pochodzący m.in. z dziewięciu archiwów parafialnych.

Z racji tego, że we wstępie pada też sugestia o kolejnych wydaniach książki, chciałbym zwrócić uwagę na rzeczy, które należałoby poprawić (pomijam drobiazgi w stylu, że pierwsza wzmianka o Drogomyślu pochodzi z 1454, a nie z 1467 roku). W bibliografii brakuje chociażby trzeciego i czwartego tomu Dziejów Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych (wydanych w 2011 i 2012 roku), gdzie syntetycznie omówiono historię protestantyzmu od początku reformacji do 1848 roku. Skutkuje to tym, że w książce mamy do czynienia z wizją początku reformacji na Śląsku Cieszyńskim zbliżoną do tej prezentowanej przez pastora Karola Michejdę przed ponad stu laty, pomijającą mniej chwalebne momenty związane z wprowadzaniem protestantyzmu w naszym regionie.

Z opisu późniejszych stuleci uderza inny fragment. O Leopoldzie Tempesie, jezuicie, który od 1716 r. prowadził akcję misyjną w okolicach Jabłonkowa, Jan Kliber pisze: "Obszar, na którym działał, tj. Jabłonków, Łomna, Istebna, Koniaków i Jaworzynka, stał się katolicką enklawą na terenie luterańskiego Śląska Cieszyńskiego". W 1724 r. 2/3 mieszkańców naszego regionu było katolikami, 1/3 protestantami, więc pisanie o katolickich enklawach na luterańskim Śląsku Cieszyńskim nie wydaje się szczególnie trafne.

Nie zmienia to faktu, że - jak wspomniano we wstępie - "Radość z domu Bożego…" stanowi udane połączenie opracowania historycznego i tradycyjnego przewodnika. Jest to zarazem jedyna dostępna na rynku książka, w której przedstawiono dzieje wszystkich parafii ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim.

Jan Kliber, Radość z domu Bożego. Parafia ewangelickie na Śląsku Cieszyńskim i Opawskim po patentach tolerancyjnym i protestanckim, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Augustana [2013], 248 ss.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama