, poniedziałek 13 maja 2024
Skoczów: Radni jednogłośnie za reformą oświaty
Przyjęte przez Radę Miejską uchwały dają kierownictwu miasta zielone światło do wprowadzenia szeregu zmian. fot: Szymon Krupka



Dodaj do Facebook

Skoczów: Radni jednogłośnie za reformą oświaty

MB
Podczas sesji 29 grudnia skoczowscy radni przez aklamację przyjęli projekty uchwał dotyczące, jak to w skrócie ujął burmistrz, „działań zmierzających do poprawy sytuacji oświaty w Skoczowie”. Choć obecne uchwały mają charakter wyłącznie intencyjny, dalsze działania w tym zakresie pojawią się już po Nowym Roku tak, żeby zmiany w skoczowskiej oświacie weszły w życie jeszcze przed 1 września 2016 roku.

Przyjęte przez Radę Miejską uchwały dają kierownictwu miasta zielone światło do wprowadzenia szeregu zmian. Gimnazjum nr 4 (obecnie wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 3) zostanie przeniesione do budynku przy ul. Bielskiej 34. Z kolei Gimnazjum nr 2 mieszczące się obecnie przy ul. Bielskiej 17 będzie zlikwidowane, z kolei jego uczniowie mają kontynuować naukę w budynku przy ul. Bielskiej 34 lub, jak czytamy w projekcie uchwały, „w innych gimnazjach na terenie gminy Skoczów”. Przeprowadzkę, ale niedaleką, ma przejść również Szkoła Podstawowa nr 1: szkoła ma opuścić budynek przy ul. Mickiewicza 10 i wprowadzić się do budynku przy ul. Mickiewicza 11. Z kolei kupcem budynku przy ul. Mickiewicza 10 ma być Zarząd Województwa Śląskiego w Katowicach, który zamierza przeznaczyć tę nieruchomość na cele edukacyjne Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie.

Podczas wczorajszej sesji zastępca burmistrza Anna Stefaniak-Bacza zaznaczyła, że wszystko zostało dokładnie skonsultowane z rodzicami i dyrektorami szkół, których zmiany dotyczą. - Urząd sięgnął po wszystkie narzędzia konsultacyjne. Odbyliśmy na początku grudnia spotkania z radami rodziców i nauczycielami zarówno w Gimnazjum nr 2, jak i Gimnazjum nr 4 - powiedziała wiceburmistrz. - Osobiście odbyłam rozmowy z rodzicami z Gimnazjum nr 2, tłumacząc, że nie można łączyć gimnazjów, stąd okazała się konieczna likwidacja tej placówki - dodała.

Przysłuchujący się tym wyjaśnieniom radni zwrócili jednak uwagę, że w jednostkowych przypadkach rodzice dzieci uczęszczających do szkół objętych zmianami w ogóle nie mieli pojęcia o zmianach. Anna Stefaniak-Bacza podkreśliła, że informacje zostały przedstawione radom rodziców, ale Urząd już nie ma już wpływu na dalsze przekazywanie tych informacji na terenie szkoły. Radni zapytali też, jaka była frekwencja na tych spotkaniach z pracownikami szkół i rodzicami. - W Gimnazjum nr 2 na spotkaniu uczestniczyli wszyscy nauczyciele oraz kilkudziesięciu rodziców - odpowiedział burmistrz, Mirosław Sitko. - W Gimnazjum nr 4 z tego co wiem, nie przyszedł nikt z rodziców - stwierdził z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Rajmund Dedio.

W sytuacji wprowadzenia zmian jedynym niezagospodarowanym budynkiem będzie ten, w którym jeszcze obecnie działa Gimnazjum nr 2 przy ul. Bielskiej 17. - Stan tego budynku jest zły, co wiąże się z koniecznością remontu i dużym nakładem finansowym - czytamy w uzasadnieniu burmistrza Mirosława Sitko do projektu uchwały. Dodatkowo prowadzenie prac remontowych będzie w przyszłości utrudniać fakt, że jest to obiekt pod ochroną konserwatora zabytków. Na zadane w trakcie sesji pytanie radnych, co dalej będzie z tym budynkiem, burmistrz póki co nie umiał udzielić odpowiedzi. - Obecnie nie ma jeszcze sprecyzowanych planów w tej sprawie - zaznaczył Sitko. - Jeśli zdecydujemy się ten obiekt sprzedać, nie będziemy go remontować. Jeśli z kolei zdecydujemy się go jakoś wykorzystać, będzie to równoznaczne z wydaniem sporych nakładów na remont. Niezależnie od kierunku prowadzonych zmian, wszystkie decyzje będziemy konsultować z Radą Miejską - dodał.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Stan tego budynku jest zły, co wiąże się z koniecznością remontu i dużym nakładem finansowym - czytamy w uzasadnieniu burmistrza Mirosława Sitko do projektu uchwały." - Co to w ogóle ma być??? Albo brak rzetelności w informacji dziennikarskiej albo w informacji burmistrza...Gdyby stan budynku był zły nie zostałby on opuszczony we wrześniu do użytku...postarałby się o to sanepid, strażak lub inne służby orzekające o stanie budynku... w ostateczności dyrektor, który nie narażałby świadomie użytkowników na niebezpieczeństwo...I jeszcze tak się zastanawiam czy radni i pomysłodawcy uchwały biorą pod uwagę zmiany w oświacie zapowiadane przez rząd...???

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama