, niedziela 9 sierpnia 2020
Kalendarz z lotnikami urodzonymi na Śląsku Cieszyńskim
Pięknie wydany kalendarz rozpoczyna wstęp napisany ręką Franciszka Kornickiego, ostatniego żyjącego dowódcy polskich dywizjonów w Anglii, który w 1935 roku ukończył szkolenie w Szkole Szybowcowej na górze Chełm koło Goleszowa. fot: BŚDodaj do Facebook

Kalendarz z lotnikami urodzonymi na Śląsku Cieszyńskim

MMT
Kalendarz z lotnikami urodzonymi na Śląsku Cieszyńskim

Postać każdego z naszych krajanów, uczestników II wojny światowej, przybliżają dwie fotografie oraz krótki biogram. fot. BŚ


Kalendarz z lotnikami urodzonymi na Śląsku Cieszyńskim

Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. fot. BŚ


Kalendarz z lotnikami urodzonymi na Śląsku Cieszyńskim

Kalendarz jest do nabycia w Cieszyńskim Centrum Informacji ul. Rynek 1. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. fot. BŚ

Z okazji setnej rocznicy urodzin mjr. pil. Pawła Niemca oraz w 2013 roku 95-lecia polskich skrzydeł Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego wydała ilustrowany kalendarz ścienny na 2014 rok, prezentujący sylwetki 12 żołnierzy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, urodzonych na terenie Śląska Cieszyńskiego. Wydawnictwo "Lotnicy ziemi cieszyńskiej" powstało we współpracy z cieszyńskimi pasjonatami historii polskiego lotnictwa.

Sto lat temu, 25 listopada 1913 roku, w Cieszynie, w rodzinie miejscowego fabrykanta mebli, przyszedł na świat Paweł Niemiec, przyszły absolwent, następnie instruktor słynnej "Szkoły Orląt" w Dęblinie, pilot myśliwski, major Polskich Sił Powietrznych, uczestnik Bitwy o Anglię 1940 roku, pięciokrotnie obejmujący dowództwo nad różnymi dywizjonami PSP w Wielkiej Brytanii, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Do rządzonej przez komunistyczne władze Polski nigdy już nie wrócił. Zmarł w dalekiej Argentynie w 1985 roku. Jego zapomnianą przez lata postać przypomniała wydana w tym roku książka autorstwa Piotra Sikory pt. "Jeden z niewielu. Paweł Niemiec myśliwiec z Cieszyna".

24 listopada 2013 r. na ścianie kamienicy przy ulicy Michejdy w Cieszynie, w której przyszły lotnik mieszkał, uroczyście odsłonięto upamiętniającą tę postać pamiątkową tablicę. Rocznicowe obchody Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego z Warszawy zorganizowała wspólnie z Miastem Cieszyn pod patronatem Dowództwa Sił Powietrznych RP i Burmistrza Cieszyna. W cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza odbył się dedykowany naszemu krajanowi koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. W poniedziałek, 25 listopada, w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" licznie zgromadzona młodzież szkolna uczestniczyła w konferencji popularno-naukowej poświęconej lotniczym tradycjom Śląska Cieszyńskiego.

Z okazji setnej rocznicy urodzin mjr. pil. Pawła Niemca oraz w 2013 roku 95-lecia polskich skrzydeł Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego wydała ilustrowany kalendarz ścienny na 2014 rok, prezentujący sylwetki 12 żołnierzy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, urodzonych na terenie Śląska Cieszyńskiego. Wydawnictwo "Lotnicy ziemi cieszyńskiej" powstało we współpracy z cieszyńskimi pasjonatami historii polskiego lotnictwa.

Pięknie wydany kalendarz rozpoczyna wstęp napisany ręką Franciszka Kornickiego, ostatniego żyjącego dowódcy polskich dywizjonów w Anglii, który w 1935 roku ukończył szkolenie w Szkole Szybowcowej na górze Chełm koło Goleszowa. Postać każdego z naszych krajanów, uczestników II wojny światowej, przybliżają dwie fotografie oraz krótki biogram. Na kartach kalendarza, wraz z kolejnymi miesiącami w których się urodzili, zaprezentowano następujących lotników: Pawła Kowalę z Kozakowic, Wiktora Lipowczana z Ustronia, Józefa Donocika z Mazańcowic, Tadeusza Krzystka z Lutyni Dolnej, Karola Pustówkę z Goleszowa, Wilhelma Kosarza z Karwiny, Edwarda Peterka z Lesznej Dolnej, Stanisława Włosok-Nawarskiego z Drogomyśla, Stanisława Macheja z Boguszowic, Oswalda Sępa-Szarzyńskiego z Poręby, Pawła Niemca z Cieszyna i Jana Cholewę z Ustronia. Dwóch z nich, Paweł Niemiec i Wilhelm Kosarz, uczestniczyło w 1940 roku w słynnej Bitwie o Anglię. Czterech lotników, w tym W. Kosarz, poległo w czasie wykonywania lotów bojowych. W kolejnych kilkudziesięciu latach po zakończeniu wojny tylko trzech z tego znakomitego grona wróciło do Polski. Obecnie ostatnim żyjącym pozostaje zamieszkały w Wielkiej Brytanii pilot myśliwski Stanisław Włosok-Nawarski.

Kalendarz jest do nabycia w Cieszyńskim Centrum Informacji ul. Rynek 1. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest kalendarz z lotnikami ufundowany przez Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Podaj numer budynku przy ul. Michejdy, na którym znajduje się tablica upamiętniająca Pawła Niemca?

Odpowiedź prosimy przesłać na adres: konkursy@gazetacodzienna.pl.

Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza wyśle prawidłową odpowiedź na pytanie.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w redakcji portalu w Cieszynie (ul. Bielska 184).

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wspaniała inicjatywa! Prosimy o więcej takich akcji, wydawnictw, rekonstrukcji historycznych przypominających POLSKOŚĆ Śląska Cieszyńskiego! Niech mówią fakty, historia, ofiara życia tych, którzy dla Polski pracowali, o Polskę walczyli i za Nią oddali życie!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama