, sobota 24 października 2020
W sprawie wieży Play wypowiedzą się mieszkańcy i turyści
Awantura wokół lokalizacji wieży przekaźnikowej Operatora Play jakby ucichła. Wieża stoi, a ludzie powoli się do niej przyzwyczajają.  fot: UM CieszynDodaj do Facebook

W sprawie wieży Play wypowiedzą się mieszkańcy i turyści

URSZULA MARKOWSKA
Awantura wokół lokalizacji wieży przekaźnikowej operatora Play jakby ucichła. Wieża stoi, a ludzie powoli się do niej przyzwyczajają. Okazało się, że nie jest tak widoczna z zabytkowego wzgórza jak przypuszczano, choć stojąc na Moście Przyjaźni można z łatwością dostrzec nowo powstały obiekt. Jednak z perspektywy pobliskich mieszkańców koszmarny widok stał się codziennością, bo z okna mogą bardzo dokładnie obserwować metalowe monstrum. Urząd Miasta twierdzi, iż robił co mógł by wieża w ogóle nie powstała, ale w tej sprawie, jak wiemy opinie są podzielone. Wszyscy mieliśmy okazję zapoznać się z apelem kierowanym do Play jak również z odpowiedzią, która nie tylko rozwiała wątpliwości, ale omawiane często negocjacje postawiła w innym świetle. Po kolejnej można rzec porażce przyszedł czas na następny krok miejskiej strategii i ogłoszono konsultacje społeczne.

Przedstawiciele Cieszyna mają kolejny pomysł w sprawie masztu Play.

-Teraz, gdy pomimo naszych sprzeciwów, PLAY postawił konstrukcję, widzimy, że panorama miasta nie wygląda aż tak źle jak się obawialiśmy, ale jednocześnie maszt telefonii komórkowej jest widoczny z wielu miejsc w Cieszynie, co budzi głosy niezadowolenia. Dlatego poprosimy reprezentatywną grupę mieszkańców o opinię i ocenę jej rzeczywistego wpływu na walory naszego miasta. Wciągu najbliższych2-3 tygodni, gdy większość cieszynian będzie już miała możliwość wyrobienia opinii na ten temat, przeprowadzimy sondaż w tej sprawie. Chcemy, aby mieszkańcy zdecydowali czy powinniśmy zrobić coś więcej, aby chronić widok będący jednym z najważniejszych symboli naszego miasta –mówi Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Cieszyn to wyjątkowe miasto, które łączy w sobie dwa kraje i dwie kultury - polską i czeską. Unikatowy charakter miejscowości, nazywanej też Małym Wiedniem, powoduje, że każdego roku odwiedzają je dziesiątki tysięcy gości. Dlatego władze miasta zapytają również turystów o wpływ kilku dziesięciometrowej budowli na atrakcyjność miasta.

- Jeśli ludzie zdecydują, że maszt PLAY-a znacząco ingeruje w panoramę Cieszyna, to ratusz podejmie kolejne działania. Mamy przygotowanych kilka scenariuszy, ale na razie nie chcemy o nich mówić, tak by nie uprzedzać decyzji mieszkańców i turystów. Nasze decyzje ogłosimy po zapoznaniu się z wynikami badania - podsumowuje burmistrz Staszkiewicz.

Planowane badanie opinii publicznej będzie miało formę telefoniczną. Zostanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie ponad 500 mieszkańców. Co więcej cieszynianie otrzymają możliwość swobodnego i obszerniejszego niż w ramach badania telefonicznego wyrażenia swojej opinii. Urząd Miejski pracuje obecnie nad szczegółami tego działania - czytamy w oświadczeniu burmistrz Cieszyna.

Konsultacje społeczne tak, ale czy na pewno powinni w sprawach miasta decydować turyści?

Jak wiemy celem konsultacji społecznych jest oddanie głosu mieszkańcom. Być może w tym przypadku ta forma kontaktu z mieszkańcami jest i nawet wskazana, ale powinna dotyczyć tych, którzy z wieżą graniczą lub są narażeni na jej widok każdego dnia. Głos w sprawie powinno oddać się również naszym czeskim sąsiadom, którzy na wieżę patrzą codziennie. Ktoś przypadkowy, a tym bardziej turysta może określić tylko aspekt estetyczny i wizerunkowy tej części miasta. Dodatkowo kiepskim pomysłem jest oddanie decyzyjności zupełnie obcym ludziom, zaglądającym do Cieszyna raz w roku. To tak jakby cieszynianie mieli decydować czy fontanna w Radomiu jest potrzebna, czy jednak psuje wizerunek miasta. Branie pod uwagę estetyki jest tylko jednym z aspektów, a przecież największym problemem jest pytanie jaki wpływ na zdrowie i środowisko będzie miała wieża. Jak wiemy wszystkie dane na ten temat mamy od samego Operatora i nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy są prawdziwe. Nie ma w Polsce niezależnej jednostki która robi takie pomiary. I dopiero za kilkanaście lat będziemy mogli ocenić jej wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na środowisko.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Po pierwsze proponuję Gosposi by już przestała ośmieszać nas jako miasto, bo w Warszawie jak zobaczyli jej list w stylu "Kochany Święty Mikołaju" to śmieją się do dziś! Tak redaguje się oficjalne pisma od Burmistrza do Zarządu Spółki? WSTYD i ŻENADA! Po drugie, niech się wytłumaczy z kłamstwa, że wieżę będzie widać tuż nad wzgórzem zamkowym np. z ul. Głębokiej, bo nic takiego nie ma miejsca, a co było jej głównym argumentem w tej "aferze". Po trzecie, wieża już stoi i stać będzie. Jest legalnie wybudowana i nikt jej nie rozmontuje. Teraz niech się Gosposia wykaże razem z Radą Miasta i uchwali Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu, który będzie chronił zabytkową cześć miasta na przyszłość. Zatem DO ROBOTY, a nie bawić się audiotele z mieszkańcami!

repoo: pisma Gosposi jak na razie nie mają kompletnie żadnej mocy sprawczej, że o sensie nie wspomnę hehe

to infantylny list pani niedorzecznik nie zatrzymal budowy?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama