, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zwekslować auta na garce to niemożebno wiec
Uż sie mi zdało, że nic nowego nie nóndym, a tu naroz sie jednakowóż coś zaś namietło.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Zwekslować auta na garce to niemożebno wiec

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Prasknióne drócioki

Uż sie mi zdało, że nic nowego nie nóndym, a tu naroz sie jednakowóż coś zaś namietło. Dłógi roki na kóńcu Cieszyna przi ceście do Pawłowic fungowoł warsztat kiery sprawowoł i przedowoł francuski auta. Zaś nieskorzij uż poradzioł sprawić każde auto i fórt mioł robotem. Zdało mi sie, że tych naskludzanych aucisków ze zachodu uż je tak moc, że wszecki warsztaty bydóm miały w Cieszynie robote. A na pewno skyrs tego, że ty przismyczóne auta mało kiedy sóm nowe i fórt sie psujóm. I niech mi kiery wyłośli skyrs czymu tyn warształ łóńskigo roku zustoł zawrzity jak fórt mioł robotem. Kapke to je dziwoki, że w takim doś wielkim mieście ni ma porzóndnego koncysyjowanego kszewtu w kierym idzie kupić nowe auto, a nieskorzij aji go na gwarancyji u nich dać sprawić. Kiejsi były taki dwa kszefty w Cieszynie, ale jakosi nie poradziły isto nónś se kliyntów i zustały jakisi czas tymu łoba zawrzite. I zdało mi sie, że przeca gdosi sie namietnie i zaś tam bydzie sprawowoł auta. Ale mocie rozum, żodyn taki sie nie naszeł i teraz tam przedowane bydóm rozmajte wieca i norychta do gastronomije. Taki mómy czasy, że dzisio idzie przerobić aji warsztat samochodowy na kszeft s garcami i żodnymu ni ma skyrs tego luto. Zdało by sie, że taki sprawowani aut to je dobry kszeft, a tu sie okazuje, że garce go przdbiygły. Taki to dzisio je, że lekciyj je cosi przedać niż cosi popsutego sprawić. Garców żodyn uż dzisio nie sprawuje, bo nie sóm taki drogi i jak sie w nich dziura przepoli to idóm roz dwa do hasioka. Jo eszcze pamiyntóm jak po wojnie chodzili po chałupach tacy drócirze, kierzi prasknióne glinioki poradzili tak podrótwać, że zaś jakisi czas ludzióm słóżyły.

Mini słownik:

nóndym - znajdę, namietło - pokazało, cesta - droga, fungowoł - funkcjonował, nieskorzij - później, fórt - ciągle, naskudzanych - nasprowadzanych, skyrs - z powodu, przismyczóne - przyciągnione, kszeft - interes, sprawić - naprawić, nónś - znaleźć, zawrzite - zamknięte, gdosi - ktoś, naszeł - znalazł, norychta - narzędzia, wieca - rzeczy, luto - przykro, przedbiygły - wyprzedziły, hasiok - śmietnik, prasknióne - popękane, poradzili - potrafili.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama