, wtorek 13 października 2020
Szpital Śląski uruchomił telefoniczną pomoc psychologiczną
Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00, pracownicy Centrum Zdrowia Psychicznego dyżurują przy telefonie pod numerami: 33 854 92 00 wew. 555 oraz 556. Z pomocy mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy powiatu cieszyńskiego. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Szpital Śląski uruchomił telefoniczną pomoc psychologiczną

UM
Chroniąc organizm, nie zapominajmy o dobrej kondycji psychicznej. Epidemia koronawirusa wpływa na nasze życie i funkcjonowanie całego organizmu.

Ulice miast wyglądają jak wymarłe. W trosce o zdrowie nasze i bliskich zamknęliśmy się w domach. Ta nowa sytuacja, która ma chronić nasz organizm przed infekcją, jest jednocześnie dużym i nieznanym w większości obciążeniem dla naszej psychiki. Jedni lepiej, inni znacznie gorzej radzą sobie z tym swoistym „ograniczeniem wolności” i przebywaniem w domowych czterech ścianach. Z każdym dniem mogą nasilać się konflikty z domownikami. Coraz więcej osób odczuwa obniżenie nastroju, stany lękowe, ogólny niepokój, zaburzenia snu.
Nie lekceważmy tego typu objawów u siebie lub u współdomowników.

- Warto zawczasu skorzystać ze wsparcia psychologicznego - mówi specjalista psychiatra, lekarz Andrzej Kłoda, pełnomocnik dyrektora do spraw Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Dzisiaj uruchomiono telefoniczną pomoc psychologiczną.

Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00, pracownicy Centrum Zdrowia Psychicznego dyżurują przy telefonie pod numerami: 33 854 92 00 wew. 555 oraz 556. Z pomocy mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego.

Wsparcie w sytuacji kryzysu życiowego oferuje również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie; interwent kryzysowy dyżuruje pod telefonem 33 479 53 54 w poniedziałki, środy i czwartki od 8:00 do 16:00, we wtorki od 8:00 do 17:00 i w piątki od 8:00 do 15:00.

W sytuacji, która przychodzi nam wspólnie przeżywać, obciążenie psychiczne odczuwają nie tylko osoby w domowej kwarantannie. Wsparcie psychiczne potrzebne jest również personelowi medycznemu i pracownikom służb zaangażowanych w działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Przy tej okazji trudno odmówić sobie refleksji z obserwacji naszego zachowania na ulicach, w sklepach i aptekach, gdzie chcąc nie chcąc musimy czasem bywać. Nic tak nie poprawia nastroju, jak szczery uśmiech, życzliwy gest, zwyczajna uprzejmość wobec napotykanych ludzi. Może warto ten szczególny czas i sytuację, która nie ma precedensu w naszej dotychczasowej historii, wykorzystać na odnowienie relacji - z samym sobą, z najbliższymi, sąsiadami. Gdy rzeczywistość wymusza ograniczenia w kontakcie bezpośrednim z drugim człowiekiem, warto wykorzystać nie tylko nowoczesną technologię do zdalnej komunikacji. Dziś, jak nigdy dotąd, potrzebujemy poczucia, że nie zostajemy sami, że solidarni we wzajemnej pomocy, przetrwamy i to trudne doświadczenie.
Gdy zwolnienie tempa życia może służyć opanowaniu i wyciszeniu, może łatwiej będzie odnaleźć w sobie i „ uruchomić” pokłady empatii, życzliwości, może czasem zwykłej wdzięczności i wzajemnej troski, po to by nikt z nas w tym trudnym czasie nie czuł się opuszczony i samotny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama