, piątek 3 maja 2024
Skoczów: Zwolnienia po likwidacji gimnazjum
Gimnazjum nr 2 zostało zlikwidowane uchwałą radnych Skoczowa z lutego br. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Skoczów: Zwolnienia po likwidacji gimnazjum

MB
W wyniku likwidacji Gimnazjum nr 2 w Skoczowie pracę stracą nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły. Samorząd planowaną od wielu miesięcy reformę oświaty w Skoczowie konsultował z pracownikami szkół i rodzicami, ale mimo tego staje teraz przed problemem pomocy osobom zwolnionym.

W lutym br. Rada Miejska Skoczowa jednogłośnie przegłosowała uchwałę dotyczącą likwidacji Gimnazjum nr 2 przy ul. Bielskiej 17 w Skoczowie. W tym budynku według planów burmistrza ma w przyszłości działać Ośrodek Pomocy Społecznej. Z kolei dzieci z Gimnazjum nr 2 mają kontynuować naukę przy ul. Bielskiej 34 w Skoczowie, gdzie dawniej działało liceum ogólnokształcące. Od września naukę mają tam podjąć uczniowie dwóch skoczowskich gimnazjów (Gimnazjum nr 4 i 2). Dla dzieci to tylko zmiana miejsca nauki, ale dla pracowników likwidacja Gimnazjum nr 2 wiąże się ze zwolnieniami.

Cezary Tomiczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty podaje liczbę pracowników zlikwidowanego gimnazjum. - Informuję, że z grupy 23 pracowników pedagogicznych Gimnazjum nr 2, 15 nauczycieli zatrudnionych jest przez mianowanie, a 8 na umowę na czas określony. Liczba pracowników administracji i obsługi wynosi 10 osób, w tym 8 osób zatrudnionych na czas nieokreślony i 2 osoby na czas określony. Umowy terminowe kończą się w dniu 24 czerwca 2016 r. oraz 31 sierpnia 2016 r. - podaje dyrektor MZO.

Z likwidowanego Gimnazjum nr 2 blisko połowa pracowników pedagogicznych oraz czterech pracowników niepedagogicznych nie ma teraz pracy. Jak podaje dyrektor MZO, przysługuje im odprawa. - Wartość odprawy dla pracowników pedagogicznych (w chwili obecnej 10 osób) - 6 miesięczna odprawa oraz wartość odprawy dla pracowników niepedagogicznych (4 osób) - 3 miesięczna odprawa. - informuje Cezary Tomiczek.

Dyrektor MZO podaje, jakie są czynności pomocowe dla zwolnionych pracowników szkoły. - W stosunku do zatrudnionych bezterminowo pracowników Gimnazjum Nr 2 podjęte zostały następujące czynności: wszyscy dyrektorzy gminnych placówek oświatowych (żłobek, przedszkola i szkoły) zostali poinformowani o potrzebie zatrudnienia pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych likwidowanego gimnazjum; zasugerowano, by dyrektorzy placówek oświatowych, jako pracodawcy autonomiczni w podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu pracowników w swoich zakładach pracy, w pierwszej kolejności uwzględnili przyjęcie do pracy osoby zwalniane z Gimnazjum nr 2 w Skoczowie; zwalnianym pracownikom administracji i obsługi zaproponowane zostały przez nowego pracodawcę stanowiska pracy i nowe warunki zatrudnienia, które nie zostały przez wszystkie zainteresowane osoby przyjęte; pracownik administracji i dwóch pracowników obsługi zostanie przeniesionych do nowego pracodawcy (Zespół Szkół nr 3 w Skoczowie); 5 nauczycieli w drodze przeniesienia znajdzie zatrudnienie od nowego roku szkolnego w Zespole Szkół nr 3 w Skoczowie; jeden nauczyciel znajdzie zatrudnienie od nowego roku szkolnego, na umowę na czas określony w Zespole Szkół nr 3 w Skoczowie; w trakcie weryfikacji złożonych do organu prowadzącego projektów arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2016/2017, stwierdzono występujące wakaty godzin, które mogą zostać przeznaczone na zatrudnienie pozostałych zwolnionych nauczycieli. Trwają obecnie rozmowy z jednym z dyrektorów szkół o przejęcie dwóch nauczycieli - wymienia Cezary Tomiczek.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Agata Wrona informuje, że ZNP pozytywnie zaopiniował pomysł samorządu na likwidację Gimnazjum nr 2, ale pod warunkiem, że wszyscy pracownicy tej szkoły zostaną zagospodarowani po zlikwidowaniu placówki. Obecnie Agata Wrona w rozmowie z naszą redakcją jest raczej sceptyczna w kontekście tego, czy rzeczywiście uda się znaleźć zatrudnienie dla wszystkich pracowników.

Przypomnijmy, że przed likwidacją Gimnazjum oraz zmianami w skoczowskiej oświacie były prowadzone przez samorząd Skoczowa konsultacje społeczne z dyrektorami, radą pedagogiczną i rodzicami uczniów. Ponowne spotkanie informacyjne odbędzie się już niebawem. - 4 czerwca w Zespole Szkół nr 3 (ul. Mickiewicza 11) odbędzie się festyn, na który dostali zaproszenie dzieci i rodzice też z Gimnazjum nr 2 - zapowiada burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko. - Pół godziny przed festynem ma odbyć się spotkanie z nauczycielami, którzy będą uczyć te dzieci. W kwestii przeprowadzki tych uczniów z Gimnazjum nr 2 rodzice nie muszą składać żadnych wniosków o przeniesienie, to przeniesienie do Gimnazjum nr 4 następuje automatycznie. Dzieci przechodzą całą klasą, a dwóch wychowawców zostaje, a dwóch zmieni się. Dlatego będzie dobrym rozwiązaniem, by dzieci i rodzice z klas 1. i 2. wspólnie spotkają się z nauczycielami na tym festynie - dodaje.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Po festynie już wszystko wiadomo. Tylko jeden wychowawca z obecnej klasy pierwszej G2 zostaje, wychowawcy obecnych klas 1A, 2A i 2B nie zostali zatrudnieni, więc opowiadanie o tym, że "dwóch wychowawców zostaje, a dwóch się zmieni" można włożyć między bajki. Dla uczniów obecnego G2 zmienią się wszyscy nauczyciele poza WF-istą, informatykiem, nauczycielem WoS-u i j.francuskiego. To faktycznie "dobra zmiana", szczególnie dla przyszłorocznych uczniów klas trzecich! Do egzaminu przygotują ich w ostatnim roku nauki w gimnazjum nowi nauczyciele: j.polskiego, matematyki, wszystkich przedmiotów przyrodniczych, historii, j.angielskiego czy niemieckiego.

Po co teraz likwidować fajne gimnazjum, skoro wszystkie i tak będą zlikwidowane w najbliższym czasie? Niech się tak nie cieszą ci, którzy teraz zgarniają etaty nauczycieli z likwidowanej szkoły, bo niedługo sami zasilą szeregi bezrobotnych.

Jeden festyn nie załatwi sprawy, kiedy w odczuciu ludzi składane obietnice nie zostały spełnione, a pracownicy zostali potraktowani jak zbędne graty. Dzieci? To liczby przeliczone na etaty dla nowych nauczycieli. Radość na ul.Mickiewicza, bo i godzin przybyło, uratowane posady, a i całkiem porządne wyposażenie za darmo się zgarnie do siebie, jakoś się zniesie to chodzenie za Wisłę. Kto by się tam martwił zwolnionymi nauczycielami czy obsługą.
Tylko ci rodzice by już przestali szumieć, przecież powinni się cieszyć, to nobilitacja, bo ich dzieci trafią z do takiej świetnej szkoły z tradycjami....... Taką słyszałem wypowiedź na mieście. To żenada!

W nauczycielstwie nadal gleboka komuna i Broniarz wystepujacy na antyrzadowych wiecach KOD-u. Nie mozna zwalniac nauczycieli mimo zmniejszenia liczby uczniów, trzeba dawac wielkie odprawy za nic. Jak ci komunisci moga czegos dobrego nauczyc wasze dzieci?

Może warto dodać, że problemy w skoczowskiej oświacie pojawiły się wraz z osobą Pana Tomiczka, a pogłębiły wraz z pojawieniem się osoby nowego Pana Burmistrza. Proponuję poszukać w archiwum artykułów (nie tylko na GC) na temat tomysłów obu Panów dotyczących reformowania przedszkoli w Skoczowie. Panowie w ramach oszczędności chcieli zlikwidować część oddziałów przedszkolnych tłumaczac to brakiem dzieci. Ale na podstawie nieprawdziwych danych trudno osiągnąć prawdziwe rezultaty :)

Co to za oszczędność gdy trzeba łożyć kasę na przystosowanie obiektu i jego utrzymanie. Sprzedać budynek po gimnazjum a nie lokować tam Pomoc Społeczną

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama