, czwartek 4 czerwca 2020
"Osobliwości skoczowskie" (recenzja)
Historycy, piszący o dziejach Śląska Cieszyńskiego w XVI i XVII wieku, muszą się opierać głównie na źródłach o charakterze urzędowym. Bardzo dobrze, że do szerszego obiegu weszły "Osobliwości skoczowskie", ukazujące tamte czasy z innej perspektywy. fot: Katarzyna Siewko



Dodaj do Facebook

"Osobliwości skoczowskie" (recenzja)

MMT
"Osobliwości skoczowskie" można nazwać XVII-wiecznym przeglądem lokalnej prasy brukowej. Przeważają krótkie informacje dotyczące zabójstw, egzekucji i klęsk żywiołowych, a głównym miejscem akcji są Skoczów i okolice.

Ten zbiór notatek, urywający się na 1666 roku, sporządzono w języku czeskim. W 1809 roku odnalazł go i przetłumaczył na język niemiecki ksiądz Leopold Szersznik, który nadał mu tytuł "Skotschauer Denkwürdigkeiten" ("Osobliwości skoczowskie"). To niemieckie tłumaczenie znajduje się obecnie w Książnicy Cieszyńskiej. Niedawno, za sprawą prof. Idziego Panica z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, "Osobliwości skoczowskie" ukazały się drukiem w wersji niemieckiej oraz w polskim tłumaczeniu.

Autor "Osobliwości skoczowskich" pozostaje nieznany. Był z pewnością luteraninem, który mieszkał przynajmniej przez pewien czas w Skoczowie. Nie miał zbyt szerokich horyzontów intelektualnych. Jak pisze we wstępie prof. Idzi Panic, "ciekawość świata u anonimowego autora ogranicza się do faktów, które dzisiaj zaliczylibyśmy do informacji z tak zwanej prasy brukowej. Dla nas wszakże są to wiadomości niezmiernie ważne, gdyż wprowadzają w świat, który na ogół umyka oficjalnym dokumentom".

Są to głównie notatki w stylu "1663 - 27 lipca zmarła służąca Jerzego Kozła imieniem Dorota. Z powodu nieostrożności spowodowała ona zapalenie przechowywanego w garncu prochu strzelniczego, który spalił jej twarz, oczy i usta" czy "1665 - 25 stycznia zamarzł na Bajerkach pewien pijany człowiek z Brennej". Sporadycznie pojawiają się informacje ważniejsze, jak o pożarze Skoczowa w 1531 roku ("Osobliwości skoczowski" to jedyne źródło informujące o tym fakcie).

Historycy, piszący o dziejach Śląska Cieszyńskiego w XVI i XVII wieku, muszą się opierać głównie na źródłach o charakterze urzędowym. Bardzo dobrze, że do szerszego obiegu weszły "Osobliwości skoczowskie", ukazujące tamte czasy z innej perspektywy.

Osobliwości skoczowskie. Skotschauer Denkwürdigkeiten, wydał Idzi Panic, tłumaczenie tekstu źródła Maria Jolanta Panic i Idzi Panic, Cieszyn: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Cieszynie, 2013, 93 ss.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama