, środa 2 grudnia 2020
W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemiologicznego. Co to oznacza?
. Od piątku, 20 marca 2020 r. od godziny 18:30 w całej Polsce obowiązuje stan epidemii. Oznacza to "sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii, w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii". fot: pixabay.plDodaj do Facebook

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemiologicznego. Co to oznacza?

red.mat.pras
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili kolejne działania, które mają przeciwdziałać epidemii koronawirusa w Polsce. Od piątku, 20 marca 2020 r. od godziny 18:30 w całej Polsce obowiązuje stan epidemii. Oznacza to "sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii, w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii".

Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski doprecyzowali co na tę chwilę ma oznaczać stan epidemii.

Będzie to:

 • wstrzymanie nauki do Świąt Wielkanocnych (12-13 kwietnia) - wydłużenie zamknięcia szkół i placówek edukacyjnych, uczelni,
 • podwyższenie kary za złamanie kwarantanny do kwoty 30 tys. zł,
 • szczegółowy monitoring osób objętych kwarantanną,
 • możliwość delegowania konkretnych osób, decyzją Ministra do walki z epidemią,
 • możliwość ograniczenia poruszania się osób i wykorzystania środków transportu.

  Warto dodać, że zgodnie z prawem, stan epidemii daje możliwość wyznaczenia tzw. „stref zero”, czyli miejsc, gdzie epidemia jest szczególnie groźna, co pozwala na ograniczenie ruchu w ich okolicy (np. czasowe zamknięcie miasta).

  Rozporządzenie ws. stanu epidemii ma też dopracowywać kilka kwestii:

 • otwarcie części sklepów w galeriach handlowych – sklepów spożywczych, drogerii, które do tej pory były zamknięte ze względu na poprzednie decyzje,
 • obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca w szkołach,

  Wydłużeniu uległ również okres zamknięcia szkół i placówek edukacyjnych. Lekcje w szkołach nie będą się odbywać aż do Wielkanocy. Minister Edukacji stwierdził, że już 90% uczniów bierze udział w lekcjach przez Internet. W związku z tym nie ma możliwości aby doszło do przesunięcia egzaminów. Zarówno egzaminy w szkołach średnich jak i podstawowych będą odbywać się zgodnie z planem.

  Stan zagrożenia epidemicznego daje rządzącym również inne narzędzia. Z jakich przepisów prawnych będzie można skorzystać?

  Stan zagrożenia epidemiologicznego -to sytuacja prawna, wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.

  W kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

  1. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,

  2. czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,

  3. czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,

  4. zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,

  5. obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,

  6. nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,

  7. obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych -uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.

  W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama