, piątek 19 kwietnia 2024
Skoczów: Pomoc społeczna w miejsce gimnazjum?
ak potwierdza Urząd Miejski, ta reforma w skoczowskiej oświacie była szeroko konsultowana. Mówił o tym podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Cezary Tomiczek dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty. fot: Gimnazjum nr 2 w Skoczowie



Dodaj do Facebook

Skoczów: Pomoc społeczna w miejsce gimnazjum?

MB
Podczas sesji Rady Miejskiej Skoczowa 16 lutego br. radni m.in. zadecydowali o likwidacji Gimnazjum nr 2 przy ulicy Bielskiej 17. Według zamysłów burmistrza po remoncie w tym budynku zamiast gimnazjum miałaby działać Ośrodek Pomocy Społecznej.

We wtorek uchwałę w sprawie przekształcenia Gimnazjum nr 4 radni przyjęli jednogłośnie. Podobnie przez aklamację została przyjęta uchwała w sprawie likwidacji Gimnazjum nr 2. Uchwalono też uchwałę w sprawie ustalenia planu sieci szkół podstawowych i gimnazjów w Gminie Skoczów i określenia granic ich obwodów. Czym konkretnie poskutkują teraz te wszystkie uchwały?

Uczniowie powyższych gimnazjów będą kontynuować naukę w budynku przy ul. Bielskiej 34 w Skoczowie, gdzie dawniej działało liceum ogólnokształcące. Po podpisaniu aktu notarialnego Urząd Miejski w Skoczowie jest już pełnoprawnym właścicielem budynku po liceum. Zajęcia lekcyjne gimnazjalistów mają w nowym obiekcie wystartować od września 2016 roku.

Aby do tych przemian doszło, radni w grudniu 2015 roku uchwalili uchwały intencyjne. Jak potwierdza Urząd Miejski, ta reforma w skoczowskiej oświacie była szeroko konsultowana. Mówił o tym podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Cezary Tomiczek dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty.

- Od grudnia ubiegłego roku Miejski Zarząd Oświaty w Skoczowie przygotował wszystkie ważne kwestie związane z wypełnieniem artykułu 59. Ustawy o systemie oświaty, czyli o skutecznym powiadomieniu rodziców, rad rodziców, uzyskaniu pozytywnej opinii Śląskiego Kuratora Oświaty, jak również uzyskaniu opinii związków zawodowych - powiedział Cezary Tomiczek, dyrektor MZO. - Konsultacje były poczynione bardzo dokładnie z rodzicami, radą pedagogiczną i dyrektorami - zapewniła dodatkowo Anna Stefaniak-Bacza.

W sytuacji tych przenosin jedynym niezajętym budynkiem będzie ten po gimnazjum przy ul. Bielskiej 17. Jest to budynek w złym stanie, wymagający remontów. Burmistrz Mirosław Sitko ma wstępny pomysł, by obiekt odremontować i wprowadzić do niego skoczowski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zaś należące do gminy lokale przy ul. Gustawa Morcinka, gdzie obecnie działa OPS, mają być w przyszłości wynajmowane.

Sitko uzasadnił szerzej swój pomysł podczas sesji. - Ten budynek przy ulicy Bielskiej 17, przy postoju taksówek, przewidujemy zagospodarować na potrzeby OPS-u. Jak wiecie państwo, OPS pracuje w bardzo trudnych warunkach. A biorąc pod uwagę, że Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci „Program Rodzina 500” jest już uchwalona, chcę uzmysłowić państwu, że OPS co najmniej dwukrotnie zwiększy swój budżet, w związku z tym obsługa tych ludzi musi być robiona w określonych warunkach i będę państwu rekomendować na najbliższe sesje, żeby podjąć tam pewien zakres remontu. Musimy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, jaki to będzie zakres remontu i chciałbym, żeby OPS jak najszybciej rozpoczął pracować właśnie tam - stwierdził Sitko.

Przeprowadzki dwóch gimnazjum to niejedyna zmiana w skoczowskiej oświacie. Przeprowadzkę, ale niedaleką, ma przejść również Szkoła Podstawowa nr 1: szkoła ma opuścić budynek przy ul. Mickiewicza 10 i wprowadzić się do budynku przy ul. Mickiewicza 11. W tej sytuacji do budynku przy ul. Mickiewicza 10 miałby być przeniesiony Zespół Szkół Specjalnych w Skoczowie, którego zarządcą jest Zarząd Województwa Śląskiego w Katowicach. - Do marszałka jeszcze nie wystąpiłem w sprawie budynku przy ul. Mickiewicza, ale niebawem to uczynię - powiedział w czasie sesji Sitko.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przeszło 140 lat temu powstała tutaj szkoła, budynek od początku swojego istnienia do 2016 roku był szkołą. Mógł być dalej szkołą, np. wynajmowany na cele oświatowe.Teraz nie będzie szkołą tylko siedzibą biur wszelkich.
" A biorąc pod uwagę, że Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci „Program Rodzina 500” jest już uchwalona, chcę uzmysłowić państwu, że OPS co najmniej dwukrotnie zwiększy swój budżet, w związku z tym obsługa tych ludzi musi być robiona w określonych warunkach" - no faktycznie, w biurach większych wielokrotnie np. od gabinetu burmistrza, dodatkowo z boiskiem i zapleczem kuchennym. A dla interesantów postój taksówek pod nosem. Brawo!

Burmistrz z PISu doprowadzi Skoczow do upadku za duzo ma ludzi z pzpr wsrod kolegow wygrywaja przetargi zalatwiaja stanowiska /byla/ a teraz zaplacimy za nowych urzednikow SKOCZOW OCZEKUJE ZMIANY

To chyba ryzykowne obnosić się dzisiaj w mediach z problemem - jak wykorzystać taki duży, pusty budynek?
Niejaka Angela i jej Bruno mogą nam w międzyczasie złożyć stosowną propozycję "nie do odrzucenia".

niepotrzebny ruch, biurokracja...

Droga do nikąd

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama