, poniedziałek 6 lipca 2020
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Stojóm dwa ludzie
Porem dni tymu trefilech przi rynku na porem chłopów, kierzi mieli na sobie ancugi policmajstrów i miastowych wachtyrzi. Dowali sie ze sebom do rzeczy, coby na ceście postawić cosi przidajnego do haltowanio aut. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Stojóm dwa ludzie

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Stojóm dwa ludzie

Porem dni tymu trefilech przi rynku na porem chłopów, kierzi mieli na sobie ancugi policmajstrów i miastowych wachtyrzi. Dowali sie ze sebom do rzeczy, coby na ceście postawić cosi przidajnego do haltowanio aut. Rotuz kozoł cosi wyszpekulyrować, coby po rynku uż żodyn nie jeździł i nie stoł też tam ze swjim auciskym, bo je dzisio moda na ekologije. Rozchodzi sie przeca ło to, coby szło sie bez żodnej łostudy podziwać na ty wszecki piekne chałupy i na tyn nasz rotuz, bez szpica. Bo jak ukludzili tyn strómek po Godach i ty świycónce sónki, to uż wubec ni ma na czym łoczy zeprzić. Jedynóm dekracyjm na rynku, to je tyn nasz Floryjan abesrany przez gołymbie, a niekiedy wedla niego stojóm dwa ludzie s gesztelym, na kierym przirażóne sóm insztrukcyje, jako sie bado pismo świynte. Nie wiym, nad czym tu je potrzebne telkowne rozmyślani, jak uż insi przeca prziszli downo na to. Dejmy na to, taki Rybnik fundnył se taki zieleźne hrube kuliki, kiere sie same ze ziymi wystyrczajóm, jak kiery mo napad na jejich rynek wjechać. Nie trzeja wrażować do ziymi żodnych cestowych znaków, ani stawiać przi nich żodnego miastowgo wachtyrza, bo po takim zieleźnym kuliku przeca żodne auto uż nie przejedzie. Gorzij by isto mieli ci kszewciorze na rynku, bo cały towor i insze wieca musieliby przenoszać na swoich plecach. Tego bych im przeca nie życzył, bo roz dwa drobiliby sie możne aji jakigosi pukla na plecach, abo eszcze inszych boleści, a to by nie stoło za to. Sóm eszcze insze wynalazki, kiere by poradziły wszecki auta, skludzić s rynku, ale to by isto zaś moc piniyndzy kosztowało i mogym sie załóżyć, że żodyn nic w tej materyji uż nie zrobi, bo przeca eszcze roz za kiedy jakisi auto musi pod rotuz przijechać.

Mini słownik: trefiłech - spotkałem, ancugi - ubrania, policmajster - policjant, wachtyrz - wartownik, cesta - droga, przidajne - pomocne, halować - zatrzymywać, rotuz - ratusz, łostuda - kłopot, podziwać - popatrzeć, ukludzili - sprzątnęli, Gody - święta, wubec - na pewno, zeprzić - oprzeć, wedla - obok, gesztel - stojak, przirażóne - przymocowane, telkowne - tak dużo, fundnył - ufundował, kuliki - słupki, napad - pomysł, wrażować - wkładać, zieleźny - żelazny, kszefcorz - handlarz, pukiel - garb, skludzić - uprzątnąć.

Tóż mjyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama