, niedziela 5 lipca 2020
Cieszyn: Sprawa Zamkowej 1 odwieszona na kolejne lata?
Burmistrz scedował część decyzji na radnych. Ci z kolei nie umieją podjąć decyzji i nie chcą głosować w ciemno bez kluczowych danych. Nawet jeśli jest szansa na zdobycie tych danych i doprowadzenie do przygotowania projektu rozwiązania, to potrzeba do tego konsekwencji, by sprawa nie uległa ponownemu zamrożeniu. Czy radnym obecnej kadencji na tym zależy, a może przekażą sprawę Zamkowej 1 w niechlubnym spadku kolejnej kadencji?  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Sprawa Zamkowej 1 odwieszona na kolejne lata?

MB
Zarówno burmistrz, jak i radni odżegnują się od podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie Zamkowej 1. Wszyscy powołują się przy tym na różne argumenty. I nawet jeśli samorządowcy ze szczerą troską spoglądają w kierunku dawnej strażnicy, to póki co wygląda to tak, jakby kolejny samorząd próbował właśnie doprowadzić do zamrożenia sprawy tego budynku.

W kwestii przyszłości budynku przy ul. Zamkowej 1 w Cieszynie zdania są podzielone od wielu lat. Jedni optują za burzeniem, inni chcą remontu i pozostawienia obecnych funkcji, jaką pełni ten budynek (czyli lokali dla różnego typu organizacji pozarządowych). Sprawa wróciła też w obecnej kadencji, jednak burmistrz Ryszard Macura postawiony pod gradem pytań „Burzyć czy nie burzyć?” ostatecznie nie stanął po żadnej ze stron konfliktu. Ze styczniowego oświadczenia burmistrza Cieszyna, Ryszarda Macury wynika, że to Rada Miejska ma teraz wybrać, kto podejmie decyzję w sprawie przyszłości Zamkowej 1. Burmistrz stwierdził, że taką decyzję mogą podjąć: albo burmistrz, albo radni, albo mieszkańcy w drodze referendum. Zadaniem radnych jest teraz wskazać jedną możliwość spośród tych trzech.

Co sądzą radni o tym stanowisku burmistrza? Stanowisko w tej sprawie zajął właśnie klub radnych CRS (pod artykułem zamieszczamy pełną treść tego stanowiska). Klub wskazuje, że „sprawę trudno traktować jako pilną”, a to dlatego, że dalej nie znane są im odpowiedzi na kluczowe pytania: ile będzie kosztować burzenie?, ile będzie kosztować remont?, jakie są koszty obecnego funkcjonowania budynku?, kiedy miasto będzie dysponować środkami na powyższe działania? Innym powodem niemożności podjęcia przez radnych CRS decyzji w trybie pilnym jest to, że nie ma realnych projektowych rozwiązań dotyczących Zamkowej 1, które można by przedstawić opinii publicznej. Dalej radni CRS stwierdzają, że póki samorząd nie skupi się „na faktach, a nie odczuciach estetycznych dotyczących tego obiektu”, to trudno o racjonalną dyskusję i decyzję.

Klub poruszył też sprawę proponowanego przez Macurę quasi referendum w sprawie Zamkowej 1. Zdaniem radnych z CRS nie ma większych szans na uzyskanie wymiernego wyniku w tego rodzaju głosowaniu. „Zaproponowane rozwiązanie dotyczące sposobu głosowania budzi wiele wątpliwości. Nie ma ono podstaw prawnych, a głosowanie w jednym miejscu w skali miasta wielkości Cieszyna, w godzinach pracy Urzędu Miasta, wydaje się nie tworzyć warunków do zapewnienia odpowiedniej frekwencji” - można przeczytać w odpowiedzi klubu CRS na oświadczenie burmistrza. Podczas styczniowej sesji przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kasztura poinformował, że oświadczenie burmistrza zostało przekazane do analiz prawnych.

Namnożenie złożonych pytań radnych, na które kierownictwu miasta trudno będzie szybko i wyczerpująco odpowiedzieć, a także obecne analizowanie prawne oświadczenia burmistrza odciągnie w czasie podjęcie decyzji. Ponadto mimo że od zaprezentowania oświadczenia burmistrza minęły już dwa tygodnie, Rada Miejska nadal nie ma wspólnego stanowiska w tej sprawie. Dotąd głos zabrał tylko jeden klub - CRS.

Radny z klubu CIS Krzysztof Herok zapytany dziś przez nas, jakie jest stanowisko radnych z klubu CIS, mówi, że klubowi zależy na podjęciu decyzji i jest gotowy do rozpoczęcia rozmów z CRS. Jednak radny Herok przychyla się do wniosku radnych CRS, że są potrzebne odpowiedzi na kluczowe pytania, m.in. o kosztorys burzenia czy ewentualnego remontu. - Przede wszystkim jednak, musimy znać alternatywne miejsce, gdzie zostałyby przeniesione organizacje z Zamkowej 1, gdyby zapadła decyzja o wyburzeniu tego budynku - mówi nam Herok. Zapytany, czy referendum ma sens, radny odpowiada, że owszem, gdyby frekwencja byłaby co najmniej taka, jak przy 2. edycji budżetu obywatelskiego w 2015 roku (w sumie w głosowaniu na papierze i elektronicznie głosy oddało ponad 4 tys. cieszyniaków). - Jeśli zagłosuje 100 czy 200 osób, to wyniki głosowania będą zupełnie niewymierne - przyznaje Herok.

Co to wszystko oznacza dla Zamkowej 1? Burmistrz scedował część decyzji na radnych. Ci z kolei nie umieją podjąć decyzji i nie chcą głosować w ciemno bez kluczowych danych. Nawet jeśli jest szansa na zdobycie tych danych i doprowadzenie do przygotowania projektu rozwiązania, to potrzeba do tego konsekwencji, by sprawa nie uległa ponownemu zamrożeniu. Czy radnym obecnej kadencji na tym zależy, a może przekażą sprawę Zamkowej 1 w niechlubnym spadku kolejnej kadencji?

Obecnie jest kilka symptomów wskazujących, że temat został odwieszony. Dowodzi tego nie tylko brak oficjalnej decyzji radnych i burmistrza. Wskazuje na to także jedyna decyzja, która zapadła w ostatnim czasie, czyli stanowisko Ryszarda Macury związane z tym, że budynek Zamkowej 1 i działka, na której stoi, zostały wyłączone z procesu inwestycyjnego w ramach projektu „Ogród dwóch brzegów”. Ze zdobytych środków w ramach tego projektu Zamkowa 1 mogła przejść gruntowny remont, który nie obciążyłby kasy miasta, tym bardziej, że organizacje z tego budynku proponowały władzom montaż finansowy.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zamkowa 1 - brak decyzji
MOSIR -brak decyzji
Sytucja w Straży Miejsckiej -brak decyzji
Teatr w Cieszynie -brak decyzji
Zmiany w spółkach miejskich -brak decyzji
reforma oświaty -brak decyzji
Panie Burmistrzu nie wygląda to dobrze....

Ewidentny brak odwagi. Panie Ryszardzie - burmistrzowanie, zarządzanie, rządzenie to przede wszystkim podejmowanie decyzji. Trudnych decyzji. Odważnych decyzji! Społeczeństwo czeka, a czas leci!

Pomoc dla Stowarzyszenia "Dziedzictwo św. J. Sarkandra" - decyzja podjęta.

Czy w tym mieście nikt nie ma jaj, żeby podjąć decyzję o wyburzeniu? Czyż nie piękna byłaby ścieżka pieszo rowerowa wzdłuż brzegu Olzy zamiast tej obleśnej stodoły? Nie spotkałem się jeszcze z opinią nikogo, kto stwierdziłby, że ten budynek jest przynajmniej ładny. Nikomu się to nie podoba więc w czym problem? 50 m obok tej rudery Zamek promuje dizajn (cokolwiek to znaczy). Jak to się ma to dizajnu przestrzeni publicznej? Co na to Gołębiowska?

Proszę się nie martwić. Burmistrz co prawda wyjął możliwość wyburzenia Zamkowej 1 z całości projektu i przerzucił odpowiedzialność podjęcia decyzji na radnych, ale fiszka do programu została podobno złożona. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki

To jest niesamowite jak grupka, słownie kilka osób z krytyki potrafi wystraszyć=zblokować podjęcie decyzji przez Burmistrza a nawet i przez Radnych. To się w głowie nie mieści ! KRYTYKA vs RATUSZ 1:0 - tylko nie wiem czy z tego powodu się cieszyć czy raczej płakać. Boże jakiego my mamy pecha do Burmistrzów.

Panie Oszelda nie używaj Pan tu tych płytkich manipulacji bo się Pan całkowicie ośmieszasz, żeby porównywać na chipko wystawiony budynek dla celników i pograniczników do Wawelu a Lasek Miejski do Puszczy Białowieskiej. Kogo Pan chcesz na to nabrać ? że tak jeszcze dopytam o jakiej kulturze na Zamkowej 1 Pan piszesz ?

z półinteligentami, nie wymieniam poglądów bo jest to po prostu - nieskuteczne!

Uważasz się za inteligenta "..."?

za nikogo sienie uważam...

...to brak odwagi cywilnej ?

Trzeba było inaczej głosować.

tchórzostwo, to brak odwagi cywilnej i tak naprawdę, to nieszczerość w danej sprawie... - co to w ogóle za dylemat burzyć - nie burzyć? nie rozprasza się, skoncentrowanych w jednym miejscu inicjatyw kulturalno-artystyczno-społecznych, pod żadnym pozorem...rozważanie, że istnienie tego miejsca zależy od finansów, to kompletne pomieszanie porządków...istnienie tego miejsca zależy od pasji, inwencjioraz dobrej woli, tworzących je osób...i nikt nie ma prawa go tknąć...czy rzeczywiście, żaden radny nie stanął w jego obronie? niewiarygodne... czy istnieje jeszcze wydział kultury oraz konserwacji zabytków...? czy gdyby ktoś chciał wyciąć Lasek Miejski, również zapadłoby milczenie albo pojawiły się rozmowy...zastępcze -Czesław Miłosz porównał wycinanie Puszczy Białowieskiej do wybierania, niszczenia -cegła, po cegle - Zamku na Wawelu...można to porównanie odwrócić, stwierdzając, że niszczenie kultury jest, jak wycinanie bujnego lasu...komu w ogóle przyszedł pierwszemu do głowy, żeby burzyć tą budowlę, co za pomył i co za mentalność barbarzyńcy, żeby w ogóle nawet rozważać taką możliwość...no ale jak, poprzednia władza, bez mrugnięcia okiem, pomimo protestów, pozwoliła wyburzyć dworek koło,UŚ. na Bobrku, to obawy wobec jej niekompetencji, będą nam towarzyszyły...

Dobre!!! " Ogród dwóch brzegów" wymaga dotacji jako przedsięwzięcie ogólnodostępne, natomiast Zamkowa 1 potrzebuje "montażu finansowego" dla zaspokojenia potrzeb organizacji zasiadających pod tym adresem.

Łatwo podejmuje się łatwe decyzje. Do tych trudniejszych potrzeba odwagi. Zrzucanie odpowiedzialności na radę gdy decyzja jest w kompetencjach burmistrza jest niepoważna.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama