, sobota 19 września 2020
Samorządowcy walczą o gotówkę na duże zmiany w Hażlachu
Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, tak będzie wyglądać zagospodarowanie budynku dawnego spichlerza i terenu przed nim w Hażlachu. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Samorządowcy walczą o gotówkę na duże zmiany w Hażlachu

MB
Samorządowcy walczą o gotówkę na duże zmiany w Hażlachu

Tak było..., fot.mat.pras.


Samorządowcy walczą o gotówkę na duże zmiany w Hażlachu

...tak jest obecnie..., fot. mat.pras.


Samorządowcy walczą o gotówkę na duże zmiany w Hażlachu

...a tak ma być w centrum gminy Hażlach, fot. mat.pras.


Samorządowcy walczą o gotówkę na duże zmiany w Hażlachu

fot. mat.pras.


Samorządowcy walczą o gotówkę na duże zmiany w Hażlachu

fot.mat.pras.

Gmina Hażlach złożyła niedawno wniosek projektowy o dofinansowanie najważniejszej od lat inwestycji, która ma być prowadzona w centrum tej gminy. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Muzeum Těsinska po stronie czeskiej. Co ma powstać w Hażlachu? Mamy wizualizacje!

Hażlach kontynuuje przedsięwzięcie rozpoczęte w zeszłym roku. Chodzi o inwestycję, która ma być realizowana na dwóch działkach wcześniej należących do Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Konsum Robotniczy" w Cieszynie. Gmina weszła w posiadanie tych gruntów jesienią ubiegłego roku, o czym już informowaliśmy Hażlach: Zakup działek impulsem do zmian

30 maja br. samorząd Hażlacha złożył wniosek projektowy o przyznanie dofinansowania z funduszy unijnych na inwestycje, które mają być wykonane na tych działkach. - Gmina Hażlach wspólnie z Muzeum Těsinska przystąpiła do opracowania wspólnego projektu transgranicznego „Wędrówki Doliną Olzy”. Rozstrzygnięcie konkursu wniosków projektowych ma nastąpić pod koniec listopada 2016 roku, a według wstępnych danych zostało złożonych ponad 110 wniosków, z kolei na dofinansowanie może liczyć około 10. Ze swej strony zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, teraz czekamy na ocenę ekspertów - informuje w rozmowie z naszą redakcją Grzegorz Sikorski, wójt Hażlacha.

- Prace trwały ponad rok, jednak myślę że warto było poświęcić tyle czasu i energii, ponieważ efekt, który uzyskaliśmy jest naprawdę imponujący - dodaje Sikorski. Co ma powstać na wykupionych w zeszłym roku działkach w centrum Hażlacha? - W pierwszym etapie inwestycji chcielibyśmy na terenie niedawno zakupionych działek utworzyć plac rekreacyjny, gdzie znajdowałby się przystanek autobusowy wraz z punktem handlowym. Koncepcja ta wymaga przebudowy drogi wewnętrznej, dlatego układ komunikacyjny w centrum Hażlacha nieznacznie się zmieni - opowiada w rozmowie z nami wójt Hażlacha.

Drugi etap tej dużej inwestycji zapowiada się jeszcze ciekawiej, bowiem obejmuje m.in. adaptację zabytkowego budynku spichlerza na „Dom Przyrodnika”. - Będziemy tam mogli w ciekawy sposób zapoznać się z bogactwem fauny i flory oraz poznać historię rolnictwa i łowiectwa naszego regionu. Wokół budynku zaprojektowano miejsca do siedzenia oraz fontannę typu „mokry chodnik” w kształcie rzeki Olzy - wymienia Sikorski. Będzie tam też ogród sensoryczny połączony z parkiem miniatur i parking.

Na inwestycji mają też skorzystać strażacy, bowiem w budynkach po byłym kółku rolniczym ma być ich nowa siedziba. - Obok placu przewidziano miejsce na drugi budynek usługowo-gastronomiczno-handlowy wraz z nową remizą dla miejscowej OSP - zapowiada wójt. - Plac pomiędzy budynkami będzie pełnił funkcję letniej sceny oraz miejsca na imprezy plenerowe. Nad placem będzie istniała możliwość rozciągnięcia tymczasowego zadaszenia z płótna. Ciekawą propozycją dla rowerzystów, zwłaszcza dla młodszych mieszkańców naszej gminy i nie tylko będzie projektowany tor do pump tracku - dodaje.

Obecnie samorządowcom z Hażlacha pozostaje czekać do listopada z nadzieją na przyznanie funduszy na realizację inwestycji. - Niestety tylko przy pomocy środków unijnych jesteśmy w stanie tak bardzo zmienić nasze otoczenie, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak tylko trzymać kciuki, aby eksperci pozytywnie ocenili nasz projekt i wyłonili go do dofinansowania - przyznaje Sikorski. Na pozytywne zakończenie tych starań w transgranicznym projekcie liczy też samorząd czeskiej gminy Kocobędz i Muzeum Těsinska. W ramach partnerstwa projektowego z Hażlachem ma być tam ratowane dziedzictwo historyczne jakim jest replika osady wczesnosłowiańskiej w Kocobędzu, zwana często Starym Cieszynem.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ile z tego będzie mijsc pracy?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama