, piątek 21 luty 2020
Brenna i Wisła: Przeszłość i przyszłość kin studyjnych
W styczniu w bibliotece w Wiśle odbyło się pierwsze spotkanie grupy dyskusyjnej, która z jednej strony pracuje nad tym, by przypomnieć najdalszą przeszłość kina w Wiśle (jeszcze sprzed II wojny światowej), a z drugiej całkiem poważnie myślą o możliwościach wznowienia tej działalności w Wiśle. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Brenna i Wisła: Przeszłość i przyszłość kin studyjnych

MB
Zarówno na terenie Brennej, jak i Wisły w pierwszej połowie ubiegłego wieku działały kina studyjne. Choć w okresie wojny kina były albo zamknięte, albo nie można było liczyć na twórczość filmową z prawdziwego zdarzenia, to po wojnie na nowo wznowiono projekcje filmowe. Mowa o działalności tzw. Starego Kina w Brennej oraz Domu Zdrojowego w Wiśle.

Czy Brenna i Wisła powrócą do idei wyświetlania filmów w kinach studyjnych, które w XXI wieku wyparły wielkie kina cyfrowe przy centrach handlowych? Czy tradycyjne kino studyjne i oglądanie sztuki filmowej w kameralnych warunkach może być dziś atrakcją dla turystów i mieszkańców? Między innymi takie rozważania snuli niedawno mieszkańcy Wisły i pasjonaci historii wiślańskiego kina. W styczniu w bibliotece w Wiśle odbyło się pierwsze spotkanie grupy dyskusyjnej, która z jednej strony pracuje nad tym, by przypomnieć najdalszą przeszłość kina w Wiśle (jeszcze sprzed II wojny światowej), a z drugiej całkiem poważnie myślą o możliwościach wznowienia tej działalności w Wiśle.

Jak dowiadujemy się z rozważań wiślan, a przede wszystkim z referatu pomysłodawcy podjęcia tematu Jerzego Kufy, przed wojną projekcje filmowe w Wiśle odbywały się okazyjnie w ramach kina objazdowego. Filmy podczas okupacji wyświetlali Niemcy, po których prawdopodobnie pozostał projektor. Dlatego jesienią 1945 roku już przyjmowano pracowników do kina, które na stałe działało w Domu Zdrojowym. Jego likwidacja w 2011 roku miała podłoże ekonomiczne: brak widzów i dostępu do nowości filmowych, a ponadto szybki rozwój nowych technologii doprowadziły do zamknięcia placówki. W dawnej sali kinowej funkcjonuje dziś biblioteka, która organizuje projekcje filmów dokumentalnych i bajek dla dzieci, ale przeszłość kina wymaga zbadania i opracowania. Do tego zobowiązała się działająca grupa pasjonatów, którzy odbywają swoje spotkania w bibliotece w Wiśle.

W tym samym czasie w sąsiedniej Brennej toczą się właśnie działania związane z przyszłością tzw. Starego Kina. Dawne kino studyjne mieściło się w powstałej prawdopodobnie w 1923 roku tradycyjnej drewnianej chacie niedaleko Urzędu Gminy. Zanim rozpoczęto projekcję filmów, w obiekcie działał Dom Katolicko-Ludowy, miejsce spotkań i współpracy lokalnej społeczności. Dopiero po wojnie w budynku zaczęło działać kino. Kiedy minęła era tego typu działalności, próbowano wykorzystać jeszcze budynek na prowadzenie działalności popularyzatorskiej dziedzictwa regionalnego. W obecnym stanie blisko stuletnia chata jest zupełnie zamknięta z powodu jej złego stanu technicznego.

O ile w przypadku Wisły mają miejsce dopiero luźne dyskusje i plany, to w Brennej władza samorządowa podjęła decyzję, że chce odremontować obiekt Starego Kina. Jednak według planów w odnowionym budynku nie będzie kina studyjnego, a punkt informacji o Brennej, z którego głównie będą mogli czerpać wiedzę turyści na temat kultury i tradycji tej gminy. Ponadto scena w tak odnowionym budynku ma służyć lokalnym regionalnym kapelom. Koszt remontu bez zmieniania pierwotnego wizerunku tego obiektu będzie niemały. W planie budżetowym na ten rok znajduje się zapis zadania „Rekonstrukcja i rewitalizacja budynku Starego Kina”, na co Brenna zamierza przeznaczyć 900 tys. zł. Ponadto planowane jest pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel w ramach projektu transgranicznego we współpracy z Bystrzycą. Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową, a gmina liczy na to, że jeszcze w tym roku uda się rozpocząć prace rewitalizujące budynek tzw. Starego Kina.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oczywiście, że ma to sens. Przykładem może być dobrze urządzone i działające kino w Skoczowie. Byłam z rodziną na wielu seansach, bajkach oraz także na filmach studyjnych. Szczerze polecam wszystkim mieszkańcom naszego regionu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama