, niedziela 28 luty 2021
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Wszecko idzie zrobić, jak sie mo moc chynci
Czy kiejsi gdo widzioł, coby tyjater był ganc prózny, a przed nim na schódkach gdosi śpiywoł a drugi groł na insztrumyntach? fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Wszecko idzie zrobić, jak sie mo moc chynci

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Żbery i wasztroki

Fórt je cosi pisać, bo tyn Covid nie dowo nóm spocznóć ani na chwikiczkem i skyrs tego, ludzie też ze sebom ni mogóm prziś do porzóndku. Czy kiejsi gdo widzioł, coby tyjater był ganc prózny, a przed nim na schódkach gdosi śpiywoł a drugi groł na insztrumyntach ? Mało tego, kierzi to śpiywani posłóchali siedzieli na trowie i jakosi im to nie zawadzało, że ni mieli nad sebóm żodnego dachu. Hańdownij, eszcze w Grecyji, też były taki tyjatery bez dachów i wyglóndo na to, że podarziło sie nóm curiknóć naszóm historyje aże do starożytności. Yno czakać jak za chwilem insi bydóm to przedrzynźniać i prugować w inszych miejscach cosi zwekslować. Uż widzym jak tustelocy bydóm przinoszać rozmajte żbery i wasztroki przed basyn i w nich bydóm se moczyć swoji zadki, zamias wlyś do postrzodka. Możne, że aji przed sóndym znóndóm sie tacy, co bydóm poradzić bez syndzigo zacznóć korać ludzi i do sóndu nie trzeja bydzie wubec wlazować. To przeca też dopadło wszeckich szkolników, bo jak im pozawiyrali szkoły to musieli szkartować w ksiónżkach we swojich chałupach. Tak rozmyślóm co by eszcze szło robić na polu jak insze urzyndy nóm pozawiyrajóm. Daleko nie trzeja chledać, bo do dochtora też nie idzie wlyź i aże dziw biere, że żodne znachory eszcze nie rospostrzili swojich kszeftów przed jejich dwiyrzami i nie lyczóm ludzi. Dłógszy czas mieli też ostude s otwiyranim swojich kszeftów wszecki golibrody i też dziw biere, że żodyn przed jejich dwiyrzami nie zacznył strzigać ludzi. Gospodzkim sie jednakowóż jakosi podarziło odewrzić swoji kszefty i żodyn nie musioł przed jejich dwiyrzami zacznóć warzić we swojich garcach i inszych pónclokach.

Mini słownik:

fórt - ciągle, skyrs - z powodu, prziś do porzóndku - pozytywnie załatwić, kiejsi - kiedyś, tyjater - teatr, ganc - całkiem, hańdownij - bardzo dawno, podarziło - udało się, curiknoć - cofnąć, zwekslować - zamienić, żbery - pojemniki na wodę, wasztroki - koryta na pranie, wlyś - wejść, poradzić - potrafić, wlazować - wchodzić, pozawiyrajóm - pozamykają, chledać - szukać, rozpostrzili - rozciągnęli, kszeft - interes, dwiyrze - drzwi, ostuda - kłopot, strzigać - strzyc, warzić - gotować, pónclok - gliniany garnek.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wisiołego popióntku!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama