, poniedziałek 29 kwietnia 2024
W Cieszynie czas na rewitalizację!
Projekt uchwały w tej sprawie będzie podlegał konsultacjom społecznym. Odbywają się one od 27 maja do końca czerwca. Są cztery formy konsultacji: ogłoszenie i udostępnienie informacji o możliwości składania uwag, spotkania konsultacyjne, wystąpienie do organizacji oraz zbieranie ustnych uwag. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

W Cieszynie czas na rewitalizację!

MB/MAT.PRAS.
Urząd Miejski w Cieszynie przystępuje do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Cieszyna. Chodzi konkretnie o śródmieście. Punktem wyjścia do tego programu jest diagnoza. W oparciu o nią został wyznaczony obszar zdegradowany oraz proponowany obszar rewitalizacji.

- Koncentrujemy się na człowieku. Wszystkie elementy infrastruktury są tylko narzędziem do tego, żeby w przyszłości mieszkańcy na danym terenie mieli lepsze warunki do mieszkania i pracy. Nie ma inwestycji, bez działań miękkich - mówi Arkadiusz Skowroński, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

Projekt uchwały w tej sprawie będzie podlegał konsultacjom społecznym. Odbywają się one od 27 maja do końca czerwca. Są cztery formy konsultacji: ogłoszenie i udostępnienie informacji o możliwości składania uwag, spotkania konsultacyjne, wystąpienie do organizacji oraz zbieranie ustnych uwag.

Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się już 7 czerwca o godz. 17.00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Rynek 1 (Ratusz), II piętro, Sala Sesyjna. Przeznaczone jest dla przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz innych jednostek organizacyjnych. Dwa kolejne, 9 czerwca o godz. 16.00 w Domu Narodowym COK oraz 21 czerwca o godz. 15.00 w budynku głównym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, ul. Bielska 62, sala konferencyjna, są przenaczone dla mieszkańców.

- W diagnozie wzięto pod uwagę między innymi dożywianie dzieci w szkołach w danej dzielnicy (na 100 osób), liczbę osób, które otrzymują zasiłki stałe, liczbę mieszkańców w budynkach socjalnych, liczbę podmiotów gospodarczych na 100 osób, ceny sprzedaży gruntów, poziom skomunikowania terenu, poziom zagrożenia hałasem czy dzikie wysypiska śmieci w przeliczeniu na 100 mieszkańców. Okazało się, że najgorzej sytuacja wygląda w śródmieściu, stąd ten teren będzie podlegał w głównej mierze rewitalizacji - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego.

Projekt uchwały oraz diagnoza służąca wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji są dostępne do wglądu: na stronie internetowej BIP Urzędu Miejskiego w Cieszynie (bip.um.cieszyn.pl) w zakładce Ogłoszenia – Konsultacje; na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Cieszynie (um.cieszyn.pl), w siedzibie Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Rynek 1 (Ratusz), pok. 216, II piętro, w godzinach pracy urzędu.

Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Marzyła by się mała siłownia na powietrzu lub ścieżka z przyrządami do ćwiczeń ,gdzieś w parku miejskim,taka jaka znajduje się przy sanatorium PRZYRODO-LECZNICZYM W USTRONIU....LUB NA ZAMKU, ALBO PRZY HALI LODOWISKOWO-SPORTOWEJ...

... najlepiej co 500 m, abym wszystkie widział z okna.

Przykładem może być nieistniejąca knajpa w Cieszynie przy ul. Sejmowej która płaciła około 6000 czynszu + media a teraz te nowe twory pomału są na utrzymaniu miasta. Wystarczy że wygrała pani radna Kwaśny skarżąc się pismami do rady na ten bar bo w jej pomieszczeniach wynajmowanych przy tej samej ulicy znajduje się konkurencja czego radni nie sprawdzili. Tak miasto traci na konsekwentnym dążeniu radnej do celu.

Tak, ZBM traci, nie miasto. Miasto straciło już dawno, przekazując z własnej woli lokal pod zarząd pani prezes.

Zastanawiałeś się Janie, czemu ZBM kwitnie? Może jest mniej ważne samo kwitniecie, ale tajemniczy nawóz jest bardziej interesujący, jako powód kwitnięcia?

Świetny tytuł " W Cieszynie czas na rewitalizację! ", należało by zacząć od rewitalizacji samego magistratu i jednostek mu podległych, jako obszaru coraz bardziej zdegradowanego, np. „Przeznaczenie nieruchomości gminnych i wniesienie aportem ( na własność) do ZBM i ZGK”

Degradacja cieszyńskiego śródmieścia zaczęła się całkiem niepostrzeżenie - od utworzenia ZBM i powierzenia tej spółce olbrzymiego, kilkusetmilionowego majątku miasta. W praktyce oznaczało to niekontrolowany zarząd nietykalnej na tym stanowisku od dekad p. E. Domagała i jej fatalną w skutkach działalność w zakresie najmu i utrzymania miejskich lokali.
No i mamy co mamy.
Jedne lokale z czynszami rynkowymi wywindowanymi ponad poziom zdrowego rozsądku - w rezultacie co rusz to bankructwo i kolejny ryzykant...
Z drugiej strony duża część lokali na umowach jeszcze z lat 90-tych, o czynszach w stosunku do rynkowych bardzo niskich - do tego supertajnych bo Królowa Miasta ED za chiny nie chce się zwierzyć, kto za ile wynajmuje NASZĄ własność. Tam wegetują m. in. cieszyńskie knajpy - dinozaury.
Fatalna ściągalność czynszów z lokali komunalnych - to też ZBM. Za tym idą oczywiście niedostateczne środki na remonty. Nieprzypadkowo wśród najbardziej zaniedbanych kamienic przeważają te miejskie. A jak już miasto remontuje - to okazuje się, że księżowskie - tak jak w przypadku kamienicy na Starym Targu...
Do tego dziwna polityka ratusza w zakresie parkingów - choćby usunięcie pod wpływem hałaśliwego lobby kilkudziesięciu miejsc parkingowych na rynku.
Cóż się potem dziwić, że centrum staje się coraz bardziej puste i nieatrakcyjne, a w niejednej kamienicy wciąż jeszcze prym wodzi starej daty menelia...
Za to ZBM kwitnie - to prawdziwie bizantyjski dwór, z pania Prezes jak królową matką otoczoną przez rój kilkudziesięciu wiernych służek robotnic i trutni, ochoczo klachających z herbatką w garści na dworskich korytarzach i pokojach.
Rakovina.

p.s.
ruchliwy i zatłoczony rynek to sens i istota miasta - jego serce i jego dusza
tak rynek powstawał, jako miejsce spotkań, handlu, świętowania
zawsze gwarny i pełen życia
wozy i powozy, dyliżanse i autobusy, stargany, jarmarki, procesje - i tłumy co dnia
pusty rynek, odcięty od możliwości choćby zaparkowania na nim, to płene parkingi pod kauflandem i auchan - to początek końca śródmieścia, zresztą nie tylko w Cieszynie
ja wiem, jest tu paru estetów, co im się podoba bez aut - zwłaszcza tych, co mieszkają w kamienicach dokoła i mają pozwolenia na parkowanie w śródmieściu - ale nie o estetyce tu się pisze tylko o powolnej agonii tej części miasta

Poprzedni władca miasta chwalił się, że utworzył 1000 miejsc parkingowych. O 1000 za dużo!!! Jak miasto wygląda, domów nie widać zza samochodów. Nikomu się nie chce przejść 500m. Makabra!

Nieszczęśniku! Ileż to razy bezskutecznie zdawałeś egzamin na prawo jazdy, że teraz sączysz jad na kierowców, sam chodząc piechotą.

...mieszkam na Starym Targu i przyznaję ci rację.

Może powinieneś zamieszkać w Pogwizdowie..

... nie chcę, mam wszędzie blisko piechotą.

no tak, to stara bajka jest - coś za coś...

No i całe szczęście, że usunięto parking z rynku, niewielki, bo niewielki, ale zawsze krok z kierunku cywilizacji.

....krok w kierunku pustyni (plaży).

zgadzam się, 10/10

Tak, bo te szpecące 11 miejsc postojowych na Rynku tylko mu pomagały, puknij się w czoło ja-nek!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama