, wtorek 14 maja 2024
Zmiany w skoczowskiej oświacie - komentarze
Nastroje wśród pracowników oświatowych są mieszane. Z jednej strony pedagodzy cieszą się, że dzieci będą miały lepsze warunki do edukacji, z drugiej martwią się, czy zmiany, w tym likwidacja jednej ze szkół, nie poskutkują zwolnieniami.  fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Zmiany w skoczowskiej oświacie - komentarze

MB
Jeszcze w tym roku, podczas grudniowej sesji skoczowscy radni będą obradować nad projektami uchwał dotyczącymi zmian lokalizacji szkół i likwidacji jednego z gimnazjów. Poprosiliśmy o komentarze w tej sprawie.

Nastroje wśród pracowników oświatowych są mieszane. Z jednej strony pedagodzy cieszą się, że dzieci będą miały lepsze warunki do edukacji, z drugiej martwią się, czy zmiany, w tym likwidacja jednej ze szkół, nie poskutkują zwolnieniami nauczycieli i pracowników administracji, a także odejściem uczniów.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie dyrektora Gimnazjum nr 2 w Skoczowie, Przemysława Żebroka. Szkoła według projektu kierownictwa miasta ma być od przyszłego roku zlikwidowana, a uczniowie mają kontynuować naukę w niedawno pozyskanym przez miasto budynku przy ul. Bielskiej 34 (gdzie dawniej działało liceum) lub innych placówkach na terenie gminy. - Uważam, że to jest dobry pomysł. Warunki dla uczniów w nowym budynku będą nieporównywalnie lepsze, przede wszystkim jeśli chodzi o infrastrukturę sportową, ale nie tylko. Jest to ogólnie lepszy budynek i standard dla edukacji uczniów - mówi Przemysław Żebrok. W kwestii planowanych zwolnień dyrektor póki co nie ma jeszcze żadnych informacji. - Nie wiem, czy będą zwolnienia, o to należałoby już zapytać organ prowadzący. Z deklaracji burmistrza wynika, że te przenosiny mają odbyć się z jak najmniejszym uszczerbkiem społecznym. Mam nadzieję, że pedagodzy i pracownicy administracyjni naszej szkoły nie stracą przez to pracy - zaznacza dyrektor Gimnazjum nr 2.

Cezary Tomiczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie uspokaja. - Dołożymy wszelkich starań, żeby po wprowadzonych zmianach te osoby znalazły pracę w placówkach oświatowych na terenie naszej gminy - mówi. Nie jest jednak pewne, że ci pracownicy będą kontynuować pracę przy uczniach z likwidowanego Gimnazjum nr 2 czy też w innych placówkach. - Zawsze dokładamy starań, żeby nie było niepotrzebnych zwolnień, tak było także podczas zawieszania oddziałów przedszkolnych w naszej gminie. Myślę, że na chwilę obecną pracownicy tych szkół nie mają powodów do niepokoju - zaznacza.

Póki co uchwały grudniowej sesji mają charakter intencyjny (tzn. radni mogą zezwolić kierownictwu miasta na działania doprowadzające do wprowadzenia zmian). Jeśli grudniowe uchwały zostaną przegłosowane, najpewniej w porządku lutowej sesji pojawi się uchwała w sprawie likwidacji Gimnazjum nr 2.

Sprawę również komentuje dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Skoczowie, Urszula Kossakowska. Uczniowie podstawówki według planów mieliby zostać przeniesieni do budynku obok przy ul. Mickiewicza 11. Z kolei gimnazjaliści (z Gimnazjum nr 4) mają kontynuować naukę przy ul. Bielskiej 34. - W przypadku maluchów ze szkoły podstawowej rodzice są bardzo zadowoleni z tej zmiany. W przypadku gimnazjum mamy już więcej wątpliwości - mówi Kossakowska. - Nie wiemy, czy przez tę zmianę nie ucieknie nam część dzieci, które pójdą do innych szkół z powodu odległości, jaką spowoduje to przeniesienie. Z kolei mamy też trochę dzieci zza Wisły i ci uczniowie na pewno się ucieszą, bo będą mieli bliżej do szkoły. Nie jestem jednak przekonana, czy to wystarczy, by gimnazjum utrzymało podobną liczbę uczniów co w latach poprzednich - dodaje.

Obawy dotyczące planowanych zmian w skoczowskiej oświacie wyraża Agata Wrona ze skoczowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przede wszystkim przekonuje, że te plany nie zostały skonsultowane z ZNP. - W sprawie planów przeniesienia dwóch gimnazjów i szkoły podstawowej oraz planu likwidacji Gimnazjum nr 2 nie otrzymaliśmy ze strony MZO lub burmistrza prośby o zaopiniowanie tych decyzji. W minionych latach samorząd w Skoczowie zwyczajowo prosił ZNP w Skoczowie o opinie lub zadawał pytania w przypadku planowanych zmian w oświacie, np. włączania lub wyłączania placówek oświatowych z zespołu szkół. Natomiast w sprawie przenoszenia gimnazjów do budynku przy ul. Bielskiej i likwidacji Gimnazjum nr 2 nikt się z nami nie skontaktował. Niestety, nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w bieżącej kadencji samorządu w Skoczowie. W tym roku nie otrzymaliśmy także informacji i wniosku o zaopiniowanie decyzji włączenia przedszkola w Pogórzu do Zespołu Szkół nr 5 w Pogórzu. Ta decyzja zapadła bez konsultacji z ZNP – mówi Wrona. - Obawiam się, że obecnie planowane przenosiny szkół i likwidacja jednego z gimnazjów również stanie się faktem bez zaopiniowania tych decyzji przez ZNP. Tymczasem dla nas oprócz komfortu edukacji i dobra uczniów, równie ważne są interesy nauczycieli i pracowników administracji szkół. Pozostaje mi jedynie mieć nadzieję, że planowane właśnie przez skoczowski samorząd zmiany w zakresie oświaty odbędą się w taki sposób, że nie ucierpi na tym żadna z tych grup. Mimo wszystko widzę obecnie, że niedostateczne skonsultowanie tych planów z nauczycielami i innymi pracownikami szkół budzi sporo niepokojów i dyskusji - dodaje.

Pytanie, czy obecnie planowane zmiany w skoczowskiej oświacie będą jeszcze konsultowane z ZNP, chcieliśmy zadać wiceburmistrz Skoczowa, Annie Stefaniak-Baczy, ale na chwilę obecną nie udało nam się z nią skontaktować. Trudno też powiedzieć, jaki będzie koszt przystosowania budynku przy ul. Bielskiej 34 do wznowienia tam po prawie pięciu latach przerwy zajęć edukacyjnych. Do tematu jeszcze powrócimy.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Demografia!

Demografia, co więcej powiedzieć, będzie coraz mniej szkół bo jest coraz mniej dzieci.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama