, piątek 10 kwietnia 2020
Cieszyn: 3. edycja Biennale w Wenecji Cieszyńskiej!
Już po raz kolejny w przestrzeni Cieszyna swoje prace przedstawią artyści wypowiadający się w różnych językach sztuki. fot: Fundacja Animacji Społeczno-KulturalnejDodaj do Facebook

Cieszyn: 3. edycja Biennale w Wenecji Cieszyńskiej!

MB
Wiosną w Cieszynie wystartuje 3. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej. Podobnie jak w ubiegłym roku impreza odbędzie się w tym samym czasie co Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej 2016 rozpocznie się 27 kwietnia. Obecnie organizatorzy oczekują na zgłoszenia artystów, którzy chcieliby zaprezentować swoje prace w ramach tego artystycznego wydarzenia.

Już po raz kolejny w przestrzeni Cieszyna swoje prace przedstawią artyści wypowiadający się w różnych językach sztuki: video, rzeźba, malarstwo, animacja, ceramika, fotografia, performance czy instalacja, a także poprzez muzykę czy poezję. Impreza gości przedstawicieli różnych państw i zróżnicowanych środowisk twórczych, a są nimi zarówno profesjonalni artyści, wykładowcy akademiccy, studenci, jak i osoby niepełnosprawne. Wydarzenie realizowane jest przede wszystkim w przestrzeni publicznej, jak również w kilkunastu formalnych i nieformalnych przestrzeniach wystawienniczych. Organizatorem Biennale w Wenecji Cieszyńskiej jest Fundacja Animacji Społeczno-Kulturalnej z Cieszyna.

To już trzecia edycja tego artystycznego wydarzenia, a pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku. Podobnie do zeszłego roku Biennale w Wenecji Cieszyńskiej odbędzie się w tym samym czasie co Kino na Granicy - start 27 kwietnia. Po 3 maja część ekspozycji będzie dostępna w kolejnych tygodniach, ale będzie to dotyczyć tylko wybranych miejsc. Jak mówi w rozmowie z naszą redakcją dr Bogusław Dziadzia, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i jeden z organizatorów Biennale, tegoroczne wydarzenie będzie jednak bardziej kameralne w porównaniu do poprzednich jego edycji. - W tym roku Biennale planujemy jako wydarzenia na swój sposób kameralne. Osoby zainteresowane ekspozycją swych prac bądź działań zgłaszają się pod określone przestrzenie miasta. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo dopuszczenia bądź odrzucenia propozycji. Tym samym ilość uczestników z pewnością nie będzie oscylować koło stu artystów, jak to miało miejsce w latach ubiegłych - wyjaśnia Dziadzia.

Obecnie organizatorzy Biennale oczekują na zgłoszenia artystów, którzy chcieliby zaprezentować swoje prace. Uczestnictwo wiąże się z wstępną kwalifikacją prac (względnie koncepcji działań). Osoba wyrażająca chęć uczestnictwa w Biennale wskazuje na jedną z proponowanych przestrzeni (np. Wzgórze Zamkowe, Rotunda, Wenecja Cieszyńska, Avion, Basteja czy Galeria Puda itd.) oraz przedstawia koncepcję swej realizacji. Zgłoszenia już teraz można wysyłać na adres wenecja@biennale.cieszyn.pl. Wybrani autorzy zostaną poinformowani na miesiąc przed rozpoczęciem Biennale. Ze szczegółami dotyczącymi zgłoszeń można zapoznać się na stronie internetowej organizatora, tutaj.

Biennale to nie tylko święto artystów, ale też odbiorców sztuki. W zależności od miejsca wystawiania prac różne jest natężenie liczby zwiedzających, jednak już po dwóch minionych edycjach Biennale widać, że wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem. - Były przestrzenie, do których dotarło ledwie kilkadziesiąt osób a były takie, jak choćby instalacje na Wzgórzu Zamkowym, które co dzień mijały setki osób - mówi Dziadzia. Jednym z ważniejszych celów Biennale w Wenecji Cieszyńskiej jest ożywianie miasta. - Nasza idea? Michał Ogiński, który współtworzył I Biennale, odpowiedział na pytanie "dlaczego to robicie?" prostym zdaje się "a dlaczego nie?". Oczywiście są i inne powody. Ożywienie miasta, sprowokowanie sytuacji, w których na otaczającą rzeczywistość nawet przypadkowy przechodzień spojrzy być może nieco inaczej - tłumaczy Dziadzia. - Jest też pragnienie stworzenia artystom możliwości pokazania swojego dorobku. Ciekawe jest również zawsze na nowo odkrywanie znanych miejsc przez reinterpretację artysty, kiedy w kontekście tych miejsc prezentuje swoją działalność. Nie mniej ważne jest też wpisanie się we współpracę Uniwersytetu Śląskiego z Miastem Cieszyn - dodaje.

Partnerami 3. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej są Uniwersytet Śląski (Wydział Etnologi i Nauk o Edukacji, Wydział Artystyczny), Stowarzyszenie „Kultura na Granicy”, Zamek Cieszyn i Galeria Puda. Z aktualizowaną mapą tegorocznego Biennale i bieżącymi informacjami można zapoznać się na profilu Biennale w Wenecji Cieszyńskiej na portalu społecznościowym Facebook.com.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama