, sobota 24 października 2020
Tęsknię za Tobą, Czechu! I Wzajemnie!
- Pojechałem osobiście zobaczyć czeski baner i okazało się, że są dwie odpowiedzi! - napisał na swoim profilu w portalu społecznościowym Facebook.com, Stefan Mańka jeden z inicjatorów akcji. fot: FB/Stefan MańkaDodaj do Facebook

Tęsknię za Tobą, Czechu! I Wzajemnie!

MM
Tęsknię za Tobą, Czechu! I Wzajemnie!

fot. FB/Stefan Mańka


Tęsknię za Tobą, Czechu! I Wzajemnie!

fot. FB/Stefan Mańka


Tęsknię za Tobą, Czechu! I Wzajemnie!

fot. Domis Folwarczný

W piątek, w samo południe  wzdłuż polskiego brzegu rzeki Olzy zawieszony został transparent z napisami: "Tęsknię za Tobą, Czechu / Stýská se mi po tobě, Čechu", którzy z własnej inicjatywy przygotowali mieszkańcy Cieszyna. Tego samego dnia, wieczorem pojawiła się odpowiedź mieszkańców Czeskiego Cieszyna, którzy odpowiedzieli "I ja za Tobą, Polaku". To jednak nie koniec banerowej wymiany zdań!

Projekt miał na celu wyrazić tęsknotę za niespodziewanie i nagle ograniczoną możliwością kontaktu z Czeskimi przyjaciółmi. Ruch przygraniczny odbywający się do tej pory bez żadnych przeszkód i kontroli nagle został ucięty.

- Po czeskiej stronie miasta zostało wielu Polaków wynajmujących tam mieszkania czy tworzących polsko-czeskie rodziny. Życie kulturalne tworzone na przygranicznym obszarze wspólnie przez Czechów i Polaków nagle napotkało na ostatnio już niezauważalną przeszkodę - granicę. Również handel i usługi w obu miastach odczuwają obecne ograniczenia - powiedział Stefan Mańka, jeden z inicjatorów akcji, zaznaczając, że Cieszyn to tak naprawdę jeden organizm. - Mamy nadzieję, że Czesi przeczytają nasz komunikat i dowiedzą się, że na nich czekamy - powiedział.

Współorganizatorka akcji Magdalena Szadkowska zaznaczyła, że Polacy i Czesi spacerowali wzdłuż Olzy, wielokrotnie przekraczając granicę w ciągu dnia. - Ta sytuacja izolacji - dla wielu młodych osób zupełnie nowa, dla nieco starszych przypominająca w sumie nie tak odległe czasy - jest w znacznym stopniu dotkliwa dla wszystkich mieszkańców podzielonego miasta - dodała.

Po zawieszeniu baneru po polskiej stronie, jeszcze tego samego dnia, wieczorem pojawiła się odpowiedź mieszkańców Czeskiego Cieszyna, którzy odpowiedzieli "I ja za Tobą, Polaku". To jednak nie koniec banerowej wymiany zdań! W sobotę, przed południem pojawił się kolejny baner zawieszony przez kolejną grupę mieszkańców Czeskiego Cieszyna. Tym razem po czesku, a komunikat skierowany w nim brzmi: "Chybíte nám Poláci", czyli brakuje nam Was Polacy!

Zupełnie oddolna i społeczna inicjatywa, to wyraz wzajemnej sympatii, której w tak trudnych chwilach potrzeba nam wszystkim. O wspólnym oczekiwaniu na otwarcie granic i zaglądaniu na drugi brzeg Olzy piszą ogólnopolskie i czeskie media. Być może ten dialog będzie miał ciąg dalszy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama