, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Odmaryja na kurble to ci je niemożebne
Zaś tyn tydziyń podarziło sie w Cieszynie cosi nowego spozdrzić, a uż żech rozmyśloł, że pudym s torbami jak cosi nowego nie napiszym. To nowe, to je plac na biuro w kierym idzie łod tego tydnia przigłosić swoji auto, coby bez wiynkszej łostudy mógło po naszych cestach gzuć we wszecki stróny. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Odmaryja na kurble to ci je niemożebne

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Odmaryja na kurble to ci je niemożebne

”...trzeja ich otwiyrać szpecyjalnymi kurblami...”. fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Szpecyjalnymi kurblami

Zaś tyn tydziyń podarziło sie w Cieszynie cosi nowego spozdrzić, a uż żech rozmyśloł, że pudym s torbami jak cosi nowego nie napiszym. To nowe, to je plac na biuro w kierym idzie łod tego tydnia przigłosić swoji auto, coby bez wiynkszej łostudy mógło po naszych cestach gzuć we wszecki stróny. Kapke to bydóm mieć tustelocy łod rynki, ale isto nie szło nónś nic lepszego w cyntrumie miasta. Coby jednakowóż nie było skyrs tego wielkigo krawalu, to kierysi wyszpekulyrowoł coby puścić tam do nich ekstra żółty autobus. Kiery nim mo jeździć, to do dzisia nie wiadómo, bo przeca jak gdo chce przigłosić swoji nowo-stare aucisko, to poradzi nim sóm tam do nich przijechać. To by było jedno, co uż funguje, ale nie wiadómo gdo s tego bydzie mioł nejwiyncyj uciechy. Za to isto moc uciechy bydóm miały wszecki urzyndniki, kiere dostały nowe wieca, przidajne do urzyndowanio. Je tam tych izbów tak moc, że ciynżko je wszecki porachować, a ku tymu eszcze rozmajte zieleźne odmaryje na papióry, kiere ni majóm dwiyrzi i trzeja ich otwiyrać szpacyjalnymi kurblami. Je to taki patynt, kiery bydzie możne aji przidajny do gimnastykowanio i dziynka tymu żodnymu urzyndnikowi sie tam rynce nie zastojóm. Skyrs tego każdy jejich urzyndnik, dziynnie po robocie bydzie dobrze rozruszany i nie bydzie musioł iś wyginać sie, na ty gimnastyczne gesztele, kiere uż fungujóm w Cieszynie na każdym osiedlu. Tyn kiery przyszeł na to, coby taki odmaryje tam wrazić, isto ani sóm sie nie kapnył, jakóm dobroć podarziło sie mu sie tym urzyndnikóm fundnóć.

Mini słownik:

podarziło sie - udało się, spozdrzić - zobaczyć, pudym - pójdę, przigłosić - zarejestrować, cesta - droga, gzuć - gnać, kapke - trochę, nónś - znaleźć, skyrs - z powodu, krawal - awantura, wyszpekulyrowoł - wydumał, poradzi - potrafi, funguje - funkcjonuje, przidajne - potrzebne, odmaryje - szafy, kurbla - korba, gesztele - urządzenia, wrazić - włożyć, nie kapnył - nie zorientował, fundnóć - ofiarować.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama