, niedziela 28 luty 2021
Cieszyn: Kosztowna ankieta. Czy w dobie kryzysu to konieczny wydatek?
Przedstawiciele UM mają swoją strategię, a może po prostu chcą nam udowodnić, że skoro pozostałym mieszkańcom czy turystom nie przeszkadza, to należy ją po prostu zaakceptować. fot: arch.GCDodaj do Facebook

Cieszyn: Kosztowna ankieta. Czy w dobie kryzysu to konieczny wydatek?

URSZULA MARKOWSKA
Jeśli ktoś myślał, że sprawa wieży Play jest tematem zamkniętym to bardzo się mylił. Sąsiedzi tej kontrowersyjnej konstrukcji po cichu i w samotności walczą nadal z nadzieją, że kiedyś uda się doprowadzić do jej rozbiórki. Przedstawiciele UM mają swoją strategię, a może po prostu chcą nam udowodnić, że skoro pozostałym mieszkańcom czy turystom nie przeszkadza, to należy ją po prostu zaakceptować. Można przypuszczać, że to stąd pomysł na przeprowadzenie ankiety telefonicznej. Według odpowiedzi która znajduje się na BIP można przeczytać, że badania rynku zakładają, iż koszt takiej ankiety wyniesie 6 000zł. Jak się okazuje ktoś mylnie przeprowadził rozeznanie rynku, a koszt ankiety to 24 500zł. Czy jednak w dobie kryzysu miasto Cieszyn stać na takie wydatki? I czy taki wydatek jest naprawdę potrzebny?

Wieża przekaźnikowa Play powoli „integruje” się z przestrzenią miasta wpisując się w jej krajobraz. Przestaliśmy na nią zwracać uwagę. Czasem ktoś przystanie na „Moście Przyjaźni” szukając jej wzrokiem, ale bez wielkiego przekonania wzruszając ramionami idzie dalej. Problem mają mieszkańcy, których domy znajdują się w jej sąsiedztwie. I choć właściciel masztu zapewnia o braku negatywnego wpływu na zdrowie, nadal czują się zagrożeni. Trudno też pogodzić się z estetyką metalowej konstrukcji , która znacznie pogorszyła wizerunek tego miejsca.

Mieszkańcy zgłosili swój sprzeciw w petycji, proteście i wnioskach do Sądu Administracyjnego oraz Urzędu Wojewódzkiego. Prowadzą nadal swoją cichą wojnę w samotności, bo przedstawiciele miasta mają na to swój, zupełnie inny pomysł. Chyba każdy zapoznał się z treścią apelu wystosowanego przez włodarzy Cieszyna do Play. Wszyscy pamiętamy też obietnicę strategii, która miała zmusić Play do wycofania się i rozbiórki wieży. W efekcie końcowym pozostaje plan na przeprowadzenie ankiety telefonicznej wśród mieszkańców i turystów.

W odpowiedzi z dnia 06.11.2019r., na pytanie w tej sprawie złożone przez radną Joannę Wowrzeczkę czytamy:

„Badanie opinii mieszkańców zlecone zostanie do realizacji podmiotowi zewnętrznemu. Po rozeznaniu cen rynkowych, koszt badań opinii publicznej wynosi ok. 6 tyś zł. brutto. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną podane do publicznej wiadomości.

Cały dokument zamieszczony na stronie BIP można przeczytać: Tutaj.

Za przeprowadzenie tej ankiety zapłacimy jednak dużo więcej

Wielkim zaskoczeniem więc okazała się informacja która dotarła dzisiaj do naszej redakcji. Kwota ankiety mocno poszybowała w górę co w dobie kryzysu finansowego budzi sporą obawę o zasadność wydatkowania takiej kwoty. Nasuwa się też pytanie jaki wpływ na sprawę ma ta telefoniczna ankieta?

W odpowiedzi przesłanej przez rzecznika UM czytamy:

W temacie wyceny ankiety telefonicznej ws. wieży Play. Zamówienie ankiety telefonicznej jest częścią zlecenia, które ma polegać na opracowaniu analizy wpływu masztu telefonii komórkowej na postrzeganie tej przestrzeni miasta przez jej użytkowników (mieszkańców i turystów). Uzyskana analiza będzie stanowiła pomocniczy materiał planistyczny do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie uzyskania wiedzy na temat akceptacji społecznej ewentualnych przyszłych działań dotyczących zagospodarowania terenów na obszarze śródmieścia miasta, w odniesieniu m.in. do wysokości zabudowy. Analiza będzie obejmować następujące elementy: diagnozę sytuacji (badanie opinii publicznej wśród mieszkańców, badanie ankietowe wśród turystów); koncepcję waloryzacji. Wpłynęły dwie oferty: Firma Imago z Katowic zaproponowała cenę 24 500 zł netto; Firma Media Partner z Katowic zaproponowała cenę 29 500 zł netto. Wybrana została tańsza oferta.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

halos, repoo - ja nie wiem, jakie są wasze polityczne zapatrywania, ale 'sołtysowa' czy 'gosposia' to klasyka knajackiego hejtu pisiackich trolli, którą zapoczątkowała 'bufetowa' i wulgarne ataki na żonę prezydenta Komorowskiego - dla otrzeźwienia przypomnę wam, że R. Macura po kompromitującej kadencji w ratuszu sromotnie przegrał ostatnie wybory samorządowe i już do niego nie wróci, o karierze może marzyć jedynie pośród misiewiczów i bansiów, a i to musi się śpieszyć

sołtysowej proponuję ufundować broszkę, będzie jej pasowała

repoo: w punkt haha

Mnie tylko ciekawi jak UM w Cieszynie odniesie się do uzyskanej wiedzy na temat akceptacji społecznej w kontekście zapisów ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych w którym jest zapis iż, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zwany dalej „planem miejscowym”, nie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli taka inwestycja jest zgodna z przepisami odrębnymi - art. 46 ust.1.

Nie odniesie się, bo o nich nie wie. Gosposia nie zna polskich przepisów, co regularnie udowadnia. Rzuca hasła, co ona to nie zrobi, co nie zablokuje, a tak na prawdę nie ma pojęcia jakie ma pole manewru i w jakich przepisach musi się poruszać.No żenada po prostu!

Nie życzę sobie, że Gosposia tak głupio wydawała moje pieniądze z podatków! Wieża stoi legalnie i niech się z tym wszyscy pogodzą! A wydawanie 25tyś zł na "materiały pomocnicze" jest skrajna niegospodarnością! Poza tym kogo ona w tej ankiecie przepyta? Skąd weźmie numery telefonów? Jak niby grupa społeczna to będzie? Jaka mam mieć gwarancje, że to będą losowi ludzie, a nie zwolennicy zdania Gosposi? To się nadaje na kontrole wydatków i NIK-u!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama