, piątek 4 grudnia 2020
Zarobić na koronawirusie, czyli jak walczyć z drożyzną w sklepach
Podrożał chleb, mięso, produkty higieniczne, a nawet owoce i warzywa. Nie musimy się jednak na taką drożyznę zgadzać. Takie nieuczciwe praktyki można zgłaszać do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Zarobić na koronawirusie, czyli jak walczyć z drożyzną w sklepach

UM
Jeżeli zauważycie znaczący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, zgłoście to w Urzędzie Ochrony Konsumentów i Konkurencji (UOKiK). Ruszyły kontrole i walka z praktykami dorabiania się na koronawirusie. Inspekcja handlowa zajęła się monitoringiem cen w sklepach stacjonarnych, a eksperci z UOKiK zlustrują te obowiązujące w sklepach internetowych.

Nie sposób nie zauważyć rosnących cen w sklepach nie tylko stacjonarnych, ale i internetowych. W dobie kryzysu nieuczciwi przedsiębiorcy chcą zarobić nie licząc się ani z klientem, ani z panującą obecnie trudną sytuacją. Na co dzień i tak ledwo wiążąc koniec z końcem emeryci i renciści z wielką obawą patrzą na ceny produktów i zaglądają do pustego portfela.

Podrożał chleb, mięso, produkty higieniczne, a nawet owoce i warzywa. Nie musimy się jednak na taką drożyznę zgadzać. Takie nieuczciwe praktyki można zgłaszać do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Pracownicy UOKiK sprawdzają ceny obowiązujące w sklepach internetowych, zaś inspekcja handlowa przygląda się tym w sklepach stacjonarnych.

W sprawie nieuczciwych handlowców wypowiedział się rząd zapewniając odpowiednim urzędom narzędzia w postaci sankcji karnych.

- Chcemy walczyć z sytuacją, w której ceny w sklepach są czasem kilkukrotnie wyższe niż kilka dni temu. To żerowanie na obecnej pandemii. UOKiK i inne urzędy regulujące ceny będą czuwały właściwie nad rynkiem od strony cen – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już wcześniej zapowiedział walkę z praktykami „zarabiania” na koronawirusie.

Podnoszenie cen potępia też ministerstwo rolnictwa. PAP dotarł do dokumentu, w którym resort opisuje wzrost cen m.in. mięsa drobiowego czy produktów mleczarskich.
- Spekulowanie cenami żywności i wykorzystywanie sytuacji spowodowanej pandemią jest podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie – ocenia ministerstwo i dodaje, że za takie praktyki mogą grozić wysokie kary.

Konsumenci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, mogą ten fakt zgłaszać drogą elektroniczną na adres: monitoring@uokik.gov.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama