, sobota 19 września 2020
Hażlaski Kicak wkroczył do urzędu i gminy
Maskotką gminy Hażlach musiał zostać zając. Właśnie to zwierzę najbardziej kojarzy się z okolicą. Na zdjęciu: koordynatorka projektu Sylwia Pieczonka prezentuje Hażlaskiego Kicaka. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Hażlaski Kicak wkroczył do urzędu i gminy

MAŁGORZATA BRYL
Hażlaski Kicak wkroczył do urzędu i gminy

Tak wygląda zwycięska praca plastyczna uczennicy z Kończyc Wielkich... fot.ARC SPOT


Hażlaski Kicak wkroczył do urzędu i gminy

... A to już projekt maskotki. Po środku herb gminy Hażlach, który okalają herby 6 sołectw, fot. ARC SPOT


Hażlaski Kicak wkroczył do urzędu i gminy

Autorka rysunku Patrycja Czerniewska wraz z wójtem Grzegorzem Sikorskim podczas prezentacji nowej maskotki fot. ARC SPOT

W miniony piątek 16 września w Urzędzie Gminy Hażlach została zaprezentowana oficjalna maskotka gminy - miły zając Kicak. Autorką rysunku, na którym oparł się projekt nowej maskotki, jest 17-letnia Patrycja Czerniewska, mieszkanka Kończyc Wielkich. - Chcemy promować się jako serdeczna gmina pełna uśmiechniętych mieszkańców, a ta sympatyczna maskotka nam w tym pomoże - podkreślają inicjatorzy.

Maskotką gminy Hażlach musiał zostać zając. Właśnie to zwierzę najbardziej kojarzy się z okolicą. Według miejscowej legendy w tutejszym lesie żył sobie wraz z rodziną Zajączek Kicak, który przed swoją zajęczą jamą wydrapał pazurkami nazwę Hasenloch. Sielankowe życie zajęczej rodziny przerwało polowanie ludzi, w wyniku którego zastrzelona została połowica Zajączka. Po wszystkim Zajączek Kicak zaszył się w głębokim lesie (Czarne Doły) i myśliwym już nigdy nie udało się go schwytać, w ten sposób zwierzę zostało legendą.

Tyle legenda, a co z samą nazwą gminy Hażlach? Prawdopodobnie wywodzi się ona z języka niemieckiego, w którym hasenloch oznacza zajęczą jamę (przyswojenie fonetyczne - Hażlach). Polowania na tych terenach sięgają czasów, gdy na cieszyńskim zamku rządzili książęta. Wówczas na terenach obecnie graniczącej z Cieszynem gminy Hażlach rósł gęsty las, w którym żyły sarny, dziki, zróżnicowane ptactwo i zające. Książęta cieszyńscy i hrabiowie z Kończyc Wielkich nazywali te tereny właśnie hasenloch, czyli zajęczymi dołami. W późniejszych czasach polowania do zajęczych dołów urządzał także prezydent Ignacy Mościcki, zatrzymujący się w rezydencji, wiślańskim zamku.

- Współcześnie w naszej gminie działa sześć sołectw, które stanowią hermetyczne środowiska nierzadko ze sobą rywalizujące. Ludność napływowa pomieszana jest z autochtonami. Między nimi są animozje i ogromna niechęć do współpracy. Trudno jest mówić o wspólnej więzi, dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć taką ideę, która wszystkich połączy. Nasz Hażlaski Kicak będzie budował społeczeństwo oparte na ideach samorządów o dobrych zachowaniach prospołecznych - powiedziała podczas piątkowej prezentacji w Urzędzie Gminy Sylwia Pieczonka, społeczniczka i koordynatorka projektu związanego z powstaniem nowej maskotki. Za przedsięwzięcie odpowiadają ponadto Jarosław Pieczonka i Wojciech Kasztura, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu.

Maskotka powstała dzięki inicjatywie oddolnej szeregu mieszkańców gminy. Wszystko zaczęło się w 2012 roku od rysunku Patrycji Czerniewskiej, która w konkursie narysowała zwycięską pracę obrazującą postać Kicaka. Następnie powstał projekt maskotki i został napisany wniosek o dofinansowanie jej stworzenia. Dotacja na realizację w wysokości 3 600 złotych została przyznana w ramach programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.

- Nowa maskotka z pewnością urozmaici ważne wydarzenia we wszystkich sołectwach naszej gminy, a przez to wspomoże integrację tych społeczności. To też dobre narzędzie służące do pozytywnej promocji naszej gminy i poprawienie jej rozpoznawalności na zewnątrz, na mapie całego regionu. W niedalekiej przyszłości oprócz dużej maskotki planujemy także uszycie małych Hażlaskich Kicaków, które będą nagrodami czy upominkami dla najmłodszych mieszkańców - powiedział podczas prezentacji Kicaka wójt Hażlacha, Grzegorz Sikorski.

Inicjatorzy akcji już zapowiedzieli kolejne działania wokół nowej maskotki. - Od dzisiaj zaczynamy mocną promocję Kicaka. Będą warsztaty, animacje dla dzieci, ścieżki edukacyjne, rajd, imprezy kulinarne. Ponadto Hażlaski Kicak będzie promował też naszą gminę na zewnątrz, np. w Żywcu. Będziemy promować się jako gmina przyjazna, ciepła i sympatyczna, Kicak nam w tym pomoże - podkreśliła na koniec Sylwia Pieczonka.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

SŁOWNIK GWARY ŚLĄSKIEJ ... haziel – to nic innego jak ubikacja!
W pradawnych czasach była to po prostu jama (nawet z żerdką w wersji premium).
W tym miejscu zając był bardzo użyteczny - oczywiście tylko wtedy jako był pod ręką.

Bardzo dobrze,że Hażlach ma swoją maskotkę (nazwa chyba pochodzi od niemieckiego (austriackiego) Haselloch, ale tak jak ten "Wiślaczek" w Wiśłe jest okropny, tak i ten zając nie jest szczytem artystycznego projektowania , można było zrobić sympatyczniejszego zajączka np. w naturalnych kolorach, z mordka naturalną, a nie kiczowato - miśkowatą. Szkoda.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama