, piątek 4 grudnia 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Jak sie je nimocnym, to lepszyj legnóć se we szpitolu
Pasowałoby tak jak insi to robióm napisać cosi ło tym, że prziszeł na nas tak czas, że ani nie trzeja przeziómbnóć, ani nogi złómać, a idzie stać sie nimocnym. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Jak sie je nimocnym, to lepszyj legnóć se we szpitolu

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Stać sie nimocnym

Pasowałoby tak jak insi to robióm napisać cosi ło tym, że prziszeł na nas tak czas, że ani nie trzeja przeziómbnóć, ani nogi złómać, a idzie stać sie nimocnym. Niech sie ło to starajóm insi, kierym za to płacóm, bo przeca wszedcy naroz nie bydóm nimocni i gdosi chodzić do roboty musi. Dzisio żech jechoł żóltym autobusym w kierym szofer na każdym przistanku mazoł se rynce jakómsi modróm wodziczkóm, a nieskorzi chytoł nimi wolant. Jak żech to tak porachowoł wiela razy na szychte bydzie musioł mazać se ty rynce, to mi wyszło, że na dziyń wybabrze isto cały żber. Tak rozmyślóm, że nie ło to mazani sie przeca rozchodzi, ale raczyj ło, to czy go rynce nie zabolóm i wolant sie mu s rynki nie wyślizgnie. Ci szoferzi uż przeca nie sóm tacy młodzi i nie wiym czy nie lepszyj by dlo nich tyn wolant dzierżeć w rynkawiczkach, coby im rynce nie osłabły i po wolancie sie nie kielzały. Lepszyj sie majóm wojocy i fojermóni, kierych posłali na granice w Boguszowicach, bo se siedzóm w autach i czakajóm na ludzi s gorónczkóm. Lepszyj by było, coby gdosi wyszpekulyrowoł taki sak na chytani tych wirusów, coby ci wojocy na tej granicy nie stoli po darmu. Dobrze, że ni ma śniega i ci fojermóni s wojokami tam nie marznóm, bo eszcze łóni by sie nabawili jakisi rymy i trzeja by było jakichsi inszych wojoków najóńć. Czesi isto by nóm nie prziszli pumóc, bo łoni zawrzili granice i uż żodyn przez nie nie przelezie. Całe szczynści, że tego pieróństwa nie przenoszają ptoki, bo uż na to, ani wojocy s Ameryki by nic nie pumógli.

Mini słownik: insi - inni, nimocny - chory, modróm - niebieskóm, nieskorzi - później, chytoł - trzymał, wolant - kierownica, mazać -smarować, wybabrze -wysmaruje, żber - duży pojemnik, dzierżeć - trzymać, wojocy- żołnierze, fojermóni - strażacy, gdosi - ktoś, wyszpekulyrowoł - wymyślił, chytani - łapanie, ryma - katar, isto - zapewne, zawrzili - zamknęli, żodyn - nikt,

Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama