, środa 21 października 2020
Skoczów: Regionalne konsultacje „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”
W miniony piątek 23 września w Skoczowie odbyła się konferencja dotycząca ogólnopolskich konsultacji społecznych projektu „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Skoczów: Regionalne konsultacje „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”

MB
Skoczów: Regionalne konsultacje „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”

Zdjęcia: ARC SPOT


Skoczów: Regionalne konsultacje „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”


Skoczów: Regionalne konsultacje „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”

- Najważniejszym bodźcem rozwojowym naszej gospodarki może być innowacyjność firm - powiedział w miniony piątek w Skoczowie sekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński. W konsultacjach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” wzięli udział samorządowcy z regionu Śląska Cieszyńskiego.

W miniony piątek 23 września w Skoczowie odbyła się konferencja dotycząca ogólnopolskich konsultacji społecznych projektu „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Ten dokument zaprezentował Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, członek Rady Ministrów wraz z asystentką Magdaleną Derlatka-Miodowską. Spotkanie poprowadzili starosta cieszyński Janusz Król (PiS) oraz burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko (PiS).

Ogólnopolska strategia w Skoczowie

- Cieszę się, że tak ważne dla Śląska wydarzenie odbywa się właśnie w Skoczowie. Mając na uwadze szeroką tematykę i wagę konferencji na spotkanie zaprosiliśmy gości z całego regionu. Między innymi przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i innych organizacji działających w różnych obszarach, a zwłaszcza rozwoju, przedsiębiorczości i nauki - powiedział Mirosław Sitko.

- Bardzo cieszę się, że strategia odpowiedzialnego rozwoju w województwie śląskim omawiamy tutaj w powiecie cieszyńskim w Skoczowie. Mam nadzieję, że Skoczów został wybrany nie z tego powodu, że ma aspiracje do tego, by zostać stolicą powiatu. Jednak bardzo cieszymy się, że tym razem inne miasto naszego powiatu zostało docenione. To tak w drodze żartu... - powiedział Janusz Król. - Konsultowany dokument nazywamy w skrócie „Planem premiera Morawieckiego”. Myślę, że to dobrze, iż w powiecie cieszyńskim będziemy omawiać strategię dla województwa śląskiego. Nasz powiat jest oddalony od centrum, blisko granicy, zróżnicowany: po części turystyczny, ale również z dużym potencjałem gospodarczym, przemysłowym, przede wszystkim dużymi tradycjami. Mamy aspiracje do tego, by oprócz turystyki być też mocnym ośrodkiem przemysłowym. To bliskość granicy powoduje, że te szanse rosną. Chcemy stać się elementem tej dużej strategii czy planu. To niespotykane dotychczas, żeby w takiej skali ktoś podchodził do tego, co w Polsce w najbliższym czasie ma się dziać. Jesteśmy pełni nadziei oraz optymizmu, że w naszym kraju będzie działo się dobrze - dodał Janusz Król.

- To jest faktycznie pierwszy raz, kiedy rząd prowadzi konsultacje swoich dokumentów strategicznych właśnie nie w Warszawie, nie w Katowicach, a w mniejszych miejscowościach. Chciałbym tu podkreślić, że „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” jest najważniejszym dokumentem rządowym na najbliższe lata - powiedział Jerzy Kwieciński. - W tej chwili organizujemy dwanaście debat na pewne kwestie horyzontalne, one odbywają się w różnych województwach naszego kraju. Ponadto organizujemy ponad czterdzieści spotkań w kraju, ale na poziomie lokalnym, Polski gminnej i powiatowej. Dzisiaj odbywa się spotkanie w Skoczowie, a zaraz po nim spotkanie w Żywcu - dodał.

Główne cele i obszary konsultowanej strategii

- Naszym głównym celem jest pomnażanie bogactwa, czyli pomnażanie dochodów gospodarstw domowych naszego kraju - powiedział Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, członek Rady Ministrów. - Chcemy to zrobić w sposób zrównoważony w sensie społecznym, gospodarczym i co równie ważne terytorialnym - dodał.

Głównymi obszarami rozwoju mają być: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, zmniejszenie barier rozwojowych małych i średnich firm, kapitał dla rozwoju (trwałe zwiększanie stopy inwestycji) oraz ekspansja zagraniczna polskich firm. - Najważniejszym bodźcem rozwojowym naszej gospodarki może być innowacyjność firm. Dlatego że innowacje pozwalają na sprzedaż produktów i usług z dużo większymi marżami, nie z marżami rzędu 2-5 %. Chcemy oprzeć gospodarkę na polskim kapitale, a nie na kapitale, który będzie napływać z zagranicy - powiedział Kwieciński.

Według konsultowanej strategii rząd chce skoncentrować się na rozwoju głównie 10 branży. - Wśród nich są też te, które wiodą prym w województwie śląskim, czyli energetyka, zdrowie, branża teleinformatyczna - stwierdził Kwieciński. Wśród wymienionych branży znajdują się też m.in. środki transportu zbiorowego, systemy wydobywcze, odzysk materiałowy surowców, systemy militarne, urządzenia medyczne, ekobudownictwo, żywność wysokiej jakości. Wspierać polskie branże mają m.in. przygotowywane przez rząd projekty strategiczne, nowa ustawa o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej, czyli tzw. „konstytucja dla biznesu” czy wspieranie start-upów.

- Te wszystkie pomysły sektora prywatnego możemy wesprzeć, finansując projekty badawczo-rozwojowe, przygotowanie czy tworząc warunki do tego, żeby te projekty miały swoje ujście na rynku. Chociażby w ten sposób, by samorządy zamiast kupować pojazdy chińskie, kupowały nasze krajowe - stwierdził Kwieciński.

Jak dodał Kwieciński, są pieniądze w budżecie państwa na wdrożenie powyższych zmian i rozwój gospodarki, a jedna trzecia tych środków ma trafić do samorządów. W planach jest także pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na te cele.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama