, sobota 28 marca 2020
Koronawirus: Aktualne informacje z Powiatu Cieszyńskiego !
Ze względu na potwierdzenie dwóch przypadków zakażenia koronawirusem do 16 marca szkoły podstawowe w Cieszynie mają być zamknięte. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Koronawirus: Aktualne informacje z Powiatu Cieszyńskiego !

UM
Ze względu na potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem od 11 marca szkoły podstawowe zostały w Cieszynie zamknięte. Placówki zostały objęte działaniami profilaktycznymi, została wykonana dezynfekcja. Władze miasta apelują również by w najbliższych dniach uczniowie nie brali udziału w zajęciach dodatkowych, a mieszkańcy unikali spotkań towarzyskich. W Cieszynie odwołano imprezy masowe oraz wszelkie spotkania kulturalne. Zamknięto granice, a do Czech można przejść tylko do pracy. Każdy inny powód skutkuje nałożeniem dwutygodniowej kwarantanny. Ograniczona jest praca urzędów, a większość spraw załatwia się drogą elektroniczną. Autobusy kursują w trybie świątecznym i ograniczono kursy pociągów do minimum. Zamknięto restauracje i kawiarnie. Większość sklepów została zamknięta do odwołania. Mieszkańcy pracują zdalnie ograniczając wyjścia do minimum. Ta sytuacja ma pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Aktualizacja z dnia 27 marca godz. 16:00

Dla mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego obowiązuje nowy numer alarmowy w sprawie koronawirusa. Od dzisiaj należy kontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarną w Bielsku-Białej na całodobowy nr. 724 700 454

Ze względu na zamkniecie cieszyńskiej placówki Sanepidu raporty i dane o ilości zakażeń będą podawane dopiero w dniu jutrzejszym.

Cieszyński SOR znów działa!

Jak poinformowała dyrekcja Szpitala Szpitala Śląskiego w Cieszynie dzisiaj od godziny 8:00 Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjmuje pacjentów zgłaszających się osobiście. Zespoły Ratownictwa Medycznego nadal są jednak kierowane do pobliskich ośrodków. Pamiętajmy o stosowaniu się do zaleceń i zostańmy w domu!

Aktualizacja z dnia 26 marca godz. 10:00

W Powiecie Cieszyńskim odnotowano 6 kolejnych zakażeń korona wirusem SARS-CoV-2.

 • W dobrym stanie jest mężczyzna w średnim wieku, który zakaził się w miejscu pracy. Mieszkaniec jednej z gmin powiatu przebywa w domowej izolacji.
 • 5 przypadków, to zakażenia do których doszło w miejscu pracy. To również mieszkanki naszego powiatu. Obecnie w dobrym stanie przebywają w izolacji.

  W naszym kraju stwierdzono do tej pory 1085 przypadków zakażenia koronawirusem. Niestety, w związku z panującą pandemią w Polsce zmarło już 15 osób.

  W najbliższych dniach należy spodziewać się gwałtownego wzrostu zakażonych, o czym często mówi minister zdrowia.

  Przestrzegajmy zaleceń i zostańmy w domu.

  Aktualizacja z dnia 25 marca godz. 15:45

  Ze względu na zamknięty Sanepid w dniu dzisiejszym nie można uzyskać danych statystycznych związanych z zakażeniem koronowirusem SARS-CoV-2. Podsumujemy jednak wydarzenia z wczorajszego dnia.

  We wtorek, 24 marca, do domu wypisano mężczyznę, który był pierwszym pacjentem Szpitala Śląskiego w Cieszynie z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Dodatkowe badania pobranych próbek nie wykazały już obecności groźnego wirusa w organizmie. Mężczyzna powrócił na początku marca z Niemiec i kiedy pojawiły się pierwsze objawy choroby, telefonicznie zgłosił się do sanepidu. Przez cały okres ponad dwutygodniowej hospitalizacji mieszkaniec czuł się dobrze. Zgodnie z procedurami kwarantanną domową pod ścisłym nadzorem sanitarnym objęte zostały osoby z najbliższego otoczenia, z którymi miał kontakt i, jak się okazało po badaniach, również zostały zakażone.
  Osoby te leczone są także w cieszyńskim szpitalu, ich stan jest dobry.

  Niestety, mamy także dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w województwie śląskim. Z wyraźnymi objawami choroby, w izolacji domowej przebywa kobieta w sile wieku z powiatu cieszyńskiego, która zakaziła się w swoim miejscu pracy. W dobrym stanie jest mężczyzna, który tydzień temu powrócił z Riwiery Francuskiej. Objawy pojawiły się podczas przebywania w domowej kwarantannie. Po konsultacji lekarz zakaźnik zdecydował, iż mieszkaniec powiatu cieszyńskiego może leczyć się w domu.

  Zmarł pacjent zakażony koronawirusem.

  We wtorek, 24 marca w szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 74-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej. Wtorek był pod względem liczby nowych przypadków zakażeń rekordowy (135). W sumie liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 to już 844, w tym 10 przypadków śmiertelnych (jeden w Cieszynie).

  Pracownik sanepidu zakażony jest koronawirusem SARS-CoV-2.

  W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia się koronawirusem wśród pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie informujemy, że od 24 marca Stacja pozostaje zamknięta.

  - Decyzje, co do dalszych działań, podejmie jutro Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Wszystkich informacji będziemy udzielali dopiero po podjętej decyzji przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - przekazała Sylwia Pieczonka, rzecznik Starostwa Powiatowego.

  W dniu wczorajszym SOR Szpitala Śląskiego w Cieszynie został zamknięty na 48 godzin. Przyczyną jest potwierdzenie zachorowania na koronawirusa u dwóch pracowników SOR.

  Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Śląskim nieczynny będzie przez 48 godzin. W tym czasie badani są pozostali pracownicy oddziału i zgodnie z wynikiem badań powołana zostanie kadra zastępcza, niezbędna do jego funkcjonowania. Dyrekcja Szpitala Śląskiego jest w stałym kontakcie ze Starostwem w Cieszynie oraz Sanepidem. W szpitalu bardzo rygorystycznie przestrzegane są zasady bezpieczeństwa. Pierwsze testy wśród pozostałego personelu SOR wskazują, że załoga jest zdrowa. Niemniej jednak na ostateczne potwierdzenie wyników badań należy poczekać 7 dni i na ten czas Dyrekcja szpitala reorganizuje pracę, by w ciągu 48 godzin SOR mógł ponownie funkcjonować.

  Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze przygotowanie personelu nie pozwoli skutecznie reagować na zagrożenie wirusem jeśli pacjenci nie będą szczerze i w pełni informowali o potencjalnym ryzyku.

  Aktualizacja z dnia 24 marca godz. 10:00

  Od wczoraj przybyło dwóch pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Jak wynika z raportu Sanepidu jedną z osób jest ratownik medyczny. Druga osoba, to starszy mężczyzna, mieszkaniec Goleszowa. Łącznie w Polsce jest obecnie 766 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 8 osób.

 • Obecnie w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych jest 7 osób.
 • W Powiecie Cieszyńskim pod nadzorem epidemiologicznym znajduje się 375 mieszkańców.
 • Kwarantannę domową zastosowano wobec 61 osób.
 • W Wojewódzkim Centrum Pediatrii Kubalonka w kwarantannie przebywa 29 osób, a 1umieszczono w izolacji.

  Dobra wiadomość, podana przez Państwowy Inspektorat Sanitarny, to jeden przypadek ozdrowienia. Jest to jedna z trzech osób, która trafiła do cieszyńskiego z pozytywnym wynikiem na koronawirus SARS-CoV-2.

  Przypadki potwierdzone: Brenna: 1, Cieszyn 3, Dębowiec 3, Goleszów 1, Ustroń 2.

  Aktualizacja z dnia 23 marca godz. 9:00

 • W Powiecie Cieszyńskim kwarantanna domową objętych jest 188 osób.
 • Nadzór epidemiologiczny zastosowano wobec 410 mieszkańców powiatu.
 • W Wojewódzkim Centrum Pediatrii Kubalonka w kwarantannie przebywa 28 osób,

  Potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronowirusem SARS-CoV-2. Siódma zakażona osoba, to kobieta bez obciążeń chorobowych. Pacjentka jest w dobrym stanie, obecnie przebywa na oddziale zakaźnym.

  Przypominamy o przestrzeganiu zaleceń. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 30 tysięcy złotych.

  Aktualizacja z dnia 22 marca godz. 9:00

 • W Powiecie Cieszyńskim kwarantanną domową objętych są 254 osoby.
 • Nadzór epidemiologiczny zastosowano wobec 370 mieszkańców.
 • Obecnie hospitalizowanych z powodu koronowirusa SARS-CoV-2 jest 8 osób. Na chwilę obecną trwają badania, a oficjalnie zakażenie potwierdzono u 6 pacjentów.

  Aktualizacja z dnia 21 marca godz. 9:00

 • W Powiecie Cieszyńskim kwarantanna domową objętych jest 256 mieszkańców.
 • Nadzór epidemiologiczny zastosowano wobec 389 osób.
 • W Wojewódzkim Centrum Pediatrii Kubalonka w kwarantannie przebywa 27 osób, a 2 pozostają w izolacji.

  Od wczoraj zmieniła się liczba zarażonych osób u których testy wykazały pozytywny wynik. Koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u szóstej, hospitalizowanej obecnie, osoby.

  Aktualizacja z dnia 20 marca godz. 9:00

 • W Powiecie Cieszyńskim kwarantanną domową objętych jest 260 osób.
 • Nadzór epidemiologiczny zastosowano wobec 394 mieszkańców.
 • W Wojewódzkim Centrum Pediatrii Kubalonka w kwarantannie przebywają 22 osoby, a 2 osoby pozostają w izolacji.
 • Obecnie w Szpitalu Śląskim, w związku z zakażeniem koronawirem SARS-CoV-2, hospitalizowanych jest 5 pacjentów w tym 2 przypadki z podejrzeniem wystąpienia wirusa. Osoby te czekają na wyniki testów.

  Jak podaje Ewa Herman rzecznik prasowy Szpitala Śląskiego: Stan pozostałych trzech pacjentów jest dobry. Dzisiaj jeszcze nie wiadomo kiedy zostaną wypisani do domu.

  Aktualizacja z dnia 19 marca godz. 9:30

 • W Powiecie Cieszyńskim obecnie kwarantanną objętych jest 270 mieszkańców
 • Dozór epidemiologiczny zastosowano wobec 361 osób.

  W Wojewódzkim Centrum Pediatrii Kubalonka w kwarantannie przebywa 17 osób, a 2 pozostają w izolacji .

  Ze względu na odwołane pobyty i leczenie sanatoryjne Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka stało się miejscem, w którym przebywają osoby w kwarantannie bądź w izolacji, które nie mogą odbyć jej w domowych warunkach, bądź przebywają na naszym terenie gościnnie (obcokrajowcy).

  Kwarantanna jest przeznaczona dla osób, które mają podejrzenie danej infekcji wynikające z dużego ryzyka zakażenia. Jeśli zostałeś poproszony o „pozostanie w domu i monitorowanie objawów”, jest to kwarantanna.

  Izolacja tyczy się osób cierpiących na daną chorobę. Jeśli masz powody, by sądzić, że masz COVID-19 (kaszel, gorączkę) lub stwierdzono u ciebie zakażenie drogą testów medycznych, musisz odizolować się od ludzi. Izolacja może przebiegać w domu lub w szpitalu, zależnie od stanu twojego zdrowia.

  Kwarantanna może przekształcić się w izolację, jeśli w tym czasie rozwinie się choroba.

  Aktualizacja z dnia 18 marca godz. 9:00

 • Obecnie w Powiecie Cieszyńskim kwarantanną objęto 349 osób.
 • Pod nadzorem epidemiologicznym znajduje się 367 osób.

  Przypominamy o przestrzeganiu zaleceń. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

  Nadzór epidemiologiczny stosuje się wobec osób które przebywał bądź pracowały w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, czyli był w tej samej przestrzeni. To sytuacja, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby.

  Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie i ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i kontrolować swój stan zdrowia.

  Aktualizacja z dnia 17 marca godz. 9:00

  Liczba osób znajdujących się w kwarantannie i dozorze epidemiologicznym rośnie. Apelujemy zatem o większe zdyscyplinowanie i unikanie wychodzenia z domu. Tylko w ten sposób możemy zminimalizować zagrożenie zrażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

 • W Powiecie Cieszyńskim obecnie kwarantanną objęte są 342 osoby
 • Dozór epidemiologiczny zastosowano wobec 306 osób.
 • W Cieszynie pod domową kwarantanną znajduje się 210 mieszkańców.

  Aktualizacja z dnia 16 marca godz. 9:00

  W domowej kwarantannie na terenie powiatu cieszyńskiego przebywa czwarta osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2. To obywatel Niemiec, którego stan określany jest jako dobry. Osoba ta została odizolowana, a odpowiednie służby sprawdzają osoby, które miały kontakt z zakażonym koronawirusem.

  W Powiecie Cieszyńskim obecnie kwarantanną objętych jest 329 osób. Pod nadzorem epidemiologicznym znajduje się 268 mieszkańców. Przypominamy o przestrzeganiu zaleceń. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

  Aktualizacja z dnia 15 marca godz. 23:00

  Podczas konferencji prasowej, która rozpoczęła się kilka minut po godz. 23:00 czeski rząd wprowadził zakaz wolnego poruszania się osób na terenie Czech. Zakaz obowiązywać będzie od 16 marca do 24 marca do godz. 6:00. Wyjątek stanowić będą m.in. przemieszczanie się osób do miejsca pracy, do szpitali, w celu odwiedzenia rodziny, do sklepu lub w innych koniecznych celach.

  Aktualizacja z dnia 15 marca godz. 9:00

  Z danych Inspektora Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Cieszynie, wynika, że obecnie w Powiecie Cieszyńskim mamy:

 • 198 osób przebywających w nadzorze epidemiologicznym
 • 319 osób przebywających w domowej kwarantannie

  Ważna informacja dla mieszkańców Cieszyna!

  Uruchomiony został bezpośredni kontakt telefoniczny do Straży Miejskiej dla osób:

 • objętych kwarantanną domową,
  dodatkowo dla:
 • osób starszych,
 • samotnych
 • niepełnosprawnych,
  które własnym staraniem, czy przy pomocy rodziny, nie są w stanie sobie tej pomocy zapewnić

  Kontakt do Straży Miejskiej - tel. 33 479 49 70.

  Zgłoszenia dotyczą podstawowych produktów spożywczych, dostarczenia niezbędnych leków.

  Apelujemy, by w tym szczególnym czasie, otoczyć opieką, członków rodziny, sąsiadów, osoby samotne i niepełnosprawne, umożliwiając im pozostanie w domu.

  Aktualizacja z dnia 13 marca, godz. 10:30

 • W Powiecie Cieszyńskim obecnie kwarantanną objętych jest 294 osób.
 • W Cieszynie pod domową kwarantanną znajduje się 184 mieszkańców.
 • W Goleszowie kwarantanną objętych jest 34 mieszkańców, a w Skoczowie 21.
 • Pod nadzorem znajduje 64 osoby.

  Przypominamy o przestrzeganiu zaleceń. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

  Aktualizacja z dnia 12 marca, godz. 12:40

  W Powiecie Cieszyńskim obecnie kwarantanną objętych jest 114 osób. W Cieszynie pod domową kwarantanną znajduje się 50- ciu mieszkańców. Przypominamy o przestrzeganiu zaleceń.
  Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

  Aktualizacja z dnia 11 marca, godz. 14:30

  Ministerstwo Zdrowia potwierdziło trzeci przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w mieście Cieszyn – 8-letnie dziecko spokrewnione z dwoma pozostałymi przypadkami. W chwili obecnej Sanepid prowadzi działania mające na celu dotarcie do wszystkich osób, które miały bezpośredni kontakt z nim i poddanie ich domowej kwarantannie. Apelujemy do rodziców, by zapewniając dzieciom opiekę, zadbali, by pozostały w domach.

  Osoby podejrzewające, że mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi, w tym odwiedzające w ciągu ostatnich dwóch tygodni Szkołę Podstawową nr 5 i II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które zauważyły u siebie objawy infekcji proszone są o ograniczenie kontaktów z innymi do minimum i telefoniczne powiadomienie Sanepidu – pod dostępnym całodobowo nr tel. 502 281 673.

  Sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:

 • liczba osób poddana kwarantannie z nałożoną decyzją administracyjną - 156
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - 23
 • liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 1276

  Informacja z dnia 10 marca

  10 marca 2020 po południu wojewódzki inspektorat sanitarny poinformował wojewodę śląskiego o dwóch pozytywnych wynikach próbek pobranych od mieszkańców Cieszyna. Z informacji, które zebrał powiatowy inspektor sanitarny w Cieszynie wynika, iż procedury, wypracowane w ostatnich tygodniach przez służby, w tym przypadku przyniosły rezultat. Na oddziale zakaźnym szpitala śląskiego w Cieszynie przebywa mężczyzna, który powrócił z terenu Niemiec i który po powrocie do domu telefonicznie zgłosił się do sanepidu. Stan hospitalizowanego mieszkańca jest dobry.

  Zgodnie z procedurami kwarantanną domową pod ścisłym nadzorem sanitarnym objęte zostały natychmiast osoby z najbliższego otoczenia, z którymi miał kontakt. Zostały od nich też pobrane próbki, z których jedna, należąca do mieszkanki miasta, również wykazała wynik dodatni. Pacjentka jest także w stanie dobrym.

 • Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  podobno jeden z nich jest nauczycielem i tu mam zapytanie co robił nauczyciel we Włoszech, przecież nie ma teraz wakacji, a nauczyciele nie mają urlopu w czasie zajęć lekcyjnych?

  Nie nauczyciel był we Włoszech, tylko współmałżonek nauczycielki na delegacji w Niemczech

  Szkoły zamkniete, Us zamkniety ,imprezy odwołane, Urząd prosi by go nie odwiedzać , nawet Zamek zamknął swe podwoje A CO Z PRZEDSZKOLAMI??????? odizolowane dziateczki mają młodsze rodzeństwo które odizolowani starsi jakby nigdy nic prowadzają do przedszkoli. W świetle tego decyzje Ratusza zakrawają na czyste kpiny /że o skrajnej nierostropnosci nie wspomnę/ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama