, wtorek 11 sierpnia 2020
Policzą ptaki zimujące w Cieszynie i poszukają miejsc gdzie nocują uszatki
Podczas Zimowego Ptakoliczenia policzone zostaną ptaki zimujące w Cieszynie, jak również zlokalizowane zostaną miejsca gdzie nocują uszatki. fot: Cezary KorkoszDodaj do Facebook

Policzą ptaki zimujące w Cieszynie i poszukają miejsc gdzie nocują uszatki

SM
Chcesz nauczyć się rozpoznawać ptaki, a także dowiedzieć się gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą? Koniecznie weź udział w Zimowym Ptakoliczeniu, które odbędzie się w Cieszynie.

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. Na postawie wyników obserwacji Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

- W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem - informuje Ewa Pyśk, cieszyński przewodnik podczas Zimowego Ptakoliczenia i wyjaśnia: - Przewidywany czas trwania spaceru to około dwie godziny. Obserwacje rozpoczniemy w parku na Wzgórzu Zamkowym, a następnie trasą wzdłuż Olzy przejdziemy w kierunku miejskiego parku Nad Wałką. Ptakoliczenie zakończymy na różowym moście. Spotykamy się niezależnie od pogody, w strojach adekwatnych do aury.

Spacer, podczas którego policzone zostaną ptaki zimujące w Cieszynie, jak również zlokalizowane zostaną miejsca gdzie nocują uszatki odbędzie się w sobotę, 30 stycznia. Zbiórka o godz. 9.00 przy Rotundzie św. Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym. Szczegółowe informacje na temat Zimowego Ptakoliczenia znajdują się na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co to za ptak,
co śpiewa tak:
bilety do kontroli!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama