, piątek 18 września 2020
Hażlach: Będzie nowa ścieżka im. hrabiny Gabrieli von Thun-Hohenstein
- W związku z planami wygaszenia tego typu placówek w wyniku reformy oświatowej, wybitna postać kończyckiej „Dobrej Pani” mogłaby pozostać bez żadnego upamiętnienia. Stąd pomysł nazwania jej imieniem ścieżki pomiędzy ulicami Zamkową a Dębiną, którą hrabina często pokonywała pieszo, idąc ze swojego pałacu do kościoła - informuje Sikorski.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Hażlach: Będzie nowa ścieżka im. hrabiny Gabrieli von Thun-Hohenstein

MB/MAT.PRAS.
W Hażlachu powstanie nowa ścieżka zdrowia imienia kończyckiej hrabiny Gabrieli von Thun-Hohenstein. Skąd taki pomysł samorządowców? W gminie jest już gimnazjum imienia tej hrabiny, ale po likwidacji gimnazjów w związku z ogólnopolską reformą oświaty nie byłoby miejsca upamiętniającego tzw. „Dobrą Panią z Kończyc Wielkich”.

Jak informuje nas wójt Hażlacha Grzegorz Sikorwski, 2 września 2016 roku Euroregionalny Komitet Sterujący Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko zatwierdził do dofinansowania z unijnego Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska projekt polegający na całkowitym wykonaniu w Kończycach Wielkich ścieżki dla pieszych wraz z budową oświetlenia i umocnieniem brzegu cieku wodnego oraz wykonaniem urządzeń siłowni zewnętrznej.

- Ścieżka zdrowia hrabiny Thun-Hohenstein połączy dwa najstarsze kończyckie zabytki, czyli drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła oraz późnobarokową kaplicę Opatrzności Bożej - mówi Grzegorz Sikorski. Warto tu dodać, że dzięki inicjatywie wójta Hażlach pierwszy raz skorzysta ze środków zarządzanych przez Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko.

Pierwsze prace przy ścieżce były prowadzone już wcześniej z inicjatywy ówczesnego sołtysa Kończyc Wielkich, Stanisława Żyły. Sfinansowano je ze środków Funduszu Sołeckiego. Podczas dwóch pierwszych etapów, zrealizowanych w latach 2014-2015, wykonano 225 m nawierzchni z kostki brukowej. W ramach obecnego projektu zostanie dokończone utwardzenie ścieżki kostką na ostatnim odcinku o długości 135 m. Ponadto powstanie oświetlenie - 18 lamp parkowych, wyposażonych w czujniki zmierzchu i ruchu, które poprawią stan bezpieczeństwa pieszych. Zostanie również wykonane umocnienie brzegu cieku wodnego płynącego wzdłuż ścieżki faszyną wierzbową.

Patronką ścieżki będzie kończycka hrabina Gabriela von Thun und Hohenstein z rodu Larisch von Mönnich. Została ona zapamiętana przez mieszkańców jako „Dobra Pani”, gdyż była znaną filantropką, działaczką społeczną, która ufundowała jeden z pawilonów cieszyńskiego szpitala. Za swoją działalność w 1922 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w Cieszynie w 1957 roku, gdzie zamieszkała po wojnie w skromnych warunkach. Jej grób znajduje się na cmentarzu katolickim w Kończycach Wielkich.

Imieniem hrabiny nazwano już w 2004 roku kończyckie gimnazjum, jednak wkrótce tego typu placówki w całej Polsce mają być likwidowane. - W związku z planami wygaszenia tego typu placówek w wyniku reformy oświatowej, wybitna postać kończyckiej „Dobrej Pani” mogłaby pozostać bez żadnego upamiętnienia. Stąd pomysł nazwania jej imieniem ścieżki pomiędzy ulicami Zamkową a Dębiną, którą hrabina często pokonywała pieszo, idąc ze swojego pałacu do kościoła - informuje Sikorski.

Przy nowej ścieżce zdrowia stanie także siłownia terenowa z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych, a także tablice informacyjne przypominające postać i zasługi hrabiny Gabrieli Thun-Hohentein. W ten sposób przeszłość i historia zostaną połączone ze współczesnością pod szyldem jednego projektu. Co więcej, ze ścieżki hrabiny będzie można przejść na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Szlakiem pomników przyrody”, której pętla o długości 4 km przebiega tuż obok, czyli z parkingu przy zabytkowym kościele św. Michała Archanioła ulicami Dębiną, Zamkową, Brzozową i z powrotem Kościelną.

Całkowita wartość tej inwestycji wyniesie ok. 35 tys. euro, z czego 85 % to dotacja. Pozostała kwota zostanie pokryta przez budżet państwa a także, jak informuje wójt, dzięki dobrej współpracy z aktualnym sołtysem Kończyc Wielkich, Marianem Morawcem, brakująca kwota będzie też uzupełniona ze środków Funduszu Sołeckiego.
Partnerem czeskim przy tym projekcie jest Jabłonków. Jego realizacja planowana jest do września 2017 roku. Inwestycji towarzyszyć będą działania promocyjne na terenie obu partnerów, w tym polsko-czeski piknik rekreacyjny z okazji oddania ścieżki do użytku we wrześniu 2017.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama