, sobota 20 kwietnia 2024
Województwo śląskie wypracuje strategię antysmogową
Po koniec maja marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa powołał zespół roboczy ds. ograniczania niskiej emisji.  fot: BP Tomasz Żak



Dodaj do Facebook

Województwo śląskie wypracuje strategię antysmogową

W Urzędzie Marszałkowskim ruszyły prace nad strategią ograniczania niskiej emisji w województwie śląskim. Chodzi o wypracowanie ograniczeń i zakazów, jakie znajdą się w uchwale Sejmiku Śląskiego, a jej zapisy będą realizowane przez samorządy gminne w całym województwie.

Po koniec maja marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa powołał zespół roboczy ds. ograniczania niskiej emisji. W zespole zasiada 35 osób, którym przewodniczy dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto w zespole zasiadają przedstawiciele samorządów, Sejmu i Senatu, przedstawiciele tzw. „świata nauki” - m.in. instytuty naukowe, jednostki akademickie, instytucje związane z ochroną środowiska, a także organizacje pozarządowe i przedstawiciele strony społecznej zaangażowani w walkę z niską emisją, m.in. Polski Alarm Smogowy czy Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Swój wkład w przyszły program antysmogowy wniesie także kościół katolicki oraz ewangelicki.

Zespół ma przygotować strategię ograniczania niskiej emisji w województwie śląskim. Sprawa dotyczy też każdej z gmin powiatu cieszyńskiego. Chodzi o wypracowanie ograniczeń i zakazów, jakie znajdą się w uchwale Sejmiku Śląskiego, a jej zapisy będą realizowane przez samorządy gminne w województwie śląskim.

- Założeniem uchwały „antysmogowej” nie jest eliminacja paliwa stałego, jakim jest węgiel, a określenie rodzajów i jakości paliw dopuszczonych do stosowania lub których stosowanie jest zakazane, a więc eliminacja z rynku detalicznego paliw węglowych poza sortymentowych, takich jak muły, flotokoncentraty, szlamy węglowe. Sortymenty te charakteryzują się bardzo niską wartością opałową, przy wysokiej zawartości siarki i wysokiej zawartości popiołu - czytamy w majowym zarządzeniu marszałka województwa śląskiego. - Problemem jest również spalanie węgla w piecach i kotłach o niskiej sprawności. Również w tym zakresie uchwała „antysmogowa” może wprowadzić regulacje w zakresie rodzajów instalacji, w których jest dopuszczone spalanie paliw stałych - czytamy w dalszej części zarządzenia.

Pierwszym etapem prac przy przygotowaniu programu ograniczenia niskiej emisji było przesłanie do 167 gmin z regionu ankiety, której celem było określenie świadomości na ten temat i zapytanie władz gmin, czy dysponują one planami, programami walki z niską emisją. Póki co informację zwrotną w tej sprawie odesłało 87 proc. z nich i zdecydowana większość deklaruje wsparcie w walce z tym problemem.

Równolegle do tego prace rozpoczął właśnie 35-osobowy zespół roboczy ds. ograniczania niskiej emisji. Zespół roboczy został podzielony na trzy grupy zadaniowe (grupa techniczna, grupa edukacyjna i grupa samorządowa), które będą współpracować z zaproszonymi ekspertami. Praca w grupach zadaniowych rozpoczyna się już w czerwcu i będzie trwała aż do uzyskania wymiernych efektów (również w miesiącach letnich).

Corocznie w województwie śląskim dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem jego zanieczyszczenia 12 substancjami: dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla, benzenem i ozonem, pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 oraz zanieczyszczeniami oznaczanymi w pyle PM10: ołowiem, arsenem, kadmem, niklem i benzo(a)pirenem.

Pomimo stałej poprawy jakości powietrza w Polsce nadal dużym problemem pozostają ponadnormatywne stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Wyniki oceny jakości powietrza, przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, wskazują, że obecnie na stan jakości powietrza wpływa w pierwszej kolejności zjawisko tzw. niskiej emisji pochodzącej z tzw. sektora bytowo-komunalnego oraz transportu. W paleniskach domowych stosowane są często paliwa złej jakości oraz spalane odpady w nieprzystosowanych do tego celu instalacjach grzewczych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama